Plemena koz
Názor, že „koza je kravička chudých“, zkušenosti mnoha lidí pozměnily na „koza je mlékárnou pro ty, co chtějí být dlouho zdraví„. Vždyť kozí mléko pomáhá mnohým kojencům nesnášející kravské mléko, alergikům či astmatikům.
Mezi užitkovými zvířaty má koza nejširší potravinové spektrum. Vybírá si to, co jí nejlépe chutná, protože dobře rozezná sladkou, kyselou, hořkou i slanou chuť. Právě z tohoto důvodu jsou monokulturní trávníky pro kozy velmi chudou, málo pestrou pastvou. Kozy se proto ani nehodí na funkci tzv. živých sekaček pěstovaných trávníků. Na druhé straně dokáží zhodnotit i těžko stravitelné a na bílkoviny chudé krmivo. Můžeme bez nadsázky říci, že kozy jsou vysoce ekologická zvířata.
Proč chovat kozy
Přímý význam chovu koz spočívá v produkci mléka, masa a kůží.
Nepřímý význam chovu koz spočívá ve zkrmování zbytků rostlinné výroby a jiných příležitostných krmiv, v likvidaci keřů a stromků na pastvinách a v produkci kvalitního kozího hnoje.
Kozí produkdy:
- Kozí mléko je hlavním produktem chovu koz. Složením se podobá kravskému mléku. Kozí mléko většinou dobře snášejí i kojenci, kteří mají alergii na mléko kravské.
- Maso kůzlat je chutné, dietní a je ideální složkou racionální a dietetické stravy.
- Kozí kůže má široké uplatnění – od nejjemnějších typů rukaviček, pracovních rukavic
- a ochranných vest, plášťů až po obuvnický průmysl.
- Hnůj se používá k obohacení půdy živinami pod zeleninu, květiny a ovocné stromy.
Výběr osvědčených plemen
Kupovaná zvířata by měla mít rodokmen daného chovu i zdravotní kartu se záznamem (například o očkování). Přímo u chovatele si prohlédněte i chovatelské prostředí a jeho hygienu. Nakupovat můžete i na chovatelských burzách, kde je větší výběr zvířat a dá se smlouvat i o ceně. Vybírejte si plemena, která mají velmi dobrou dojivost. Patří mezi ně například:
Koza sánská
V Evropě je nejvýkonnějším mléčným plemenem koza sánská, která dala šlechtitelský základ i naší bílé koze. Koza sánská dosahuje za laktační období produkce mléka až 20-násobek své hmotnosti. Nejvyšší užitkovosti se dosahuje celoročním ustájením a optimalizovanými krmnými dávkami. Pochází ze Švýcarska, je bílá, bezrohá, krátkosrstá, vhodná pro pastvu i stájový chov na mléko, maso i kůži. Výška v kohoutku kozel (koza) 80 – 95 (75 – 85) cm, živá hmotnost 75 – 95 (50) kg, průměrná dojivost 750 kg, rekordní 3 500 kg při ideálním krmení.
Koza bílá krátkosrstá
Vznikla křížením českých a slovenský koz se sanského plemenem s přídavkem bulharské a rumunské krve. Je to bezrohé plemeno vhodné na individuální i stádový chov na oploceném pastvě, na dojení ruční i strojní. Výška v kohoutku kozel (koza) 75 – 85 cm (70 – 80 cm), živá hmotnost 80 – 90 kg (50 – 60 kg). Dojivost 800 – 1 000 kg, tučnost mléka 3,5 %, bílkoviny 2,8 %, plodnost 200 %, hmotnost kůzlat v 70 dnech 15 kg, denní přírůstky do 200 g.
Koza hnědá krátkosrstá
Je zbarvená velmi pěkně dohněda s černými ozdobami, odolná, dobře chodící, přizpůsobená tvrdším chovatelským podmínkám, bezrohá i rohatá. Výška v kohoutku kozel (koza) 70 – 80 cm (65 – 75 cm), živá hmotnost 70 – 85 kg (45 – 50 kg). Dojivost je 800 – 900 kg s tučností 3,6 %, bílkoviny 2,7 %, živá hmotnost kůzlat v 70 dnech 15 kg, denní přírůstky do 190 g.
Koza anglonubijská
Vznikla křížením plemen indických a súdánských s dalším křížením v Evropě a selekcí na vysokou dojivost. Je to plemeno bezrohé, hnědé nebo jinak zbarvené, s dlouhýma svěšenýma ušima, pevně stavěné a dobře svalnaté. Má i velmi chutné maso a dojivost až 2 000 kg, denně nadojí 5 – 6 kg, živá hmotnost 90 – 100 kg (70 – 80 kg). Plodnost je až 246 %.