Take a fresh look at your lifestyle.

Přesazování pivoněk

Pivoňky patří mezi nejoblíbenější víceleté květiny. Nejčastěji pěstované jsou pivoňka lékařská a pivoňka čínská. Setkat se můžete i s pivoňkou úzkolistou. Jak je to s přesazováním pivoněk?

Pár slov o pivoňkách

Pivoňka lékařská

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Pochází z jižní Evropy a už ve středověku se pěstovala v klášterních a venkovských zahradách. Její listy jsou sytě zelené, na rubu šedé. Kvete v květnu plnými květy barvy bílé, růžové a nejčastěji tmavočervené barvy.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 

Pivoňka čínská

Do Evropy se dostala počátkem 19. století z Číny a Japonska. Kvete jednoduchými, polo-plnými i plnými květy barvy bílé, růžové a červené v různých odstínech. Kultivar ‚Festiva maxima‘ má květy bílé s červeným lemem. Má světlejší listy a načervenalé stonky. Kvete dva týdny po pivoňce lékařské.

Přesazování pivoněk

Pivoňky jsou mohutné rostliny, které vyžadují slunce, hlubokou výživnou zahradní půdu a po 7 až 10 letech přesazení. Časté přesazování však nesnášejí!

Jak pivoňky připravit na přesazování

  • Pivoňky mají silné, ale křehké kořeny – proto je třeba rostliny ze země vyndávat velmi opatrně. Zeminu z kořenů je třeba jemně odstranit, kořeny promýt ve vodě, aby bylo vidět, kde rostlinu nejlépe rozdělit bez poškození kořenů a pupenů. 
  • Dělení na části provádějte ostrým nožem. Každá část  by měla nést 3 až 5 silných pupenů, kořeny musí být zdravé. 
  • Poškozené kořeny odstraňte. 
  • Sázejte okamžitě po uvedené přípravě, aby kořeny nevyschly. 
  • Pokud pivoňky nemůžete zasadit hned, nebo je chcete darovat dál, zasypte kořeny vlhkou rašelinou.

Kdy, jak a kam pivoňky přesadit

Nejvhodnější čas na přesazování pivoněk je od 15. srpna do 15. září. 

  • Sázejte je tak hluboko, aby pupeny byly do 3 centimetrů pod úrovní půdy. Když je zasadíte hluboko, pokvetou málo, nebo vůbec. 
  • Špatně kvetou i když rostou ve stínu. 
  • Nesnášejí ani vlhké stanoviště, kde trpí botrytidou, která se projeví hnědnutím a zasycháním poupat. 
  • I půda chudá na živiny je pro pivoňky nevhodná. V takové půdě vykopejte asi 0,5 m hlubokou jámu a na její dno uložte dobře vyzrálý kompost. Kompost zasypte půdou. Když se pivoňka ujme, proroste půdou a bude čerpat živiny z kompostu. 

V prvních letech po přesazení kvete pivoňka slaběji, pěkně rozkvete až ve třetím roce po výsadbě.

Kam s pivoňkami v zahradě

Pivoňky se nejlépe uplatní jako solitéry, ale můžeme je zasadit i do trvalkového záhonu. Musíte jim však nechat prostor, protože se každým rokem rozrůstají. Jako pozadí se hodí vyšší trvalky nebo ozdobné keře. Nesmí však pivoňky zastiňovat. 

Pivoňky jsou velmi vhodné květiny k řezu. Květ řežte, když je ještě zavřený, ale už ukazuje barvu. Ve váze se rozvine do plné krásy.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.