Take a fresh look at your lifestyle.

Odrůdy meruněk

Meruňky jsou typickým teplomilným ovocem, které se u nás pěstuje především na jižní Moravě. I tam je však pěstování rizikové. Rozkvetlé meruňkové sady často spálí jarní mráz. Nejednou jakoby přímo škodolibě čekal na první křehké meruňkové pupeny. Díky šlechtitelům se dnes pěstování meruněk stává o něco méně rizikovým a zejména v zahradách se posouvá stále severněji. Samozřejmě, velmi kruté mrazy mohou meruňky poškodit, ale stromy pěstované v chladnějších oblastech, často přežijí jarní mrazy ničící jižněji situované meruňkové sady. Stromy bývají také otužilejší, lépe připravené na zimu.
Pokud si do své zahrady vyberete správnou odrůdu, vysadíte ji na chráněném stanovišti a nezapomenete na pozdní letní řez, máte velkou šanci na úspěšné přezimování meruněk a dobrou úrodu v následujícím roce.

Odrůdy meruněk

Velkopavlovická meruňka

K oblíbeným odrůdám Velkopavlovická a Maďarská přibyly nové odrůdy Veharda, Vesna, Vegama, Vesprima, Veselka odolné vůči mrazům. Právě mrazuvzdorné odrůdy rozšiřují území pěstování meruněk i do severnějších a vyšších poloh.

Nové moderní odrůdy Bergeron, Harcot, Silvercot, Goldrich, Hargrand, Orangered, Kioto a Aurora dávají velké, pevné, krásně vybarvené, trvanlivé plody, které jsou skvělým stolním ovocem.

Vybrané odrůdy meruněk pod drobnohledem

Odrůda meruněk Orangered neboli Bharat

Mezi nejkvalitnější současné odrůdy meruněk patří odrůda Orangered. Je velmi odolná vůči mrazu a dává vysoké sklizně oranžovo-červených pevných plodů. Odrůda se rychle rozšiřuje, popravdě – zaslouženě.

Odrůda meruněk Bergeron

Žlutě zbarvená pozdě dozrávající odrůda Bergeron je kvalitní a úrodnou odrůdou odolnou vůči nízkým teplotám.

Odrůda meruněk Vesna

Vesna s oranžovými plody a jasně červeným líčkem je brzkou odrůdou, která dozrává již v první dekádě července. Plody jsou sladkokyselé, šťavnaté, harmonické chuti.

Odrůda meruněk Goldrich

Velkoplodá, spolehlivě rodící odrůda s vysokou mrazuodolností. Roste vzpřímeně, je částečně samosprašná. Plodí bohatě a pravidelně. Odrůda Golrich dozrává 5 – 7 dní před odrůdou Velkopavlovická. Plody jsou velmi velké (65 – 90 g), žluto-oranžové barvy, dobře snášející přepravu. Dužina je pevná, dobře oddělitelná od pecky, dobré chuti. Je tolerantní vůči šarce švestek, mrazuodolnost květních pupenů je vysoká.

Odrůda meruněk Hargrand

Velkoplodá, spolehlivě plodící odrůda. Růst je středně silný, koruna je kompaktní, po vstupu do plodnosti rozložitá. Do plodnosti vstupuje Hargrand brzy, rodí bohatě a pravidelně. Dozrává 2 dny po odrůdě Velkopavlovická. Plody jsou velmi velké, dosahující hmotnost 65 až 85 g, matně oranžové barvy, dobře snášejí přepravu a skladování (až 4 týdny !!!). Dužina je pevná, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je dobrá, harmonická. Mrazuodolnost květních pupenů je dost vysoká, strom je odolný vůči chorobám.

Odrůda meruněk Kioto®

Velkoplodá, velmi atraktivní, červeno zbarvená a spolehlivě plodící odrůda. Kioto® vytváří kompaktní rozložité koruny. Odrůda je poloraná, samosprašná, velmi mrazuodolná v období kvetení. Kvetení je velmi intenzivní. Do plodnosti vstupuje brzy, rodí bohatě a pravidelně, vyznačuje se velmi bohatými sklizněmi. Plody jsou velmi velké, intenzivní zářivě červené zbarvení pokrývá celý povrch plodu. Dužina je velmi pevná, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je dobrá, harmonická. Plody velmi dobře snášejí přepravu a skladování. Odrůda je vhodná pro přímý konzum, výjimečně vhodná je však díky 14% cukernatosti i na zpracování. Odrůda je odolná k chorobám a díky dlouhé periodě kvetení spolehlivě rodí.

Odrůda meruněk Maďarská

Patří mezi velmi oblíbené odrůdy. Podle mnohých nebyla její chuť dosud překonána. Odrůda Maďarská tvoří velké až velmi velké plody výborné chuti a všestranného zpracování. Dužina je pomerančová, velmi šťavnatá. Vhodná je jižních poloh, kde dosahuje vynikajících výsledků, speciální nároky na pěstování nemá. Proti nemocem je odolná. Úrody jsou vysoké a stabilní, ceněná je zejména pro vynikající chuť plodů a všestrannost zpracování.

Odrůda meruněk Pinkcot®

Středně silně rostoucí Pinkcot® je jednoduše tvarovatelný, v plodnosti se koruna rozkládá a vytváří předčasný obrost. Odrůda je částečně samosprašná, velmi mrazuodolná i v době kvetení. Kvetení je velmi intenzivní. Do plodnosti vstupuje brzy, plodí velmi bohatě a pravidelně. Je třeba každoročně provádět probírku plodů. Patří mezi nejúrodnější rané odrůdy. Dozrává ve druhém meruňkovém týdnu, 5 – 6 dní před odrůdou Orangered. Plody jsou velmi velké, v dobrých podmínkách a po probírce dosahují až 80 g. Barva slupky je žluto-oranžová, na 50 % překryta intenzivní červení. Dužina je velmi pevná, dobře oddělitelná od pecky, dobře snáší přepravu. Chuť je dobrá, harmonická, plody dosahují 11% cukernatost. Odrůda je odolná vůči chorobám, spolehlivě plodí  i v letech s pozdními jarními mrazy.

Odrůda meruněk Sylvercot®

Velkoplodá, velmi raná, spolehlivě plodící francouzská odrůda. Je dostatečně odolná vůči mrazům a chorobám, vyniká atraktivní červenou barvou plodů. Plodnost je velmi vysoká, časná a pravidelná, plody nevyžadují probírku. Plody jsou velmi velké, v dobrých podmínkách dosahují hmotnost až 70 g. Oranžová dužina je dobře oddělitelná od pecky, chuť je dobrá, harmonická. Plody odrůdy Sylvercot dozrávají v druhém meruňkovém týdnu, dobře snášejí přepravu, doba jejich skladování je až 2 týdny.

Odrůda meruněk Velkopavlovická

Osvědčená odrůda. Jedna z nejrozšířenějších odrůd meruněk, její největší plochy jsou vysazeny zejména na jižní Moravě. Vyniká zejména vysokými a stabilními sklizněmi kvalitních plodů, jejich zužitkování je všestranné. Pro pěstování vyžaduje větší podíl starého dřeva, proto je vhodná spíše pro vyšší tvary.

  • Rané odrůdy jako Aurora, Vesna, Vegama, Veharda, Velkopavlovická rodí zhruba v polovině července.
  • Pozdní jako Orangered, Kioto, Bergeron uprostřed léta.

Stromy moderních odrůd netrpí tak silně klejotokem ani houbovými chorobami a jsou středně odolné vůči mrazům. Pro vysokou a stabilní úrodu vysaďte raději více odrůd meruněk.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.