Plemena krav
Krávy patří mezi nejstarší domácí zvířata. Jejich divoký předek – pratur (Bos primigenius) byl v Evropě velmi rozšířený. Pratur byl neobyčejně mohutné zvíře s hladkou krátkou černou srstí a hnědým pásem na zádech. Zkrocení pratura, a pak jeho domestikování (zdomácnění) se datuje do mladší doby kamenné. Tisíciletou zušlechťovací prací, závislou od poznávání užitných vlastností jedinců, vytvořil člověk výběrem plemena krav (skotu, hovězího dobytka) v jednom nebo více užitkových směrech.
Rozdělení plemen hovězího dobytka
Plemena krav podle původu
Při tomto dělení se přihlíží zejména k charakteristickým znakům hlavy.
-
Pratuří dobytek – vyznačuje se velkými kruhovými očnicemi a dlouhou úzkou hlavou. Řadíme sem stepní, černostrakatá a červenostrakatá plemena.
- Čelnatý dobytek – má dlouhé, široké a klenuté čelo s nízkým mezirožním valem na poměrně dlouhé hlavě. Typickým představitelem je český strakatý skot masný simentál a plemena, která mají od něj odvozený původ.
- Krátkohlavý dobytek – má krátkou obličejovou část lebky. Patří sem například pincgavský skot nebo a jiná alpská plemena.
- Krátkorohý dobytek – vyznačuje se vysokým mezirožním valem, nerovným čelem, krátkou hlavou s krátkými rohy. Do této skupiny řadíme původní červený středoevropský skot, dánský červený skot a další plemena.
- Bezrohý dobytek – má abnormálně vyklenutou lebku s velkým mezirožním valem. Patří sem gallowayský skot a aberdeen-anguský dobytek.
- Krátkorohý dlouhočelý dobytek – má prodlouženou část lebky. Plemena mají většinou hnědošedá zbarvení – jeseyský dobytek, hnědý švýcarský a rakouský skot.
Plemena krav podle zeměpisného rozšíření
Při tomto rozdělení přihlížíme k chovné oblast, v níž se plemena chovají. Název oblasti se často uvádí v názvu plemene:
- nížinná plemena – například černo a červenostrakatý nížinný skot;
- horská a podhorská plemena – např. pincgavský skot;
- stepní plemena – např. stepní červený skot.
Plemena krav podle stupně zušlechtění
- primitivní (nezušlechtěné);
- zušlechtěné (přechodné);
- ušlechtilé (kulturní).
Plemena krav podle směru užitkovosti
Toto dělení se používá nejčastěji a určuje vlastnost, která u plemene převládá
- mléčná plemena,
- masná plemena,
- plemena s kombinovanou užitkovostí (maso – mléčná, mléčně – masná, druhý pojem určuje převahu užitkovosti u kombinovaného plemene).
Mléčná plemena hovězího dobytka
- Holštýnsko-fríský skot je nejvýkonnější mléčné plemeno na světě. Vyznačuje se velkým tělesným rámcem. Krávy dosahují hmotnosti 650 – 750 kg, býci 1 200 kg a více. Základní zbarvení je černostrakaté, někdy s velkou plochou bílé barvy. Spodní část břicha, končetin a ocasu jsou bílé. Při nedostatečné výživě využívají krávy pro produkci mléka kromě přijatých živin i vlastní tukové zásoby a tkáně, což se projeví zhubnutím. Porody mívají snadné. Vemeno je velké a žláznaté. V produkci mléka dosahuje čistý holštýnský dobytek ve vyspělých státech i 8 000 až 10 000 kg mléka na dojnici.
- Nizozemsko-fríský skot patří mezi nejstarší kulturní plemena mléčného typu. Je černostrakatý, přičemž hlava a krk jsou černé a na hlavě v oblasti čela bývá bílá hvězda. Spodek břicha a nohy jsou zpravidla bílé. Krávy dosahují hmotnosti 500 – 700 kg, býci 850 – 1 100 kg. Roční produkce mléka je nad 5 500 kg s obsahem 4% tuku.
- Jersey skot patří k nejstarším kulturním plemenům skotu. Pochází z ostrova Jersey, kde se v průběhu posledních 250 let choval jako čistá izolovaná populace. Od roku 1789 nebyla na ostrov Jersey prokazatelně dovezena ani jedna žijící kráva jiného plemene. Tomu vděčí za svůj zvláštní ráz i mimořádné exteriérové a užitné vlastnosti. Je to malý, velmi živý dobytek s jemnou pevnou kostrou. Krávy dosahují hmotnosti 350 – 450 kg, býci 750 – 850 kg. Jersey je jednobarevný v odstínech od žluté přes hnědočervenou, krémovou až po šedohnědou barvu. Má pravidelné vemeno a dosahuje užitkovosti přibližně 4 000 kg mléka s obsahem tuku nad 5 % (7 – 10 %).
- Ayrshirský skot byl vyšlechtěn ve Skotsku. Vyznačuje se odolností, přizpůsobivostí a skromností. Má červenostrakaté zbarvení, jemnou a pevnou kostru. Hmotnost krav je 450 – 550 kg a býků 700 – 800 kg. Krávy mají pravidelné vemeno s dobrou dojitelností. Produkce mléka se pohybuje od 4 000 do 5 000 kg mléka s obsahem tuku cca 4%.
Masná plemena hovězího dobytka
- Charollaiský skot je nejrozšířenější francouzské plemeno, s dobrou přizpůsobivostí a růstovou schopností. Jedná se o plemeno krémové barvy. Plemeno se vyznačuje nejvyšší růstovou schopností do vysokých hmotností bez nadměrného ukládání tuku. Ve výkrmu býků dosahuje ve věku 6 až 12 měsíců průměrné denní přírůstky 1 450 až 1 550 g. Jatečná výtěžnost býků se pohybuje od 67,5 do 69 %. Problémem bývají porody velkých telat.
- Limousinský skot pochází z francouzské oblasti. Má nižší nároky na výživu a krmení, má dobré pastevní schopnosti. Dobře využívá objemná krmiva. Je červenohnědé barvy se světlejším zbarvením okolo očí. Patří mezi lehčí masné typy. Má dobrou růstovou schopnost. Do 500 kg tělesné hmotnosti se v jeho v těle neukládá lůj. Jatečná výtěžnost býčků je v průměru 63 %.
- Herefordský skot patří mezi nejrozšířenější výkrmová plemena na světě. Pochází ze západní Anglie. Má červené plášťové zbarvení s typickou bílou hlavou, hrudí, břichem, spodkem nohou a ocasem. Vyznačuje se dobrou pastevní schopností a dokáže využít i méně kvalitní pastviny v podhorské a horské oblasti bez přikrmování.
- Aberdeen – anguský skot pochází ze severovýchodního Skotska. Čistokrevná zvířata jsou ryze černá. Maso je výborné kvality, jemně vláknité a vysoce mramorované. Předností tohoto plemene je dominantní bezrohost, lehký průběh porodu, snášenlivost a dlouhověkost krav.
- Shorthornský skot patří mezi významná výkrmová plemena. Je rozšířen po celém světě. Má velký tělesný rámec. Hlava má široké čelo a krátké rohy. Srst je červená, bílá nebo rhoan (červené zbarvení s prokvétající bílou barvou).
Plemena hovězího dobytka s kombinovanou užitkovostí
- Simentálský skot patří k nejstarším kulturním plemenům skotu na světě. Vznikl ve Švýcarsku. Toto plemeno dalo základ mnohým plemenům v Evropě. Jedná se o dobytek s velkým tělesným rámcem. Je žluto až červeno-strakatě zbarvený, přičemž hlava, spodek nohou a břicho má bílé. Vyznačuje se pevnou konstitucí, plodností a dlouhověkostí. Je znám mimořádnou schopností rychle se přeorientovat dle potřeby směrem k výraznější mléčné, resp. masné produkci. Ve výkrmu dosahuje denní přírůstky 1 100 až 1 300 g. Průměrná produkce mléka je 5 000 kg s obsahem tuku až 4.5%.
- Pinzgau skot je původní rakouské plemeno chované v alpské oblasti Salcburku. Patří mezi skromné odolné plemeno s dobrou přizpůsobivostí. Zbarvení má červené až červenohnědé s typickým bílým pásem od kohoutku přes záda, kyčle, pánev, mezinoží a s bílými manžetami na nohách. Prsní kost a ocas jsou rovněž bílé. Mléčná užitkovost je 3 700 – 3 800 kg. V masné užitkovosti se dosahuje výtěžnost 58 – 60 %.