Take a fresh look at your lifestyle.

Odvětrání koupelny

Stavíte nebo rekonstruujete svou koupelnu? Nebo už nějaký čas bydlíte, ale máte pocit, že v této místnosti není vše tak, jak by mělo být? Koupelna je místem, kam chodíme každý den nejen za hygienou, ale také koutkem pro relaxaci a odpočinek. Proto je důležité, abyste se v ní cítili příjemně, aby byla praktická a dobře se udržovala. Velmi zásadní je správné odvětrání koupelny. A zde někdy narážíme na problém, kdy odvětrání není vhodně vyřešeno. Jaké následky to může mít? A jak odvětrání koupelny vyřešit?

Teplota a vlhkost v koupelně

Správná teplota a vlhkost je základem pro to, abyste v koupelně měli pohodlí a aby fungovala tak, jak má. Pro příjemný pocit se doporučuje teplota okolo 23 – 25 stupňů, nicméně to samozřejmě záleží na každém z nás.

Mnohem důležitějším parametrem je vlhkost v koupelně. Běžně se v obytných prostorách doporučuje okolo 40 – 55 %, díky sprchování, praní a dalším činnostem ji však v koupelně často překročíme. A proto je správné odvětrání velice důležité.

Jak poznat špatné odvětrání

To, že je v koupelně nadměrná vlhkost, a tedy je místnost špatně odvětraná, poznáte snadno. Po koupání či sprchování se začne tvořit pára, která následně kondenzuje na dlaždicích, zrcadlech a nábytku. A to už je nežádoucí. Pokud se takto děje často, začnou se v koupelně množit bakterie a také vzniká plíseň.

Proč musí být?

Nadměrná vlhkost v koupelně a následná tvorba plísní ohrožuje naše zdraví. Vznikají alergie, astma, kožní potíže, bolesti hlavy, špatně se nám dýchá. Plíseň se nejčastěji vytvoří ve spárách mezi obklady, v rozích vany či sprchového koutu. Jakmile ji spatříte, je nutné okamžitě zahájit likvidaci a podívat se po vhodném způsobu odvětrání. Jen otevřít dveře do bytu po každé koupeli bohužel není dostačující.

Jak odvětrat koupelnu?

Pokud stavíte dům, pravděpodobně máte možnost zabudovat do koupelny okno a na opačnou stranu místnosti ventilační průduchy. Tak zajistíte to, aby místnost měla nejen odvod, ale také přívod vzduchu. Jen okno bez další ventilace vám pomůže pouze v teplých dnech, v zimě se naopak v koupelně bude voda srážet rychleji.

V panelových domech je zabudován odvětrávací systém (obvykle, pokud jste ho v rámci rekonstrukce například nezazdili). Tento ventilátor odvádí vlhkost z koupelny do exteriéru budovy. Mnohdy to však nestačí. Proto je potřeba nechat také koupelnu otevřenou, ale zároveň otevřít okna ve zbytku bytu. Jinak se vám pára vyvalí do dalších obytných místností, a pokud máte navíc plastová okna, vlhkosti se prostě nezbavíte.

Také je možné dokoupit přídatné ventilátory, tkeré vám v boji s vlhkostí pomohou. Na trhu je jich povícero. Při výběru záleží zejména na velikosti vaší koupelny. S nákupem ventilátoru se obraťte na odborníky, ať nekoupíte něco, co je pro vaši koupelnu úplně nevhodné.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.