Take a fresh look at your lifestyle.

Nocenka – pěstování

Chcete – li si pořídit na svou zahradu opravdu mimořádnou květinu, vypěstujte si nocenku (Mirabilis jalapa). Tato rostlina byla převezena do Evropy v 16. století z její americké domoviny a je zcela mimořádnou hned v několika ohledech: bývá nazývána noční královnou, neboť rozevírá své květy v pozdním odpoledni, kvete celou noc a ráno se zavírá, květy zůstávají otevřeny také při deštivém a zataženém počasí. Další zvláštností nocenky je variabilita barev květů, v prvním roce pěstování hýří neuvěřitelně pestrou paletou barev od bílé přes žlutou, růžovou, fialovou, lososovou, fuchsiovou až po červenou, v dalším letech, hlavně pokud je pěstována ze semen, se objevují na květech barevné pruhy a žíhané skvrny, na jednom květu je hned několik barev najednou, je tou správnou květinou pro všechny, kteří mají rádi překvapení. Přeměny této rostliny jsou kuriózní, přes den vypadá jako bohatě olistěný světlezelený keřík, po otevření květů doslova vybuchne bohatým květenstvím křiklavých barev. Dalším trikem, který má nocenka v rukávu, je jemná, opojná vůně květů, která provoní celou zahradu. Poslední trumf vytáhne v noci, kdy začnou vydávat květové tyčinky této rostliny jemné světlo, proto je řazena mezi fluorescenční květiny. Pěstování této raritní květiny je velmi jednoduché a provádí se dvěma způsoby, a to ze semen nebo z hlíz.

Nocenka

 

Pěstování ze semen

Je to nejčastější způsob pěstování nocenky, semena mají až 100 % klíčivost, jsou poměrně velká, tmavá a mají tvar malého soudku. Před setím je vhodné je navlhčit, aby rychleji klíčila. Výsev probíhá v březnu dubnu do pařeniště nebo květináčů umístěných za oknem. Semena vyklíčí během 14 dní, semenáčky je třeba pravidelně zalévat, na záhon se vysazují ve druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, nocenka nesnáší mráz. Sazeničky se vysazují do vzdálenosti 30 cm, aby měla každá květina dostatek prostoru. roste velmi rychle a v půli června začíná vykvétat květy ve tvaru nálevky zakončené pěti okvětními lístky. V průběhu vegetace se vytvoří v zemi tmavé hlízy ve tvaru protáhlé řepy, pokud je vyndáte a uskladníte, budete pěstovat nocenku jako trvalku, pokud je necháte v půdě, přes zimu zaniknou a v dalším roce bude květina vypěstovaná z posbíraných semen letničkou.

Pěstování z hlíz

Pokud chcete nocenku pěstovat jako trvalku, zastřihněte na podzim stonky u země zahradnickými nůžkami, hlízy opatrně vyjměte, zbavte hlíny a uložte do bedýnek s pískem nebo substrátem v temné místnosti při teplotě 5 – 12 stupňů Celsia. Měsíc před vysazením na záhon hlízy jemně navlhčete, aby mohly rychleji vyrašit růžové pupeny. Hlízy se vysazují ve druhé polovině května na záhon, je třeba dát pozor, aby se křehké pupeny nevylomily.

Nároky Nocenky na stanoviště

Nocenka nemá vysoké nároky na stanoviště, vyhovuje jí místo na slunci nebo v polostínu, pokud by byla vysazena ve stínu, stonky by se vytáhly a rostlina by málo kvetla.

Jaký substrát zvolit pro pěstování Nocenky

Rostlina dobře prospívá v lehkých půdách v obsahem humusu a minerálů, hlavně vápníku. Během vegetace můžete podpořit bohaté květenství aplikací kopřivového výluhu přímo na půdu.

Péče o Nocenku během vegetace

Nocenka nevyžaduje zvláštní péči, je třeba pouze pravidelně prokypřit půdu a dbát na přiměřenou zálivku, nemá ráda přemokření.

Vhodní sousedé

Nocenka se skvěle vyjímá na záhonu samostatně nebo společnosti rudbekií, jiřin, mečíkůafrikánů nebo lichořeřišnice větší, může být také vysazována jako solitérní květina nebo společně s okrasnými trávami. Vhodná je i pro vysazování živých plotů nebo do větších nádob na terasy, kde výborně doplňuje například petúnie nebo muškáty.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.