Take a fresh look at your lifestyle.

Podnože jabloní

Pro podnože jabloní platí samozřejmě obecně informace, které jsme si řekli u jiných podnoží. Podnože dělíme na množené generativně a množené vegetativně.

Generativní podnože

J-TE-1 – Jabloň-Těchobuzice-1 – selekce z genotypů na Litoměřicku, hodí se pro odrůdy, které rostou slabě. Používá se pro vyšší tvary rekreačních a okrajových oblastí. Je velice úrodná, plodí pravidelně a málo alternuje (alternace je střídání vysoké a malé plodnosti za sebou v jednotlivých létech), je mrazuodolná v květu. Přijímá skvěle naštěpovaná očka.

J-TE-2 – Jabloň-Těchobuzice-2 – selekce genotypů ze skupiny Crab. Semenáče jsou vyrovnané, dají se použíti pro spur typy a slabě rostoucí kulturní odrůdy.

J-KL-1 – Jabloň-Klčov-1 (Citronka C-21) – hodí se dobře do drsných poloh, snese teploty až do -31°C. Odolnější ke strupovitosti. Středně bujná podnož, má výborný kořenový systém, je vhodná též pro mezištěpení (to jest kmenotvorná nebo při špatné afinitě mezi dvě špatně srůstající odrůdy apod.).

J-KL-2 – Jabloň-Klčov-2 (Antonovka A-30) – vyselektována z potomstva Antonovky (18 typů) a klasickou Antonovku překonala ve svýȟ vlastnosteȟ. Růst je velice bujný, snese též štěrkovité půdy, vhodná pro mezištěpení. Do drsných poloh, snese i -31°C.

J-KL-3 – Jabloň-Klčov-3 (JM-92) – výběr semenáčů z Jaderničky moravské (JM). Má vyšší odolnost k padlí, strupovitosti a monilióze v několika genech. Do drsných poloh, snese i -31°C. Vhodná též pro mezištěpení a vhodná chudých půd, má vyrovnané po – potomstvo a roste bujně.

J-KL-4 – Jabloň-Klčov-4 (JP-2) – jabloň vzniklá z výběru z lesních jabloňových pláňat (JP) východního Slovenska. Odolná ke strupovitosti a padlí, mrazuodolná do -31°C, má bujný růst.

Mezi ostatní jabloně generativně množené patří jabloňové pláně a jabloňový semenáč.

Vegetativní podnože.

M1 – je velmi mrazuodolná a odolná asfyxii, je citlivá k Erwinia amylovora, přestává se používat.

M4 (holštýnský duzén) – má dlouhý lom větví – tzv. „táhne se“ (duzén), oproti janči (s krátkým lomem větví). Méně citlivá na CaCO3, trpí asfyxií (udušení kořenů při vysoké hladině vody v půdě), potřebuje dočasnou oporu – plytce koření, má vzpřímený růst a světle hnědou kůru. Je citlivá k proliferaci.

M9  (žluté metzké janče) – má žluté plody, podnože pocházejí od města Metz ve Francii, její původ však sahá do orientu a je známá již přes 300 let (např. zmínka v knize De natura stirpium z roku 1536). Podnože koření plytce a slabě, oslabují růst, citlivé k boulovitosti kořenů (Agrobacterium tumefaciens). Pokud se nevysazují hlouběji, je potřeba opora (kůl, drátěnka apod.). Při hlubší výsadbě potřebují zálivku a je zde problém s možností většího výskytu rakoviny vzhledem k většímu počtu vzdušných kořenů. Citlivá k bílé hnilobě kořenů, k bakteriální spále a mšici krvavé. Nesnášejí simazinové herbicidy. Vcelku odolná límcové hnilobě. Mezi klony M9 patří například i skupiny a selekce Pajam, M9 EMLA (Británie), J9 (Jork 9, Německo), Budagovského 9 (Red Leaved Paradise, Rusko), kříženci jsou pak kupříkladu J-TE-E, J-TE-F, J-TE-G, J-TE-H, velice známá J-OH-A (Jabloň- Olomouc-Holovousy-A), které mají různé vlastnosti.

MM 106 – velmi vhodná podnož, urychluje nástup do plodnosti. Středně odolná k asfyxii. Citlivá k bakterii Agrobacterium tumefaciens a ke krčkové hnilobě (Phytophtora cactorum) a k nekróze spojení (Stem pitting virus). Vzrůstností je blízká M 7. Odolná simazinovým herbicidům a mšici krvavé. Je citlivá k bakteriální spále (Bacterium amylovorum), v Česku je už využívána delší dobu.

A2 (Alnarp 2) – je to velmi bujná podnož, je citlivá k Erwinia amylovora, perspektivní.

 

Podnož: Charakteristika růstu: Skupina: Doporučený spon:
A2, J-TE-C velmi bujně I. 6,0 × 4,0 m
M1 bujně II. 5,0 × 3,5 m
M4, MM106, J-TE-B středně III. 5,0 × 3,0 m
M26 slabě IV. 5,0 × 2,5 m
M9, J-TE-E,

J-TE-H, J-OH-A

velmi slabě

– // –

V. 4,0 × 1,5 m

3,5 × 1,2 m

J-TE-F,

J-TE-G, M27

zakrsle

– // –

VI. 3,0 × 1,2 m

3,0 × 0,8 m

 

Jabloně

Další informace jsout mimo rozsah tohoto článku, například výtěžnost, agrotechnika získávání podnoží, dobývání, matečnice apod.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.