Proč slepice nenesou?
Proč slepice nenesou, kdy je slepice “vynesená”? Každá slepice má předem dané geneticky, kolik vajíček by měla během života snést. Příčin poklesu snášení vajec může být mnoho. Podle typu a plemene slepice snese přibližně 1 vejce za 1 – 3 dny. Hybridní slepice by měla snést za rok cca 270 vajec. Dobrými nosnicemi pro drobnochovatele jsou lehká a středně těžká plemena (80 – 220 vajec). Hybridní slepice, které chováte jen na snůšku vajec, se doporučuje vyměnit po druhé sezóně na podzim a na jaře koupit nové. Pokud ovšem vaše slepice vejce nesnáší a stále by ještě měly, je potřeba se podívat na důvody.
Když už se člověk rozhodne pro chov slepic
Když už někdo chová slepice, určitě si přeje, aby mu chov drůbeže přinášel radost a především užitek. Zkrátka, chov slepic musí být efektivní. Nechat po dvoře pobíhat slepice, které zkonzumují značné množství krmiva, potravinových doplňků a vitamínů, aniž produkují vajíčka, případně jich produkují minimum, se rozhodně nevyplatí. Pro chovatele je určitě výhodnější takové slepice z chovu vyřadit. Slepice mohou se snášením vajec přestat prakticky kdykoliv. Některé faktory může chovatel do určité míry ovlivnit, jiné, které závisí na přírodě, nikoliv. Co všechno tedy může zapříčinit, že slepice přestanou nést?
Proč slepice nenese?
- Na prvním místě je třeba zmínit a věk slepice. Čím je slepice starší, tím bude její snůška slabší a slabší.
- Hned za stářím slepice následuje její zdravotní stav. Nemocná slepice určitě nebude produkovat dostatečné množství zdravých vajec.
- Také nadměrná hmotnost slepice může vést až k úplnému zastavení snůšky vajec. Hovoříme o nezdravém ztučnění slepice.
- K poklesu či zastavení snůšky vajec (často naštěstí dočasnému) může vést přemístění slepice do nového prostředí, ale také například nevhodná teplota prostředí. Obojí totiž může způsobit slepici dlouhodobý stres.
- K úplné neplodnosti slepice, případně k jejímu špatnému „roznesení“ v dospělosti, může vést nevhodně zvolené krmivo v raném věku. Díky němu totiž může dojít ke špatnému dozrání vaječníků.
Jak poznat slepici, která nenese?
- Hřebínek slepice přestane vykazovat červenou barvu. Začne mít nádech do fialova nebo do šediva. Slepice přestane sedět na vejcích, bude však kvokat více než dříve.
- Slepice začne projevovat větší zájem o kohouta, kohout se bude na oplátku snažit slepici obskočit, a to tak intenzivně, až z toho slepička může mít odřená záda.
- Slepice přestane mít zájem hledat si na zub něco lepšího, než je krmení, které dostane od vás. Prostě tak trochu zleniví.
Co říci závěrem?
Pokud se budete o své slepice dobře starat, mohou vám po dvoře pobíhat klidně i pět let. Vajíčka vám však samozřejmě takovou dobu snášet nebudou. Proto uděláte nejlépe, když je po dvoře nechápe pobíhat maximálně dvě snáškové sezóny. Co si pod tím představit? Necháte je, aby se jeden podzim přepeřily a po zimě je vyměníte za mladší.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, pamatujte si, že všechny slepice, které běhají po vašem dvorku (ať ty, které nesou, nebo ty, které se rozhodnete nechat pouze dožít) mají právo na kvalitní krmivo a bezpečný úkryt.