Opadávání listů u Tlustice
Znáte to, o své pokojové rostliny se vzorně staráte, ale i přesto si některé z nich „postaví hlavu“ a začnou jim žloutnout nebo opadávat listy. Že se to právě stalo vaší tlustici? Podívejte se na hlavní důvody, proč tomu tak je.
Obsah článku
Zázračné listy
Tlustice je krásná pokojová rostlina, latinsky Crassula, která pochází z rodu sukulentů, díky čemuž je relativně nenáročná na péči. Je proto často oblíbenou volbou mezi milovníky pokojových rostlin. Tyto rostliny dobře snášejí sucho, jelikož jsou původem ze suchých oblastí jižní Afriky a Středomoří. Stonek tlustice může připomínat kmen stromu, okolo kterého jsou výrazné „masité“ listy, které jsou kolem něj uspořádané do spirály. V těchto listech je rostlina schopná ukládat vodu, což ji umožňuje přežít právě v extrémních podmínkách s nedostatkem vlhkosti. Takže pokud často zapomínáte své rostliny zalévat, je pro vás tlustice tou pravou pokojovou květinou.
Na vině je špatná zálivka
Zjistit přesnou příčinu, proč tlustici opadávají listy může být opravdu náročné. Nejčastějším důvodem je přemíra vlhkosti, která vede k hnilobě kořenů a šíření plísní, což má za následek také opadávání listů. Nadměrná zálivka je totiž pro tlustici opravdu smrtící. Druhým faktorem pak na druhou stranu může být nedostatečná zálivka. Tlustice si vodu ukládají do svých listů, takže pokud ji mají v dlouhém časovém horizontu nedostatek, vypotřebují si vodu ze své přirozené zásobárny. Listy tak ztratí ochranu proti dehydrataci a začnou opadávat. Pokud si nejste jistí, zda zalévat či raději ne, nezalévejte. Tlustice sucho snášejí lépe a obvykle dokážou přežít i dlouhá období sucha. Hnojení řešit také moc nemusíte, pokud chcete rostlině přilepšit, tak stačí hnojit pouze jednou do roka.
Pozor na škůdce a na stres
Kořeny i rostlina mohou být napadeni i různými škůdci, jako jsou roztoči a mšice, přičemž dochází k oslabení rostliny. Pokud své tlustice máte ve tmě, je to špatně. Tato rostlina má ráda světlá a teplá místa. Najděte ji tedy prostor například na okenním parapetu, nedostatek světla může mít za následek opět opadávání listů. Ani přesazování ji nedělá moc dobře, rostlina může zažít stres v jehož důsledku dojde k dočasné ztrátě listů. Faktorů je opravdu mnoho a vám tak nezbývá nic jiného než zhodnotit svou dosavadní péči.
Jak se o ni postarat?
Nejlepším řešením všech problémů, je problémům předcházet. Proto se o svou tlustici řádně starejte. Rostlina má ráda světlá místa s dostatečným slunečním zářením alespoň několik hodin denně. Má také ráda teplo, takže pokud máte doma kolem 24 stupňů, bude se tlustici u vás doma opravdu líbit. Pozor si proto dejte i na „nachlazení“ rostliny v období zimních měsíců. Tlustice by neměla být umístěna u okna, kterým se často větrá. Jelikož se jedná o sukulent, dopřejte jí dobře propustnou půdu určenou přímo pro sukulentní rostliny a mezi jednotlivými zálivkami by měla půda stihnout dobře proschnout. Zalévejte spíše málo, než moc a v zimních měsících ji klidně dopřejte klidový režim.
Zázračné vlastnosti?
Existuje hned druhů tlustic, které se od sebe liší tvarem a velikostí listů. Ani jeden z těchto druhů není jedovatý, naopak některé jsou považovány za léčivé. Tvar listů mnohým připomíná minci, a proto se o tlusticích říká, že by si je měl pořídit každý, kdo chce zbohatnout. Rostlina také vyzařuje dobrou energii a do domácnosti vám přinese štěstí!
Tlustice jsou krásné a nenáročné rostliny, které mohou být skvělým doplňkem vašeho domova. Pozorně svou rostlinu pozorujte, dodržujte pár jednoduchých pravidel základní péče a její krásu si budete moci užívat několik let.