Take a fresh look at your lifestyle.

Perovskie – pěstování

Rádi byste pěstovali rostliny, která vám elegantně pomohou ukrýt popelnici? Nebo toužíte po nenáročné rostlině, která se bude skvěle hodit k vašim růžovým keřovým růžím? Sháníte rostlinu, která bude dobře snášet plné slunce a bude se jí dobře dařit i v zahradě ve svahu? Sáhněte po ruské šalvěji či také ruské levanduli! I tak je totiž někdy nazývána keřovitá rostlina se zvláštním názvem perovskie, latinsky Perovskia, která vám bude z dálky pro podobnost květů možná připomínat levanduli. Patří do čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae. Tato vynikající trvalka do vaší zahrady naláká mnoho motýlů a včel.

Perovskie – modrý rozkvetlý obláček

Perovskia atriplicifolia

Perovskie (perovskie lebedolistá – Perovskia atriplicifolia, perovskie krtičníkovitá – Perovskia scrophulariaefolia, perovskie dřevinkovitá – Perovskia abratanoides a perovskie artemidina – Perovskia artemisioides, to jsou nejznámější druhy) je rostlina, která při minimální péči přináší mnoho potěšení.

Původ

Jejím domovem jsou oblasti od Afghánistánu přes západní Himaláje až po Tibet. (Některé druhy perovskie se vyskytují na náhorních plošinách Tibetu v nadmořských výškách až okolo 2 000 m.

Popis rostliny

  • Jedná se o opadavý polokeř s dřevnatou základnou se vzpřímenými, téměř bílými větvemi, na kterých vyrůstají úzce oválné hrubě pilovité aromatické listy.
  • Od července až do října vytváří dlouhá (i více než 30 cm) jemná květenství fialovomodrých květů.
Perovskia ‚Blue Spire‘
  • Její stříbrně-šedé listy a pevné stonky jsou elegantní i v zimní zahradě.

Perovskie – pěstování

Perovskie upřednostňuje přímé slunce. Nejlépe se jí daří v dobře propustné  (klidně i kamenité) zahradní půdě. Vděčná bude za vápenitou půdu. Perovskie snáší i poměrně suché půdy. V průběhu jednoho roku dosáhne výšky téměř 1 metr (někdy i více), šířky cca 60 cm.

  • Rostliny sázejte na vzdálenost 25 – 35cm, ne hlouběji (!), než byly původně v nádobách.
  • Kolem vysazených rostlin můžete přidat na 10 cm organického kompostu.
  • Na jaře je nutno staré výhonky seřezat na 7 – 10 cm – tedy provést řez až do starého dřeva.
  • V suchém létě rostliny zalévejte jednou týdně tak, aby půda kolem byla úplně mokrá.
  • Perovskie je zcela mrazuvzdorná.

Monokultura i smíšené záhony

Perovskie vynikne zejména tehdy, pokud vysadíte více rostlin pohromadě. Při výsadbě však pamatujte na dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami – viz výše. Nádherná budou pěstované jako monokultury nebo ve smíšených záhonech – klidně spolu s levandulí.
Z perovskie budete moci vytvořit nízký živý plůtek, zajímavou stěnu či nádherně ozdobit balkon či terasu.

Pokud si koupíte rostliny zakořeněné v květináči, budete je moci vysazovat prakticky po celý rok.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.