Take a fresh look at your lifestyle.

Přesazování rybízu

Rybíz patří k málo náročným rostlinám a většinou je jeho pěstování bez problémů. Pro velkou sklizeň a dlouhou životnost je třeba vědět, jak se od něj starat už od začátku, případně poznat, kdy je třeba keř přesadit.

Příklady, kdy je vhodné keři změnit stanoviště

Čas, kdy je třeba rybíz přesadit, pozná i začínající zahrádkář a není to žádná věda.

  • Někdy se stane, že rybíz nerodí, nebo rodí málo, má nezdravý vzhled, mění barvu listů nebo dokonce ztrácí listy. To jsou jasné signály, že všechny živiny z půdy už jsou spotřebované, nebo je půda dlouhodobě špatná (znečištěná, příliš mokrá, příliš tvrdá). Nejsnadnější je, celý keř šetrně přesadil do dobře vyhnojené a nakypřené půdy.
  • Zahrada mění svou podobu a rybíz už nemusí být na tom nejvhodnějším místě, může překážet sekání trávníku nebo chůzi. Může být také moc blízko plotu.
  • Kolem rybízu jsou vzrostlejší keře nebo stromy a nemá dost světla.
  • Keř dusí okolní rostliny.

Rybíz

Kdy je ideální doba k přesazení rybízu

Optimální doba k přesazování je v polovině října, případně v období, kdy už rybíz opadal a tok mízy se zastavil. V této klidové fázi je největší šance, že vše proběhne bez problémů a celý keř bude na zahradě ještě dlouho sloužit. V chladnějších lokalitách, kde zima přichází dříve, by mělo i přesazení přijít o něco dříve, tak aby rostlina před příchodem mrazů byla dost silná a přežila.

Pokud z nějakého důvodu na podzim k přesazení nedošlo, jde to i na jaře, a dokonce i v létě, pokud je to nutné a keř dostane potřebnou péči.

Je třeba dávat pozor na přesazení na podzim moc brzy, kdy by keř mohl začít po přesazení pučit a následně by mladé pupeny spálil mráz. To rostlinu hodně oslabí a zimu by nemusela přežít.

Mladé sazenice získané z řízků, se vysazují následující rok na jaře. Rostlina, která má rok, už je plnohodnotným keřem a měla by mít 2-3 životaschopné výhony. Přesazování by mělo být šetrně a s co největším kořenovým balem. Náročnější je i zálivka.

Péče o přesazený keř

Jestliže je na podzim hodně sucho, i přesazené keře, které jsou ve vegetačním klidu, je dobré občas zalévat.

Rozhodně přesazeným rostlinám, hlavně těm mladým, pomůže pro zimní období přikrýt povrch záhonu, pod kterým se nachází kořeny keře, humusem smíchaným s vyzrálým kompostem. Pokud kompost není k dispozici, poslouží i silná vrstva opadaného listí nebo sláma. Kořeny, které ještě nebudou plně zakořeněné, tak budou plně chráněné před mrazem a půda nebude tak rychle vysypat. Kompost kolem keře poslouží v jarních měsících jako kvalitní hnojivo.

Přesazení na podzim má tu výhodu, že než začne keř na jaře ožívat, bude už zakořeněný a odmění se bohatou úrodou.

Jestliže se keř přesadí až na jaře, většinou je úroda menší a později. U malých rostlin je lepší se květů zbavit, aby se rostlina nevysilovala.

Přesazení keřů zakořeněných v kontejnerech

V tomto případě lze rostlinu přesadit od jara do podzimu. V teplém období je ideální obložit půdu kolem keře mulčem (i posekanou trávou), aby se v kořenech držela vlhkost. Přesazené rostliny je nutné v létě více zalévat.

Pokud byla půda dobře připravená, první roky není třeba žádné hnojivo.

Příprava místa pro rybíz

Při každém přesazování je potřeba důkladná příprava terénu. I sebešetrnější přesazování je pro rostlinu stres. Pokud je zvolené místo nevhodné, rybíz zpomalí svůj růst a bude málo plodit.

Všechny keře rybízu milují slunné stanoviště, a proto je dobré je dát dál od domu a od vzrostlé vegetace. Keřům neprospívá ani trvalé promáčení terénu a příliš větrné místo.

Rybíz nemá moc rád společnost jiných rostlin, a protože je náchylný k houbovým chorobám, měl by kolem sebe mít volné prostranství.

Rybíz

Základní pravidla při přesazování keřů

  • Vzdálenost jednotlivých keřů by měla být alespoň 1,5 metru.
  • Jáma pro keř by měla být široká asi 50 cm a podobně hluboká. Samozřejmě záleží na velikosti přesazované rostliny.
  • Kromě kvalitní zeminy a kompostu do jámy patří i popel ze dřeva a minerální hnojiva (například chlorid draselný).
  • K červenému rybízu se dává říční písek.
  • Rybíz dobře zakoření v lehké živné půdě s neutrálním pH
  • Přes přesazením by mladé výhonky měly být zkráceny na polovinu a staré uřezány až u kořenů.
  • Keř je třeba šetrně vykopat, netahat za něj silou, kdy by se mohly poškodit kořeny.
  • Půda kolem přesazené rostliny musí být vlhká a provzdušněná do hloubky 6-8 cm.
Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.