Take a fresh look at your lifestyle.

Prasklá sprchová vanička

Sprchové kouty se staly standardním vybavením koupelny především v případě, že je v ní potřeba ušetřit prostor, nebo tvoří pouze doplňkové místo pro celotělovou očistu. Kout se skládá z několika částí zahrnujících baterii s klasickou nebo hlavovou sprchou (případně s jejich kombinací), závěs nebo otevíratelnou zástěnu obvykle tvořenou rámem s výplní, a pak vaničku s odtokem na níž navazuje odtoková armatura. Z uvedených částí je to právě sprchová vanička, která v případě poškození může způsobit zásadní problémy a je tak nutno k jejím opravám přistupovat odpovídajícím způsobem.

K čemu slouží sprchová vanička

Sprchová vanička plní ve sprchovém koutě několik klíčových funkcí, které zahrnují především:

  • uzavřenou odtokovou plochu
  • hygienický a protiskluzný nášlapný povrch
  • ochrana odtokové armatury

Vzhledem k umístění a funkcím musí sprchová vanička splňovat řadu standardizovaných vlastností včetně pevnosti a houževnatosti materiálu, vhodného provedení povrchu a správné tvarování.

Typy a parametry sprchové vaničky

Jednotlivé typy sprchových vaniček se mezi sebou liší co do materiálu, velikosti i vzhledu. V současné době se k výrobě vaničky používají následující čtyři typy materiálů:

  • keramika – s velmi dobrou pevností a nosností
  • litý mramor – pevné a houževnaté vaničky s dlouhou životností
  • plech – se smaltovaným povrchem, velmi odolný a trvanlivý
  • akrylát – levnější řešení, dobrá odolnost, nižší nosnost

Kromě materiálu se dále vaničky liší podle zabudování (mohou být zapuštěny do země nebo podezděny), profilem a hloubkou, a také tvarem a plošnými rozměry. Tvarování vaničky běžně závisí na dispozicích koupelny, v nabídce jsou obvykle standardizované rozměry pro vaničky čtvrtkruhové, obdélníkové či čtvercové, výjimkou však nejsou ani pětiúhelníkové vaničky či atypické tvary a rozměry.

Prasklá sprchová vanička

Poškození sprchové vaničky může být velmi nepříjemné, zvláště jedná-li se o prasklinu nosného materiálu. K opravám poškozené sprchové vaničky se přistupuje vždy s ohledem na to, z jakého materiálu je vanička vyrobena a jaký je rozsah škody.

Prasklina na akrylátové vaničce

Pokud máte doma akrylátovou sprchovou vaničku, je možné na ní opravit drobné škrábance a vrypy. Ty je možné zbrousit a následně zapravit opravnou sadou na akrylát. V případě větší praskliny nebo proraženiny je možné na nosnou část vaničky aplikovat opravnou sadu na laminát, pokud se ovšem nejedná o vaničky atypického tvaru, je možná jednodušší provést její výměnu.

Prasklina na keramické vaničce

U keramické sprchové vaničky se mohou objevit praskliny vlasové, případně odštěpy. Pokud je prasklina malá a není po celé tloušťce profilu, je možné ji opravit sadou na opravu keramiky (běžně se využívá na sanitární keramiku, tedy umyvadla, keramické vany apod.). U hlubokých prasklin nebo při proražení může docházet k úniku vody i po opravě a je doporučováno vaničku vyměnit.

Prasklina na vaničce z litého mramoru

Pro koupelnové produkty z litého mramoru je k dostání speciální sada na opravu litého mramoru. Jedná se o produkt, který se nanese na prasklinu na vaničce a zacelí jí. Následně je nutné přebytečnou hmotu zbrousit a zaleštit. I v tomto případě však platí, že pokud je prasklina většího rozsahu nebo dojde k výraznému poškození vaničky, je doporučována její výměry, aby problém dále nenarušoval odtokovou armaturu.

Sprcha

Prasklina na plechové vaničce

U plechové vaničky se vyskytují praskliny především ve smaltu, samotná nosná konstrukce je velmi odolná a j jejímu proražení prakticky nedochází. Smalt lze opravit sadou na opravu smaltu a mělo by to být provedeno co nejdříve, aby voda při sprchování nepronikala k citlivému konstrukčnímu materiálu. Proražení lze případně zapravit tmelem, na který se pak nanese daná sada na opravu tmelu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.