Pěstování ananasu
Možnosti, jak pěstovat ananas
Pěstování ananasu zvládnete i jako začínající pěstitelé, neboť není vůbec náročné. Nejjednodušší je, koupit si ananas v obchodě, pochutnat si na něm, a navíc přímo z něj (z jeho vrcholové části) si ananasovník vypěstovat. K této možnosti se vrátíme později.
Existují však i jiné možnosti, jak rostlinu ananasovníku získat a pokračovat s jejím pěstováním
Ananas tvoří odnože – jednak podzemní, z těch jsou rostlinky nejkvalitnější, a dále odnože, které rostou v paždí listů. Vždy je třeba počkat, aby odnož (výhonek) měla zhruba 4-5 lístků a pár kořínků. Právě tehdy je možno výhonek opatrně od rostliny oddělit (ostřím vydezinfikovaného nožem), ránu je dobré zasypat rozdrceným dřevěným uhlím (aby odnož nezačala od ranky hnít) a mladou rostlinku můžete zasadit do připraveného substrátu.
- Pro pěstování použijte lehký výživný substrát, vhodný je mírně kyselý.
- Na dno květináče můžete dát drenážní vrstvu.
- Nádoba na pěstování nemusí být velká, protože ananas koření mělce a kořenová soustava není nijak bujná.
- Během vegetační sezóny pravidelně přihnojujte a udržujte rostlinu při teplotě nad 20 ° C. Ananasovníku nejvíce vyhovují teploty mezi 25-32 ° C.
- Zalévejte tak, aby byl substrát mírně vlhký a nezapomínejte zalévat i do středu růžice.
- V zimě udržujte teplotu kolem cca. 15 ° C. Ananas snese i kratší větší pokles teploty, avšak dlouhodobé nízké teploty rostlinku zahubí.
- V zimě to není třeba přehánět ani s vodou, ostatně jako u všech rostlin je třeba zálivku v zimě omezit.
- Pokud budete mít rostlinu již větší, tak výrazným omezením zálivky v zimě docílíte toho, že ananas na jaře rozkvete.
- Když ananas začíná kvést, je třeba přestat zalévat do středu růžice. To, že ananas začíná kvést poznáme podle toho, že z jeho středu začnou vyrůstat stále menší a menší lístky, které jsou načervenalé.
- Důležité je znát i nároky na světlo – rostlinky vyžadují hodně světla, avšak je třeba dávat pozor na přímý sluneční úpal. Rostlinky bez dostatku světla budou živořit a těžko se u nich dočkáte plodů. Nevadí přemísťování, takže není problém během sezóny i vícekrát změnit rostlinám jejich stanoviště.
Tak tolik asi o podmínkách pro pěstování ananasu, ať už se rozhodnete pro pěstování z vrcholové části, z odnoží či semen.
PĚSTOVÁNÍ ZE SEMEN
Asi málokdo z vás viděl v ananasu semínka, je to způsobeno tím, že se pěstují monokultury, kde nedochází k opylení. Ale čas od času k opylení přece jen dojde a v ananasu nějaká ta semínka najít můžete. Pokud se tedy zařadíte mezi ty „šťastlivce“, kterým se semínko v plodu podaří najít, můžete vyzkoušet i tuto metodu.
A nyní slíbený postup, jak vypěstovat rostlinku ananasu z jeho vrcholové části
- Zakupte si kvalitní plod s kvalitní listovou růžicí. Listy by neměly být zavadlé, měly by být sytě zelené, nezaschlé. Pozor na to, aby střed růžice nebyl vyřezaný!
- Co nejdříve po zakoupení ananasu se snažte růžici „zpracovat“. Začněte tak, že růžici vykroutíte z plodu (jde to velmi jednoduše), na růžici zůstane z plodu malý kužel.
- Očistěte spodní část růžice od lístků (cca 2cm).
- Odřízněte spodní část „kmínku”, který vznikne z otrhaných lístků, abyste se dostali k dřevnaté části (po obvodu uvidíte malé kroužky z nichž později vyrostou kořeny).
- Nyní si připravte nějakou láhev a růžici do ní vložte tak, aby kmínek volně visel dolů. Nechte 2-4 dny zaschnout. Listy jakoby uvadnou a jejich konce budou zaschlé.
- Nakonec si připravte substrát do květináče a růžici až po lístky do tohoto vlhkého substrátu zasaďte. Překryjte plastovým sáčkem, popřípadě seříznutou PET lahví, a udržujte vlhký substrát až do doby, dokud nezačnou vyrůstat ze středu růžice nové lístky.
- Po 2-4 měsících by rostlinka měla zakořenit, může to však trvat i déle. Někdy se růst růžice zastaví a místo toho se objeví boční výhony. Nechejte je dorůst a podle výše uvedeného postupu odřízněte a vysaďte.
Chce to trpělivost, ale při troše snahy se po několika letech můžeme dočkat krásného, vlastnoručně vypěstovaného ananasu.