Take a fresh look at your lifestyle.

Přesazování vinné révy

Máte na dvoře či na zahradě starou vinnou révu a z nějakého důvodu vám překáží? Třeba kvůli plánované výstavbě? Pokud chcete letitý starý kořen zachovat a přesadit, třeba z nostalgie (sázel ho už dědeček), je to na pováženou. Pojďme se podívat na to, zda je to vůbec možné a jaké jsou další možnosti, jak letitou vinnou révu zachovat.

Jak zachovat starý keř révy vinné

Chcete-li zachovat starý keř révy vinné, v úvahu připadá několik možností: 

Přesazování révy vinné

První možnost je přesazení révy. Starý keř, kterému je například 30 let, bude mít však velmi hluboký kořen. Jeho hloubka může dosahovat v závislosti na typu půdy 10, možná až 20 metrů. Teoreticky je možné přesadit i takovou révu, ale prakticky to půjde jen těžko. Bylo by to technicky enormně náročné. Samozřejmě, můžete kořen zkrátit. Tím však rapidně stoupá pravděpodobnost úhynu révy. Pokud se přesto rozhodnete pro přesazování, je třeba kopat tak hluboko, jak se jen dá, a nejlépe i s balem horniny. Pravděpodobně to nebude možné bez techniky. Zároveň je třeba si uvědomit, že čerstvě přesazená réva nedokáže plnohodnotně uživit svou nadzemní část, a tak je vhodné tuto část také adekvátně zkrátit

Celkově však přesazování staršího keře révy vinné nemá velkou šanci na úspěch.

Naroubování oček na podnož

Další z možností, jak uchovat původní vinnou révu, je naroubován oček z vinného keře na podnož a následné vysazení nového keře. Nový keř bude mít identické vlastnosti jako ten předchozí. Nezachová se sice původní keř, ale zachová se jeho geneticky identický klon.

Vysazení jednoletého řízku z původního keře nebo hřížení

V některých oblastech je možné vysadit přímo jednoletý odřezek ze starého keře, případně nový keř vytvořit tzv. hřížením. Tento způsob sice funguje ve všech oblastech, ovšem nesmíte zapomínat na mšičku révokaze (Viteus vitifoliae), která koncem 19. století zdecimovala vinohrady v celé Evropě. Révu získanou hřížením byste měli vysazovat pouze do písčitých či štěrkovitých půd, kde mšička révokaz nepřežívá.

Vypěstování a přesazení nových sazenic

Pokud vám na zachování révy vinné enormně záleží, určitě si z ní nejprve vypěstujte nové sazenice a až následně se je pokuste přesadit. Pokud nepřežije původní keř, což je možné, přežijí alespoň jeho klony, které budou dávat stejné hrozny a budou mít stejnou plodnost jako původní rostlina.

Révu vinnou přesazujte v březnu až dubnu

Révu vinnou přesazujte v březnu, klidně i v dubnu, vždy ale až po mrazech! Ale samozřejmě dříve, než začne pučet. Ke každé sazenici přihrňte hromádku hlíny, pilin, písku, nebo směsi (pokud by měla být hlína moc těžká), ochráníte ji tím před jarními mrazy a hlavně zpomalíte její jarní růst. Rostlině tím dáte čas, aby si vybudovala nějakou tu kořenovou základnu.

 

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.