Take a fresh look at your lifestyle.

Pěstování čiroku

O čirokovém koštěti slyšel asi každý. Jsou to ty hezké metly, které mají „slaměné vlasy“ protkané většinou modro-červenou nití. Jsou to také ty metly, které se při nesprávném skladování (tedy těmi vlasy dolů) rychle zničí. I to je čiroktechnický, metlovitý. Pro naše zdraví má význam, pokud si čirokové koště vezmeme do rukou a trochu s ním popracujeme.

Existuje však i čirok dvoubarevný (Sorghum bicolor = Sorghum vulgare), obilnina s vysokým podílem vlákniny a antioxidantů. Navíc bez lepku! Že jste o něm ještě v této souvislosti neslyšeli? Tak se na něj pojďme společně podívat. 

Čirok znali již ve starém Egyptě

Čirok je jednou z nejdéle pěstovaných obilovin, která se objevila již ve starém Egyptě. Je jednou z mála obilovin, které neobsahují gluten (lepek). Pochází ze severovýchodní Afriky, odkud se jeho pěstování rozšířilo do teplých a suchých oblastí Indie, Číny, USA a Austrálie. Plodina však není cizí ani v našich zeměpisných šířkách. Ve větší míře se pěstoval v 20. letech minulého století, kdy se využívalo značné množství technického čiroku. Z potravinářství ho vytlačila především kukuřice.

Čirok – o rostlině

  • Čirok je jednoletá rostlina, v tropických podmínkách dává ročně několik sklizní. Je 200 – 400 cm vysoký s pevným, plným stéblem.
  • Listy má ploché, pevné, 2 – 5 cm široké, podlouhlé.
  • Květenství tvoří hustá, vejčitě podlouhlá lata se vzpřímenými pevnými větvičkami. Klásky jsou uspořádány ve dvojicích.
  • Plod je zrno, které může být různé barvy, od bílé přes různé odstíny červené a hnědé (od světle žluté po tmavou purpurově hnědou). Nejčastějšími barvami jsou bílá, bronzová a hnědá. Zrno je obecně sférické (kulovité), ale může mít různý tvar i velikost. Je částečně pokryté slupkou.

Jaké přívlastky můžeme čiroku přiřadit?

Bezlepková obilnina

Jak jsem již zmínila výše, čirok neobsahuje gluten, proto je vhodné jím zpestřit stravu celiatikům. V USA, kde se ho vedle Afriky pěstuje nejvíce, mu dokonce říkají „pšenice celiatiků“.

Zdroj bílkovin a vlákniny

Čirok je bohatým zdrojem bílkovin (11%) a vlákniny (25%). Z minerálů obsahuje především hořčík, železo, fosfor, draslík, mangan, selen a zinek; z vitamínů hlavně

  • vitamín B6 (pyridoxin) – důležitý při metabolismu červených krvinek,
  • B1 (thiamin) – proti únavě a pro správné fungování nervového systému, srdíčka a svalů,
  • B2 (riboflavin) – pro zdravou pokožku a oči,
  • B3 (niacin) – pro správný metabolismus.

Antioxidant

Čirokové otruby, jedna ze dvou na našem trhu dostupných forem čiroku, mají vyšší antioxidační kapacitu než některé druhy ovoce považované za silné antioxidanty (např. borůvky). Zajímavostí je, že ani tepelná úprava nesnižuje tuto kapacitu v čirokovém zrnu nebo mouce.

Protirakovinný

Čirok je nápomocný při zastavení růstu některých druhů rakoviny – rakoviny tlustého střeva, prsu, jícnu. Probíhají dokonce studie, kde se opakovaně potvrdila pozitivní korelace mezi úmrtím na rakovinu jícnu a konzumací pšenice, přičemž u pacientů s vyšší konzumací čiroku a jáhel riziko klesalo.

Protizánětlivý

Přirozený výskyt antioxidantů vede k menšímu oxidačnímu stresu a vytváří tak potenciál pro ústup různých druhů zánětů. Čirok se tak řadí mezi protizánětlivé potraviny.

Pěstování čiroku

  • Čirok (Sorghum) je teplomilná rostlina, jíž nevadí sucho. Teploty při pěstování by neměly klesnout pod 10 °C. (U nás se dají pěstovat pouze odrůdy s krátkou vegetační dobou v nejteplejším období roku.)
  • Sít čirok je nejlépe při teplotě půdy (měřené v hloubce 10 cm) minimálně 15 °C. Předčasně zaseté porosty vzcházejí pomalu a nevyrovnaně a často se zaplevelují. Výsev závisí na druhu čiroku a systému pěstování. Šířka řádků se tak může pohybovat od 0,25 do 0,90 m.
  • Během vegetace je třeba udržovat povrch půdy kyprý, bez škraloupu. Proto je třeba vláčet mladé porosty a později plečkovat. Při pěstování v malém – okopávat.
  • Sběr čiroku se doporučuje provádět dvoufázově, protože v době žluté zralosti zrn má zelená hmota poměrně vysoký obsah vody. Čirok se sbírá pouze za suchého počasí ručním odřezáváním. Laty mají být žluté a pružné.

V zahraničí (konkrétně v Číně) se vyrábí dobře vyzrálý ocet z čiroku, který má výrazné antitrombotické účinky. Snad dorazí někdy i k nám! 🙂

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.