Take a fresh look at your lifestyle.

Plíseň ve skříni

Někdy se může stát, že skříň s oblečením napadne plíseň. To poznáte podle nepříjemného zatuchlého zápachu, který ze skříně i z oblečení vychází. Jakmile toto ve své skříni zpozorujete, je třeba začít co nejdříve jednat. Ale jak? A proč se vůbec plíseň ve skříni vytváří?

Proč se ve skříni objevuje plíseň?

Příčin, proč může plíseň napadnout skříň s oblečením, je několik. Jedním z důvodů může být třeba nedostatečná cirkulace vzduchu v místnosti či špatná izolace domu. Další, asi nejčastější příčinou, může být ukládání vlhkého, nedosušeného či zpoceného prádla do skříně. Plíseň se také šíří o to líp, máte-li ve skříni velké množství oblečení namačkaného na sebe a tudíž žádný prostor pro vzduch.

S tímto vším souvisí jedna a ta samá příčina, která je stěžejní podmínkou pro vznik jakékoliv plísně – vlhkost.

Jak odstranit vlhkost?

Důležité je veškeré oblečení ze skříně probrat a vyřadit to, které už nebudete nosit. Tím se ve skříni uvolní místo a trochu tak zlepší cirkulace vzduchu. Toto je dobré dělat jednou za čas pravidelně, aby se vám ve skříni zbytečně nehromadilo prádlo, které už nikdy nebudete potřebovat.

Do skříně rozhodně nikdy neukládejte propocené či vlhké prádlo. Vše, co dáte do skříně, musí být čisté a hlavně suché. Jednou za čas je však vhodné vyčistit i samotnou skříň. Vše z ní vyndat, pořádně ji umýt dezinfekčním prostředkem, nechat uschnout a zase do ní vše hezky naskládat.

Co dělat, když už plíseň ve skříni je?

Předchozí kroky jsou spíše takovou prevencí, jak se plísni vyhnout. Pokud už ji však ve skříni máte, bude toho třeba trochu víc. Samozřejmě udělejte vše z předchozího bodu – zbavit se vlhkosti je základ.

Jak vyčistit skříň?

Skříň můžete po umytí a dezinfekci vytřít ještě octem, který pohlcuje zápach. Poté ji nechte pár hodin otevřenou vyvětrat. Nakonec, až bude úplně suchá, ji můžete provonět éterickým olejem či osvěžovačem vzduchu.

A co s prádlem?

Samozřejmě je důležité se postarat také o zapáchající prádlo. Samotné vyprání pravděpodobně stačit nebude, takže je třeba podstoupit více kroků. Prádlo namočte do octa a nechte v něm odmočit zhruba 12 hodin. Poté ocet vyměňte za nový a ještě jednou tuto proceduru po dobu 12 hodin opakujte.

Nakonec prádlo vyperte v pračce na dlouhý program a nejvyšší možnou teplotu, jakou daný kus prádla snese. Potom prádlo samozřejmě pečlivě usušte a uložte do vyčištěné skříně. Preventivně můžete nechat skříň otevřenou, pokud vám to vyhovuje.

Plíseň ve skříni

Co když se plíseň stále vrací?

Pokud jste přesvědčení, že do skříně žádné vlhké prádlo nedáváte a plíseň se přesto stále objevuje, může být příčina i někde jinde. V takovém případě může být plíseň způsobená právě špatnou cirkulací vzduchu v domě, takže buď jen málo větráte, nebo je chyba v umístění skříně.

Kde může být chyba?

Plíseň se ve skříni může vytvořit tehdy, je-li skříň umístěna u zdi, která je z druhé strany vnější. Setkávání studeného a teplého vzduchu může vyústit právě v tvorbu plísně. Případně se může jednat o špatně izolované stropy, kdy táhne vzduch shora či zdola – nejčastěji to bývá ze sklepa. Toto vše je velmi pravděpodobné, bydlíte-li ve starším domě.

Jak to vyřešit?

Vyřešit to lze poměrně jednoduše – přestěhujte skříň jinam. Ve vlhkých domech či bytech by měly být obvodné zdi vždy raději volné. Vhodnějším umístěním pro veškerý nábytek jsou vnitřní zdi domu, které nejsou v kontaktu s vnějším studeným vzduchem. Ideálně by skříň neměla být ani v rohu místnosti, protože v rozích se často drží vlhko.

Pokud by vám tato řešení nevyhovovala, je možné ve skříni vytvořit odvětrávací otvor. Ten stačí prostě vyvrtat a následně třeba překrýt speciálním krytem, čímž se zajistí estetický vzhled tohoto řešení.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.