Take a fresh look at your lifestyle.

Okrasný česnek – pěstování

Česnek, pórek, cibule jsou nejznámější pěstované rostliny z rodu Allium. V současné době do tohoto rodu patří také okrasné česneky. Pokud je na své zahradě ještě nepěstujete, určitě s tím začněte. Když zvolíte vyšší kultivary, které se budou vznešeně tyčit nad ostatními cibulovinami a trvalkami, uděláte pro zahradní design své zahrady opravdu mnoho.

Jak pěstovat okrasný česnek

Pokud jde o stanoviště, okrasné česneky upřednostňují slunečné stanoviště, lehkou, propustnou a výživnou půdu. Bude-li s příměsí písku, bude to ještě lepší. V chladnějších oblastech se u okrasných česneku osvědčilo i mulčování. Aby okrasný česnek dobře prospíval, nesmí dojít k proschnutí substrátu. Důležité je neproschnutí substrátu zejména během klíčení a růstu.

Okrasné česneky mají oproti mnohým jiným cibulovinám tu výhodu, že je nemusíte před zimou vyndávat z půdy.

Cibulky okrasného česneku se vysazují na podzim. Stejně jako cibulky jiných druhů cibulovin, i zde platí zásada, že hloubka výsadby závisí na velikosti cibule. Přesněji řečeno, cibulky vysazujeme do hloubky trojnásobku jejich velikosti.

Divočina versus plánovaná výsadba

  1. V případě, že toužíte po nekontrolovatelné divočině, odkvetlá květenství z okrasného česneku neodstraňujte a umožněte semenům, aby volně vypadaly do půdy. Odkvetlá květenství můžete také za slunečného a suchého počasí odříznout, vyklepat do papírových sáčků a posléze je vysít.
  2. V případě, že chcete mít nad růstem okrasného česneku kontrolu a chcete, aby původní výsadba zůstala zachována, začněte s odstraňováním hlávek ze stonků dříve, než úplně uschnou.

Okrasný česnek – pěstování v nádobách

Nízkým druhům okrasných česneků se daří v mělkých a širokých miskách, pro vyšší druhy je třeba zvolit hlubší a větší květináče.

Okrasné česneky – příklady

Za jeden z nejkrásnějších okrasných česneků je považován okrasný česnek Allium giganteum, který se vyznačuje fialovými soukvětími o průměru až 15 cm. Tento okrasný česnek léta na vysokých pevných stvolech (až 150 cm) koncem jara.

Allium aflatunense je okrasný česnek s tmavě fialovými hlávkami. Jeho stvoly dosahují až 90 cm výšky.

Mezi nižšími okrasnými česneky vyniká snadno pěstovatelný okrasný česnek Allium karataviense. Jeho světle růžové nebo bílé kulovité květenství okouzlí úplně stejně jako široké šedozelené listy. Tento okrasný česnek je vhodný i pro pěstování v květináči.

Allium christophii je další zajímavý okrasný česnek. Vyznačuje se střapatou růžovou nebo bílou kulovitou hlávkou. Tento okrasný česnek, který dorůstá výšky až 50 cm, je vhodný i dřezu.

Své kouzlo má rozhodně také okrasný česnek ‚Hair‘, který vypadá jako rozcuchané vlasy.

To je jen několik příkladů okrasných česneků, které mohou zkrášlit i vaši zahradu. Jejich pěstování je jednoduché a intuitivní. Neváhejte se do něj pustit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.