Take a fresh look at your lifestyle.

Plíseň v bytě

Vyměnili jste stará okna za plastová a najednou se v bytě objevila plíseň? Nebo jste se rozhodli přestěhovat kuchyňskou linku či skříň a našli jste plesnivé skvrny na zdi? Nic příjemného to není. Řešíte, co s tím? Jak nejrychleji a nejúčinněji plíseň zlikvidovat? A jak se jí do budoucna vyvarovat? Podívejte se, jak na plíseň v bytě.

Na plíseň v bytě platí prevence

Ideální je vzniku plísně předcházet. Není to tak složité. Plíseň je houba, které se daří ve vlhkém prostředí. Určitá vlhkost v bytě by samozřejmě být měla, ta optimální se pohybuje okolo 40-60%. Aktuální vlhkost u vás zjistíte na vlhkoměru. Jakékoli hodnoty převyšující 60% už jsou hraniční pro vznik plísně.

Větrejte, větrejte

K tomu, aby plíseň u vás neměla šanci, stačí malý krůček. Důkladně větrat. V bytě se díky vaření, smažení, praní, sušení prádla či koupání hromadí vlhkost, která když nemá kudy odejít, zůstává na zdech nebo okenních rámech. Zejména na plastových oknech je to vidět, stačí vařit v kuchyni bez digestoře a okna jsou ihned orosená. Větrejte tedy za každého počasí a pravidelně. Ideální je vytvořit průvan, přísun čerstvého vzduchu této houbě nesvědčí.

Plíseň v bytě – další preventivní tipy

Kromě pravidelného větrání existuje několik dalších rad, jak předcházet vzniku plísně v bytě.

– veškeré potraviny napadené plísní okamžitě likvidujte

– nesušte prádlo uvnitř bytu bez větrání, při vaření otevírejte okno alespoň na mikroventilaci

– nábytek nepatří přímo ke zdi, ponechte odstup alespoň 5 cm

– pravidelně uklízejte a kontrolujte riziková místa

– pokud rekonstruujete nebo malujete, používejte protiplísňový nátěr

Když už plíseň roste

Prevencí jste plísni nedokázali zabránit a doma se prostě objevila? Co teď s ní? Jak ji rychle zlikvidovat? Na trhu existuje mnoho dostupných prostředků proti plísni. Některé z nich fungují pouze jako desinfekce, která vás zbaví aktuálního problému. Jiné mají kromě toho také preventivní účinek.

Přípravky na hubení plísně pořídíte buď s chlorem, nebo s obsahem jiných látek. Ty chlorové mají účinek obvykle pouze desinfekční. Pokud chcete mít jistotu, že plíseň se za měsíc neobjeví znovu, využívejte raději ty s desinfekčním i preventivním účinkem. Jak přípravek použít vám řekne příbalový leták. Rozhodně při aplikaci větrejte a i poté nechte místnost dokonale vyvětrat.

Co může plíseň způsobit

Mít v bytě plíseň může být zdraví velice škodlivé. Protože se jedná o houbu, rozmnožuje se sporami. Zralé spory se poté uvolňují do ovzduší a to do značné vzdálenosti. Ohrožovat organismus mohou mnoha způsoby. Nejčastější je vznik nejrůznějších alergií včetně závažného astma bronchiale. Dále lidé mohou vnímat plísně různými bolestmi hlavy, v krku, pálením očí, infekčními chorobami či vyrážkami. Není vyjímkou, že se některé plísně mohou rozmnožit i na kůži nebo se dostat do vnitřních orgánů. A to pak nastává teprve honička po lékařích.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.