Proč slepice žerou vejce
Požírání vajec může spustit i náhodně rozbité vejce, které slepice sežere. Může to způsobit malý prostor a mnoho slepic v kurníku, nedostatek vody, či jiný stres. Mohou za to také skořápky, pokud je slepicím dáváte, které nejsou dostatečně usušené. Důležité je tyto příčiny eliminovat. Jak? I na to se v dnešním článku pokusím odpovědět.
Slepice a vejce
Slepice patří mezi nejproduktivnější zvířata ve vytváření „biomasy“ sloužící k reprodukci, ale i jako ušlechtilá potravina pro lidi. Nosnice, která váží 2 kilogramy, snese za rok v optimálním případě až 300 kusů 60 gramových vajec a vytvoří 18 kilogramů vaječné hmoty.
Nejčastější důvody požírání vajec slepicemi
Stres slepic
-
Slepice mohou trpět nedostatkem místa v kurníku i ve snáškovém hnízdě. Stísněný prostor znamená pro slepice stres, stejně jako nadměrné množství světla. Aby k tomuto stresu nedocházelo, aby se slepice cítily sebejistě, potřebují tedy nejen dostatek životního prostoru, ale také tmavé útočiště, které jim bude připadat bezpečné.
- Když už jsme u toho stresu, je dobré zdůraznit, že ho mohou do slepičího hejna přinést i nové členky hejna. Výsledný stres pak může způsobit, že některá slepice a začne vetřelkyni klovat, jiná začne požírat svá vajíčka.
- Mnohdy ale stačí i pouhopouhé přesunutí napáječky nebo krmítka z jednoho místa na jiné.
Nuda slepic
Určitou stresovou situaci může navodit i nuda. Věřte nevěřte, i slepice se totiž mohou nudit. A zatímco od jara do podzimu si mohou dlouhou chvíli krátit hrabáním a sběrem nejrůznějších breberek, v zimě jim to mráz a sníh nedovolí. Jako skvělí bořiči nudy se mohou jevit například jablka nebo zelí zavěšené na provázku. Slepice budou mít do čeho klovat, budou mít co vyzobávat. Právě takové „hračky“ se mohou stát pro slepice duševním stimulem k odstranění problémového chování. Nebude pak docházet nejen k požírání vajec, ale ani ke kanibalismu nebo šikaně v hejnu.
Nekvalitní krmivo
Slepice dostávají nekvalitní krmivo – tedy v krmné dávce mají málo vápníku a bílkovin. Právě požíráním vajec se mohou snažit tento nedostatek pokrýt.
Opatření proti požírání vajec slepicemi
Jak vidno, slepice není proslulá pouze vysokou “produktivitou práce”, ale i svými rozmary. Jedním z nich je požírání snesených vajec. Pokud se vám tedy z kurníku ztrácí snesená vejce, pravděpodobným důvodem bude požírání vajec samotnými slepicemi. Zbavit slepice tohoto zlozvyku lze jen velmi obtížně. Lépe proto uděláte, pokud se rozhodnete požírání vajec slepicemi předcházet. Jak?
-
Dopřávejte slepicím kvalitní krmivo, které bude obsahovat dostatek minerálů a hlavně vápníku.
- Zajistěte slepicím v kurníku dostatek místa. Dbejte na dostatek místa i ve snáškovém či snáškových hnízdech. Tři slepice = jedno snáškové hnízdo.
- Slepice nesmí trpět stresem. Umístěte proto snášková hnízda do tmavého prostoru, který slepicím zajistí dostatek soukromí.
- Nezapomeňte vejce pravidelně sbírat – nejlépe dvakrát za den.
- Nezapomeňte umístit do hnízd nástrahy, takzvané podkladky. Klidně je můžete nahradit i obyčejnými golfovými míčky. Jakmile totiž slepice do podkladku párkrát klovne, bude to pro její zobák nepříjemné a dá pokoj.
V případě, že přece jen k požírání vajec některou ze slepic dojde, okamžitě tohoto viníka oddělte od stávajícího hejna. Jak ho poznáte?
Slepička klovající do skořápky, aby se dostala až k vlastnímu obsahu vajíčka (bílek a žloutek), bude mít na zobáku stopy tohoto obsahu.
Možná vám nakonec stejně nezbude nic jiného, než si uvařit dobrou slepičí polévku.