Take a fresh look at your lifestyle.

Postřik jabloní na jaře

Loňská úroda jablek, třešní či hrušek nestála za nic? Napadly vaše ovocné stromy škůdci? Postarejte se o to, aby se stejná situace neopakovala i letos. Zakročte proti škůdcům včas, to znamená ještě ve chvíli, než se na jabloních objeví první květy.

Postřik jabloní na jaře

Postřiky proti škůdcům a chorobám

Každý by rád pěstoval bio ovoce a vyhnul se použití chemických postřiků, bohužel mnohdy to není možné. Samozřejmě to bez chemie můžete zkusit, ale hrozí, že vám choroby a škůdci zničí celou úrodu. Proto raději doporučujeme použít malé množství chemie hned na jaře, než pak situaci zachraňovat na poslední chvíli a s množstvím chemie mnohem větším.

Kromě jarního stříkání ovocných stromů se určitě zaměřte i na prevenci. Vhodné je ze stromů oškrabovat starou kůru, na podzim vždy hrabat (napadené) listí a plody. Stromy je také třeba zbavit napadených větví a pravidelně je ořezávat.

Postřiky vaše jabloně ochrání před mšicemi, sviluškami, štítenkami, pilatkami… U jabloní se mohou objevit nakažlivé houbové choroby, i proti těm jde bojovat za pomoci postřiků.

Příprava před postřikem

Ještě než se pustíte do chemického ošetřování svých stromů, zjistěte si všechny potřebné informace. Musíte vědět, kdy a jak strom správně stříkat i jaký použít prostředek.

Vhodná doba postřiku

Postřik aplikujte na jaře. Ideálním měsícem je většinou březen. Teplota venku musí být větší než 10 °C (jinak se snižuje účinnost ochrany), nesmí foukat vítr (vítr by postřik mohl odnést na nevhodná místa) a samozřejmě nesmí pršet. Postřik musí totiž na stromě uschnout. Vydržet na stromě by měl alespoň dvě hodiny.

Vhodný postřik jabloní

Na trhu je nepřeberné množství přípravků vhodných ke stříkání ovocných stromů. Vybírejte především podle toho, jakými problémy váš strom trpí. Pokud jste si v minulé sezóně všimli mšic, stříkejte prostředkem proti mšicím. Pokud nevíte, jaký konkrétní problém mají vaše ovocné stromy, obraťte se na odborníka. Výhodou mnoha postřiků je, že je můžete použít nejen na jabloně, ale i na další ovocné dřeviny nebo ovocné plodiny jako je rybíz, jahody, maliny.

Doporučit můžeme i kombinované přípravky. Ty si totiž poradí s mnohými škůdci i nemocemi a navíc obsahují i listové hnojivo.

Praktické provedení postřiku jabloní

Pokud máte vše připraveno a venku je vhodné počasí, můžete se pustit do práce. Určitě si nezapomeňte nasadit ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, roušku. Pokud máte, vezměte si i ochranný plášť, holínky a pokrývku hlavy. Dbejte na to, aby se v okolí stromu nenacházely děti a domácí zvířata.

Kde všude strom stříkat

Aplikujete-li postřik, aplikujte ho na celý strom. Pamatujte na to, že škůdci mohou být všude, rádi se například schovávají za starou kůrou. Nezapomeňte tedy postříkat i kmen. Pokud nepostříkáte strom celý, je možné, že se postřik mine účinkem a nezahubíte všechny škůdce.

Tip pro vás: Starou kůru klidně odstraňte. Jak na to? Položte pod strom papír a kůru oškrábejte ocelovým kartáčem. Rozdělejte oheň a oškrábanou kůru i s papírem spalte.

Postřikovač

Postřik jabloní provádějte ideální postřikovačem. Do jeho koupě se určitě vyplatí investovat, obzvlášť pokud máte na zahradě více ovocných stromů a víte, že stříkat je budete i několik následujících let. Postřikovač má nádržku, odměrku a rozprašovací spršku. Nalít do něj musíte koncentrát (vždy postupujte podle návodu na zakoupeném přípravku) a pak už můžete začít s postřikem.

Stříkejte na strom ze vzdálenosti asi 30 centimetrů. Místa by po vašem zásahu měla měla být vlhká, ale neměly by se na nich tvořit kapky. Přípravek pak většinou na stromě vytvoří lepivý povlak, který stromu nikterak neškodí, ale škůdce zahubí.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.