Take a fresh look at your lifestyle.

Plemena hus

Ačkoli husa nemá zuby, docela dobře nahradí hlídacího psa. Vždy totiž ohlásí každého návštěvníka, nezávisle na tom, zda je den nebo noc. Někteří chovatelé ji rádi využívají jako přírodní sekačku na trávu. V kurzu je opět i husí peří. Husa je však nejvíce milována gurmány. Která plemena  si vybrat k chovu?

Přehled vybraných plemen hus

Emdenská husa

Patří mezi nejstarší těžká plemena vůbec. Má bílé peří. Byla vyšlechtěna koncem 19. století z hus po staletí chovaných ve východním Frísku. Houser má hmotnost 11 – 12 kg, husa 10 – 11 kg, snůška je 40 vajec s bílou skořápkou. Chov vyžaduje více zkušeností.

Tuluská husa

Toto těžké francouzské šedohnědé plemeno s bílým břichem bylo vyšlechtěno na výkrm a pro velká lahůdková játra. Je vhodné pro vyspělé chovatele. Hmotnost housera je 8 – 12 kg, husy 8 – 10 kg. Tuluská husa nese 20 – 30 vajec o hmotnosti 160 – 180 g.

Slovenská podunajská husa

Středně těžké bílé plemeno s hmotností houserů 7 kg, hus 6 kg. Snáška činí 16 – 18 vajec o hmotnosti 160 g. Slovenská husa je vhodná pro drobnochovatele.

Landeská husa

Středně těžké šedohnědé a bílé francouzské plemeno dává velká lahůdková játra (nucený dokrm). Je schopno i v zimě spát na sněhu. Hmotnost housera se pohybuje mezi 7 – 7,5 kg, husy 6 kg, snůška v druhém roce je 30 – 35 vajec. Jedinci se dožívají i 15 let, housera je třeba po 5 letech vyměnit. Landeskou husu můžete chovat i v párech. Je vhodná pro drobnochovatele.

Pomořanská husa

Středně velká až velká šedostrakatá husa patří k nejstarším evropským plemenům. Hmotnost housera je 6,5 – 8 kg, husy 5,5 – 7 kg, snáška 20 – 30 vajec. Pomořanská husa je velmi pečlivá při odchovu housat. Dává tučná lahůdková játra. Peří se vyznačuje velmi dobrou kvalitou.

Štajnbašská husa

Je oblíbená u drobnochovatelů. Má šedohnědé a modrošedé zbarvení. Hmotnost housera se pohybuje mezi 6 – 7,5 kg, husy 5 – 6 kg, snáška 15 – 20 vajec. Pud sezení na vejcích je zachován. Vhodná pro vyspělé chovatele i v drsnějších horských podmínkách.

Kadeřavá husa

Patří mezi středně těžké husy, chová se pouze v bílé barvě. Hmotnost housera je cca 6 kg, husy cca 5 kg, snáška je 30 – 40 vajec. Vyznačuje se bohatým opeřením a dobrou dispozicí na výkrm. Pud tzv. kvokavosti se zachoval.

Česká husa

Menší tradiční plemeno bílé barvy, vzniklé domestikací divoké husy velké na území Čech a Moravy. Hmotnost housera je 5,5 – 6,5 kg, husa 3,5 – 5 kg, nese pouze 10 – 18 vajec. Je přizpůsobena mrazu, chladu, vlhku. Je nenáročná na krmivo, stačí jí pastva. Můžete ji použít jako “sekačku” na trávu.

Labutí husa 

Velmi dobrá pastevní husa s živým temperamentem, poměrně nenáročná, otužilá, rychle dospívá. Labutí husa byla vyšlechtěná ze zdomácnělých populací divoké husy labutí v severní Číně a na východní Sibiři. Barva peří je světle hnědá a bílá. Hmotnost housera je 6 kg, husy 5 kg, snáška 40 – 50 vajec. Maso má nižší obsah tuku.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.