Take a fresh look at your lifestyle.

Povíjnice – pěstování

Povíjnice se u nás pěstují nejčastěji jako jednoleté popínavé rostliny s pěknými květy. Vyžadují slunné, teplé a chráněné stanoviště s výživnou půdou. Dorůstají 3 – 5 m, kvetou většinou od července do září a množí se výsevem. Povíjnice dokážou vytvořit úžasný efekt. Na zemi jim k tomu stačí jen zanedbatelný prostor. Dejte jim oporu, aby mohly šplhat ke světlu, a užasnete, jak dokážou proměnit váš plot či omšelou stěnu.

Povíjnice nachová

Povíjnice nachová (Ipomoea purpurea) z čeledi svlačcovitých (Convolvulaceae) pochází z tropů (Střední a Jižní Amerika). V našich zahradách patří k nejoblíbenějším jednoletým popínavým rostlinám. Její zvonkovitě nálevkovité velké květy, které připomínají náš domácí svlačec rolní, vám budou na zahradě dělat radost od července až do září. Květy se však vždy v poledních hodinách zavírají.

V obchodech můžete koupit odrůdy s červenými, modrými a bílými květy. Rostliny dorůstají do výšky cca 3 m a jejich stonky se rozvětvují hned od báze. Charakteristické jsou špičaté, srdčité a slabě chlupaté listy.  Plodem je elipsoidní tobolka, která je necelý centimetr dlouhá. Obsahuje hranatá, uhlově černá semena.

Povíjnice nachová potřebuje slunná, teplá a chráněná místa. Používá se k popnutí pergol, plotů, zdí nebo starých stromů. Aby rostlina kvetla po dlouhou dobu, musíte ji pravidelně přihnojovat a za sucha zalévat. V chladném létě se povíjnice bohužel dokonale nevyvine.

Povíjnice – předpěstování

Při pěstování povíjnice je třeba respektovat tropický původ rodu Ipomoea. Povíjnice se proto vysévá se v březnu až dubnu pod sklo nebo za okno do truhlíků. Mladé rostlinky potřebují dostatek tepla, vody. Na stanoviště se mohou vysazovat až v druhé polovině května.

V květnu je možno povíjnici vysévat přímo na stanoviště.

Povíjnice – výsev na stanoviště

  • Zeminu nakypřete přibližně do hloubky přibližně 30 cm.
  • Semena vysévejte do hnízd (po dvou až třech) na vzdálenost 30 cm a do hloubky přibližně 1 cm. Zasypte je přibližně 0,5 cm silnou vrstvou zeminy.
  • Půdu opatrně přitlačte a zalijte.
  • Během 14 až 21 dní semena vyklíčí.
  • Mladé rostlinky můžete pouze přetrhat (nechte vždy pouze jednu), pokud jste je vysévali přímo na konečné stanoviště. V opačném případě je přesaďte.
  • Půdu pro povíjnici je dobré vylepšit přimícháním kompostu.

Ipomoea má ráda pravidelnou zálivku. Snažte se tedy, aby kořenový bal nevysychal. Pokud se rozhodnete pěstovat povíjnici v květináči, nezapomeňte pod květináč umístit spodní misku a pravidelně ji plňte vodou. Dbejte ale na to, aby půda nebyla zase příliš přemokřená.
Povíjnice se dříve pěstovala i pro léčebné účely. Dnes ji pěstujeme pouze jako okrasnou rostlinu.

Chcete-li na svou zahradu přilákat motýly, pusťte se do pěstování povíjnice.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.