Take a fresh look at your lifestyle.

Plíseň ve sklepě: Zbavíte se jí, když vyzrajete nad vlhkostí

Plíseň ve sklepě má přímou spojitost se zvýšenou vlhkostí. Pokud vám do sklepa prosakuje voda, pravděpodobně bojujete také s nevzhlednými a zdraví nebezpečnými potahy plísní na stěnách. Co tedy dělat, aby byl váš sklep opět suchý a čistý a vy v něm mohli po celý rok skladovat třeba zavařeniny nebo sezonní ovoce a zeleninu?

Zbavte se nadbytečné vlhkosti

Vlhký sklep je živnou půdou pro šíření plísní. Pokud ve svém sklepě naměříte vlhkost vyšší než 60 procent, tento problém byste měli začít řešit. Tím, že se zbavíte nadbytečné vlhkosti, přestane plesnivět také zdivo a váš sklep začne konečně sloužit své původní funkci.

Hledejte příčiny

Pouze odvlhčovač vzduchu vám v tomto případě rozhodně nepomůže. Proč jsou zdi ve vašem sklepě vlhké a je na nich plíseň, může mít hned několik příčin. Zkuste se nejprve poradit s odborníky, kteří navrhnou nejlepší možné řešení k jejich odstranění.

Podle odborníků vysoušení sklepů odvlhčovači nic neřeší, v prvním kroku je třeba zabránit vnikání samotné vlhkosti do sklepa. A to především těmito postupy, které odborně provádí specializované stavební firmy:

  • Dodatečná horizontální izolace proti vzlínající vlhkosti – podřezání a vodorovné vložení izolačního materiálu
  • Dodatečná vertikální izolace (vnější a vnitřní) – obkopání základů domu, vložení vertikální izolace mezi základy a okolní terén, anebo mezi základy a vnitřní část domu

Sanační omítky a nátěry

Vlhkosti a vzniku plísní ve sklepě zabráníte především přímou, fyzickou cestou – tedy dodatečnou horizontální a vertikální izolací. Chemické prostředky určené k likvidaci plísní jsou spíš nouzovým a krátkodobým řešením.

Pokud máte pocit, že horizontální či vertikální izolace svému účelu plně nedostačuje, použijte dále ve sklepě sanační omítku nebo nátěr. A to následovně:

  1. Odstraňte starou vlhkou omítku, a to až do výšky 1 metru nad viditelnou hranicí vlhkosti.
  2. Vyškrábněte spáry ve zdivu a zdivo očistěte kartáčem.
  3. Sklepní místnost dostatečně vysušte průmyslovým odvlhčovačem.
  4. Spáry ve zdivu vyplňte sanačním podhozem.
  5. Zdivo nahoďte sanační omítkou.
  6. Po několika dnech naneste vlastní sanační omítku/ nátěr.

Pozn.: Konkrétněji postupujte dle pokynů výrobce sanační omítky.

Předcházejte vzniku plísní

I když jste problém vyřešili, vzniku plísní ve sklepě byste měli umět také důsledně předcházet. Sklep pravidelně větrejte, protože plísně se vyskytují tam, kde je vysoká vlhkost. Základem také je, aby ve sklepě docházelo k dostatečné cirkulaci vzduchu. Sklep větrejte za každé roční doby a za každého počasí. Když mrzne, tak velmi krátce, ať neznehodnotíte uložené potraviny.

Tip: Do sklepa si pořiďte vlhkoměr. Díky hodnotám, které bude ukazovat, se snáze rozhodnete, zda je třeba sklep vyvětrat, nebo ne.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.