Take a fresh look at your lifestyle.

Odrůdy třešní

Třešně patří mezi první letní ovoce. Na jejich sladkých plodech podmanivé chuti si pochutnáváme už od konce května a sklizňová perioda trvá až do začátku července. Abychom měli při pěstování třešní úspěch, je třeba volit osvědčené odrůdy. Které to jsou?

Výběr osvědčené odrůdy třešní zaručí pěstební úspěch

 • Třešně se obecně pokládají za poměrně teplomilný ovocný druh. I v jejich případě však existuje velké množství odrůd, které jsou více či méně vhodné do středních nebo dokonce okrajových oblastí pěstování. Zejména na tuto vhodnost jednotlivých odrůd v té které lokalitě musíte klást velký důraz, pokud plánujete tento ovocný druh vysazovat v oblasti s drsnějšími podmínkami. Ve vyšších polohách rozhodne nevysazujte citlivější odrůdy.
 • Dalším velmi důležitým parametrem výběru je podnož, na které jsou výpěstky naroubované. 
  • Odrůda Kordia

   Pokud máte dostatek prostoru a plánujete pěstovat třešeň ve vyšším pěstitelském tvaru, sáhněte po výpěstcích roubovaných na podnož Mahalebka nebo ptáčnice.

  • Pokud upřednostňujete nižší pěstitelské tvary, zvolte raději podnož Colt.
  • V případě, že budete pěstovat stromy intenzivně, například ve tvaru štíhlého vřetene, zajistěte si výpěstky na podnoži Gisela.
 • Často podceňovaným faktem je, že třešeň je obecně cizosprašný ovocný druh. Proto třeba vždy pěstovat minimálně dvě odrůdy se vzájemnou schopností se opylovat. Doporučuje se vybírat odrůdy s odlišnými termíny zrání, díky čemuž si zabezpečíte atraktivní dlouhou sklizňovou sezónu. Pokud máte v zahradě místo pouze na jeden třešňový strom, sáhněte do sortimentu samosprašných odrůd, které jsou již dnes k mání. Mezi samosprašné patří například Summit a Stella.

Odrůdy třešní

Odrůda Anita

Moderní odrůda pocházející z maďarského šlechtění. Dozrává v brzkém termínu, přibližně 2 až 4 dny po odrůdě Burlat. Šťavnaté plody jsou velmi atraktivní, s intenzivně lesknoucí se slupkou. Jsou velké, dosahují průměrnou hmotnost 7,5 g. Výhodou odrůdy je poměrně vysoká odolnost plodů proti praskání v deštivém období. Odrůda je značně odolná proti mrazům, vykazuje celkově dobrý zdravotní stav.

Odrůda Burlat

Francouzská odrůda známá již od roku 1915. Tvoří velké plody, velmi dobré šťavnaté chuti. Patří mezi tmavé polochrupky, dozrává v druhém třešňovém týdnu. Vhodná je do jižních a středních poloh, úspěšně se u nás pěstuje zejména v zahradách, ale i ve velkovýrobě. Díky svému brzkému termínu dozrávání plodů nebývá poškozována vrtulí třešňovou! Odrůda není náchylná k monilióze, je vhodná je do sušších poloh.

Odrůda Kordia

Česká moderní odrůda. Kvete středně brzy a bohatě. Patří mezi tmavé chrupavky, dozrává v 5. až 6. třešňovém týdnu. Plody jsou velké, srdčité, dužnina středně šťavnatá, aromatická, výborné chuti. Výhodou je také poměrně vysoká odolnost plodů proti praskání. Patří mezi nejkvalitnější odrůdy s všestranným využitím plodů.

Odrůda Lapins

Odrůda Lapins patří v současnosti mezi nejpěstovanější a nejuznávanější odrůdy ve velkovýrobě mnoha zemí, celkově se řadí mezi odrůdy světového sortimentu. Atraktivní je zejména svou velikostí plodů a intenzitou jejich vybarvení. Je velmi úrodná, vhodná na všechny druhy zpracování. Odrůda je spolehlivě samosprašná, vhodná je i do méně příznivých poloh.

Odrůda Leningradská černá

Ruská odrůda vyšlechtěná v Petrohradě (bývalý Leningrad), dozrávající koncem června. Stromy rostou středně bujně, jsou úrodné a každoročně plodící. Plody mají hmotnost kolem 4 gramů, jsou sladké a šťavnaté, černočervené barvy. Odrůda je vysoce odolná proti mrazu, je zvlášť vhodná do okrajových oblastí.

Odrůda Regina

Patří mezi oblíbené české odrůdy. Velmi dobře obrůstá plodonosných dřevem, vytváří dobře tvarovatelnou korunu, málo náročnou na řez. Je cizosprašná. Do plodnosti vstupuje velmi brzy, plodí pravidelně. Dozrává v 7. až 8. třešňovém týdnu, plody jsou velmi velké, dosahují hmotnosti 8 – 9 g, v příznivých podmínkách až 10 g. Mají tmavě červenou barvu a jsou sladké, aromatické, pevné, odolné proti praskání. Odrůda nemá zvláštní nároky na stanoviště a je málo citlivá na choroby.

Odrůda Sylvia

Vertikálněji rostoucí odrůda vhodná i do nejmenších zahrad. Odrůda je spolehlivě plodící, dobře se opyluje s běžně pěstovanými odrůdami. Plody jsou velké, chutné, univerzálně použitelné, lze je i krátkodobě skladovat.

Odrůda Summit

Odrůda patří mezi nejkvalitnější pozdní odrůdy současnosti. Vyniká velkými chutnými plody, vhodností do chladnějších oblastí a zejména samosprašností. Kombinace samosprašnosti a slabě rostoucí podnože vám umožní pěstovat tuto odrůdu iv nejmenších zahradách či dokonce nádobách. Odrůda je každoročně a poměrně bohatě plodící.

Odrůda Vera

Moderní odrůda pocházející z maďarského šlechtění. Stromy rostou středně intenzivní, jsou odolné proti mrazům a málo napadány houbovými chorobami. Plody dozrávají v atraktivním středním termínu, když jsou už rané odrůdy sklizené a ty pozdější ještě plně nevyvinuty. Odrůda je velmi úrodná. Plody jsou velmi velké, dosahují váhu až 10 gramů. Jsou kulatého tvaru, intenzivně zbarvené, působí velmi atraktivně. Proti praskání plodů je odrůda středně odolná.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.