Podnože hrušní
Chystáte se na pěstování hrušní a nevíte, jakou podnož zvolit, aby byla vhodná právě pro váš sad či zahradu? Záleží především na prostoru a na tom, jak moc byste se o ovocný strom chtěli starat a jak rychle byste si přáli získat chutné plody.
Obsah článku
Vybíráme podnože
Volba podnoží závisí na tom, jak bude strom v dospělosti samostatný, dlouhověký, velký a houževnatý. Můžeme vybírat ze dvou druhů podnoží:
- Vegetativní (typové) podnože, které jsou označovány různými čísly a písmeny s rozdílnými vlastnostmi.
- Tyto podnože byly vyšlechtěny především pro intenzivní zemědělství. Zde je třeba počítat se zálivkou, přihnojováním, pravidelným řezem, dále pak s celoživotní oporou a beztravním drnem.
- Šlechtěním došlo k vytvoření slabě rostoucích stromů, jež bývají menší než stromy na semenných podnožích. Dožívají se cca 20 let, plodit mohou už dva roky po výsadbě, v místech, kam se velký strom nevejde.
- Generativní (semenné) podnože jsou stromy, které nepotřebují téměř naši péči, tedy je třeba pečovat o ně pouze pět let po výsadbě.
- Zapěstuje se koruna, ochrání kmen před býložravci, každoročně použijeme kvalitní mulčování a zajistíme oporu v podobě kůlu.
- Jakmile dosáhne tloušťky podobné našemu zápěstí, lze s péčí přestat. Jednou za 5 – 20 let stačí provést udržovací řez a po několika desetiletích zamlazovací řez.
Rozdíl mezi typovou a semennou odnoží je kvalita kořenového systému.
Množení podnoží a správně zvolená půda
Vegetativní podnože lze množit formou odkopků – klonů. U typových jsou menší podnože závislé na péči ve formě přihnojování a udržování beztravného drnu, některé podnože zvládnou i lehké, nebo jílovité půdy, potřebují humózní půdu a pravidelnou zálivku po celou dobu jejich života.
Generativní podnože vznikají pomocí semen. Kořeny jsou mohutnější a delší a dorůstají do větší šířky i hloubky a mají hustší síť vlásečnic. V tomto případě strom dorůstá do mohutných rozměrů, díky čemuže je třeba zvolit správný spon.
Velikost stromu určuje rovněž jeho odrůda, klimatické podmínky a lokální půdní podmínky. Stromy bývají odolné vůči suchu a zhoršeným půdním podmínkám.
Velikost a plodnost podnoží hrušní
Velikost semenných podnoží dosahuje až 14 metrů, dožívají se v závislosti na odrůdě 50 – 300 let, jsou tedy dlouhověké, zatímco u typových podnoží dosahují stromy 10 – 90 % velikosti semenných podnoží, mají kratší životnost 10 – 15 let.
Středně bujné podnože se mohou dožít 30 – 50 let. Semenné podnože se dožívají v závislosti na odrůdě 50 – 300 let, jsou tedy dlouhověké, vegetativní stromy mají kratší životnost 10 – 15 let, středně bujné podnože mohou žít 30 – 50 let.
Plodnost semenných podnoží bývá později, 5 – 10 let po jejich výsadbě. Dospělý strom může mít střídavou plodnost (tzv. ob rok). Typová podnož má každoroční a velkou plodnost (již od 2 – 3 let po výsadbě).
Podnože pro hrušně
Jakmile máme jasno ve výběru správného stromku, můžeme se podívat na druhy odrůd, které budeme chtít do své zahrady nebo sadu zasadit. Zde je přehled několika podnoží:
- Kdouloň – slabě rostoucí, brzký nástup plodnosti, zlepšuje kvalitu a velikost plodů, středně odolná vůči mrazu, vyžaduje humózní půdy.
- Kdouloň BA 29 – slabě až středně bujně rostoucí, vhodná i do horších půd, odolnější vůči suchu, dobrá velikost plodů, vysoké výnosy, středně odolná mrazu.
- Hrušeň kavkazská – druh hrušňového semenáče, bujně rostoucí, dobře snáší i sušší půdy, dobře odolná mrazu.
- Caucasica = hrušeň kavkazská viz výše.
- Semenáč – bujně rostoucí, dobře odolná mrazu, nenáchylná k chorobám, nenáročná na půdní podmínky, vhodná i do vyšších oblastí, mohutnější kořenová soustava.
- Hrušeň Kirchensaller – bujně rostoucí, nenáročná na půdní podmínky, pozitivně ovlivňuje velikost plodů.
Dobrá péče o hrušeň a správně zvolená podnož vám zajistí kvalitní strom a na něm šťavnaté plody.