Take a fresh look at your lifestyle.

Plíseň na knihách

Plísním se daří, tam kde je vlhko, teplo, tma a kde se vzduch nehýbe. Mnohdy se vám zdá, že o nic nejde, pár flíčků na knize přeci nevadí. Problém je však v tom, že na plísně má mnoho lidí alergii a mohou způsobovat i jiné zdravotní problémy. Je také možné, že plíseň se během chvíle rozšíří i na další knihy ve vaší knihovně. Poradíme vám, jak se plísně zbavit.

Jak plíseň poznáte

Pokud je kniha plísní napadená hodně, patrně si toho na první pohled všimnete. Plíseň však začíná nenápadně, na počátku se jedná o drobné tečky, které vypadají jako prach nebo skvrny od kávy. Tyto skvrny se nejprve objevují na ořízce (vezměte zavřenou knihu a podívejte se na ni z boku, tam kde jsou stránky), poté na předsádce, a nakonec i na jednotlivých stránkách.

Plíseň také můžete poznat podle charakteristického zápachu – zatuchliny. Mnohdy se vám během přičichnutí mohou vrátit vzpomínky z dětství, například na babiččinu knihovnu, která patrně nějaké ty plesnivé knihy obsahovala.

Jak účinně bojovat s plísní

Plísní bývají často napadeny starší knihy, které najdete zapomenuté na půdě nebo získáte z pozůstalosti. Mnohdy se jedná o cenné kousky, které by bylo škoda spálit nebo vyhodit. Co s tím? Lze vůbec plíseň odstranit? A jak?

Jak se postarat o knihu s plísní na deskách

V první řadě je třeba knihu umístit tam, kde není vlhko a kde nehrozí, že se bude plíseň dál nekontrolovatelně šířit. Poté je třeba hřbet knihy otřít hadříkem slabě navlhčeným asi 75% vodným ethanolem (použít můžete i denaturovaný ethanol zředěný vodou). Následně je třeba použít ještě jeden hadřík suchý a knihu osušit.

Mráz? Nepřítel plísně!

Plesnivou knihu můžete také zkusit zabalit do potravinové folie a igelitového sáčku a umístit ji do mrazáku. Uloženou ji tam nechte asi tři dny a poté plíseň odstraňte například pomocí zubního kartáčku. Až budete knihu čistit, nasaďte si raději roušku a po skončení práce si pořádně umyjte ruce, ideálně rovnou pracujte v rukavicích.

Odstranění plísně mýdlovou vodou

Umístěte knihu do vhodných podmínek (do dobře větrané místnosti) a počkejte, než bude úplně suchá. Poté jděte s knihou ven a plíseň suchým hadrem otřete. Následně hadřík namočte do mýdlové vody, vyždímejte, a opakujte celý postup. Znovu nechte knihu uschnout. V případě, že mýdlová voda nestačí, vyzkoušejte roztok octa nebo bělidla.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu

Pokud vaše oblíbená kniha nepříjemně zapáchá a vy na ní nevidíte stopy plísně, doporučujeme knihou listovat. Položte si knihu v obýváku na stůl a jeden týden v ní alespoň dvakrát denně zalistujte. Uvidíte, že nepříjemný zápach bude za chvíli pryč. Pokud to nezabere, můžete zkusit ještě trik s jedlou sodou. Nasypte sodu do knihy, počkejte pár dní a potom sodu vyklepejte nebo vysajte vysavačem.

Prevence plísně

  • Pokud chcete plísni na knihách zabránit, soustřeďte se především na prevenci. Plísni se daří v prostorách, kde je vlhko, chladno a kde se nevětrá. Pokud tedy chcete své knihy ochránit neskladujte je tam, kde se nebydlí. Vhodný není sklep, půda, ani garáž.
  • Pokud jste objevili knihy napadené plísní, separujte je od těch zbylých, ať se plíseň dál nešíří.
  • Chcete-li ochránit knihy, které máte v knihovně, utírejte občas na policích prach a knihy přeskládejte.
  • Nakupujete-li knihy z druhé ruky, nebo si knihy rádi půjčujete v knihobudkách, vždy nejprve proveďte kontrolu, zda je kniha v pořádku, než ji uložíte do knihovny k ostatním kouskům.

Knihy

Tip na závěr

Je-li plesnivá nějaká kniha, na které vám opravdu záleží (nebo třeba diplomová práce, školní vysvědčení apod.), vyfoťte si ji nebo naskenujte, než se pustíte do odstraňování plísně. Vždy je tu totiž ta možnost, že se vám váš oblíbený kousek nepodaří zachránit. Je pak lepší mít alespoň památku v elektronické podobě.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.