Prasklá sklokeramická deska
Sklokeramická varná dneska je jednou z velmi oblíbených variant řešení plotýnkové části sporáků zejména kvůli výhodám, které nabízí v porovnání s klasickým řešením. Mezi ty patří především rychlost, s jakou dochází k ohřevu varné plochy, a také propracovanější způsob ovládání či údržba. Sklokeramická deska je velmi pevná a má výrazně vysokou tepelnou kapacitu, problém však může nastat v případě, že dojde k jejímu prasknutí. Jak takovou situaci řešit?
Obsah článku
Užívání sklokeramické desky
Sklokeramická deska je hladká a jednolitá a společně s deskou indukční se jedná o nejčastěji volené varianty varných desek u běžných sporáků, které nahradily klasické litinové plotýnky s pomalých ohřevem. Stejně jako litinové sporáky, i ty se sklokeramickou či indukcí se využívají v domácnostech bez plynového připojení, případně jako alternativa vaření na plynu. K dostání jsou sklokeramické desky s rámečkem nebo bez (případně lištou jen na jedné straně). Rámeček se osazuje jako pojistka proti vytečení tekutých nečistot na linku, obvykle se však zanáší, a navíc zabraňuje používání nadrozměrného nádobí. V porovnání s indukcí déle chladne, nevyžaduje však speciální nádobí, je však dobré si dát pozor na nádobí s nerovným dnem, které by desku mohlo poškrábat.
Poškození sklokeramické desky
Pokud je sklokeramická deska správně používána, je její životnost poměrně dlouhá. Při neopatrném zacházení může dojít k poškrábání jejího hladkého povrchu, což její funkčnost nijak neomezuje a může být používána dále. Dalším typem poškození jsou skvrny, jejichž odstranění se řeší s ohledem na jejich charakter. Nejhorším případem poškození je pak prasknutí desky, které je obvykle nutné řešit výměnou.
Odstraňování skvrn ze sklokeramické desky
Skvrny na sklokeramické desce mohou mít různé příčiny a je potřeba k nim podle toho přistupovat. Standardně jsou rozlišovány tři hlavní typy:
- skvrny na spodní ploše desky – odstraňují se očištěním spodní strany (provádí servisní technik)
- skvrny od běžného vaření – pokud se jedná o zaschlé skvrny, je potřeba je čistit jemným hadrem nebo je odškrábat speciální škrabkou, rozhodně však pro čistění nepoužívejte kovové drátěnky nebo kartáče ani abrazivní prostředky
- skvrny naleptané – bývají způsobené cukrem zkaramelizovaným přímo na desce, jejich odstranění není možné, vyloženě však funkci desky neomezují
Jak vzniká prasklina na sklokeramické desce
Praskliny představují poškození keramické desky, které má zásadní vliv na její funkčnost. Jejich vznik je obvykle spojen s nadměrným zatížením. Praskliny se v tomto ohledu dělí na způsobené:
- nerovnoměrným tlakem – praskliny vznikají v důsledku nesprávně provedené montáže
- prohnutím – příliš velké pnutí (pevné osazení) po okrajích desky
- přehřátím – pokud dojde k přehřátí v některém místě desky, typický projev je prasklinou kruhového tvaru, jež je pravděpodobně způsobena nefunkčním senzorem teploty, může k ní však dojít také při výrazném rozdílu teplot (položení studeného nádobí na rozpálenou desku, nebo horkého nádobí na studenou)
- rázem – resp. bodovým zatížením, pokud na keramickou desku spadne těžší předmět, vyvolá klasickou pavučinovou prasklinu
Na desce mohou vznikat také jemné vlasové praskliny, které vypadají jako škrábance, liší se však od nich hladkým povrchem (škrábance jsou obecně ostré rýhy).
Jak řešit prasklou sklokeramickou desku
Prasklá sklokeramická deska ztrácí svou funkčnost a může způsobit řadu problémů včetně úrazu elektrickým proudem. V případě, že dojde k prasknutí desky rázem, nebo se prasklina objeví postupně únavou či opotřebením materiálu, je nutné horní sklokeramickou desku kompletně vyměnit. Výměnu provádí servisní technik odborným způsobem.