Take a fresh look at your lifestyle.

Nemoci slepic

Každý chov slepic má svá specifika a různé podmínky. Existují však hlavní zásady, které platí při chovu všech druhů zvířat. Drobní chovatelé drůbeže často ani nevědí,  jaké jsou nemoci slepic a zda je možno jim předcházet. Nemoci slepic (drůbeže) jsou různého původu, od bakteriálních, orgánových a metabolických přes parazitární až po virová onemocnění. Pojďme se proto seznámit s nejběžnějšími  chorobami slepic, jejich příznaky, způsobem léčby a možnou prevencí.
Důležité je si uvědomit, že základem pro zdravý chov slepic je kvalitní péče a dostatečné množství času, které svým slepicím budete věnovat. Některým nemocem můžete zabránit zvýšenou hygienou, pro jiné může být prevencí včasné očkování.

Posílení imunitního systému slepic

Základem prevence všech infekčních nemocí je podpora nespecifických obranných mechanismů – celkové imunity zvířat. Kromě dobré zoohygieny a krmení je důležitá podpora trávení, činnosti jater, ledvin a detoxikačních – čistících mechanismů organismu. Největší imunitní orgán je sliznice celého trávicího systému, zejména střev. Střeva se pokládají za „vnitřní vnějšek organismu“ – největší styčnou plochu organismu s vnějším prostředím. Proto se na nespecifickou podporu imunity doporučuje podávat:

 • Probiotika, prebiotika (Lactiferm), které podporují trávení, metabolismus, potlačují množení podmíněně patogenních bakterií, kvasinek i virů.
 • Huminové kyseliny (Humac NATUR), které působí detoxikačně, antisepticky, protiplísňově, podporují růst, užitkovost – stabilizují zdraví zvířat.

Nejčastější nemoci slepic v malochovech

Parazitární onemocnění slepic – čmelíci, perožrout a blechy

Blecha

Čmelíci a blechy jsou parazité živící se krví slepic. Pokud se tito parazité u slepic objeví, slepice jsou neklidné, většinou poklesá i jejich snůška. Nejlépe se proti těmto parazitům bojuje příslušným postřikem. Pokud jde o čmelíky, je třeba také pravidelně obnovovat písek v popelišti. Napadení perožroutem se u slepic projevuje poškozeným peřím. I tento parazit se dá zahubit příslušným insekticidem.

Virová onemocnění slepic – Markova nemoc, infekční bronchitida, Newcastleská choroba

 • Pokud chcete zabránit ochrnutí končetin u slepic, který způsobuje drůbeží herpes virus, musíte je nechat očkovat. V opačném případě propukne naplno tzv. Markova nemoc –  Morbus Marek. Po propuknutí nemoci léčba již možná není.
 • Vakcinace slepic

  Preventivně je možno nosnice naočkovat také proti infekční bronchitidě, jejímiž příznaky jsou výtok z nosních otvorů, ztížené dýchání a načepýřená peří. Očkování je jedinou obranou slepic před tímto onemocněním.

 • Vajec bez skořápek se můžete dočkat v případě, že u vašich slepic propukne takzvaná Newcastleská choroba neboli pseudomor drůbeže. Dalšími projevy tohoto onemocnění jsou ztížené dýchání a nazelenalý průjem. Přímá léčba nemoci není možná. Jediné, co před touto chorobou vaše slepice ochrání, je preventivní očkování.

Plísňová a bakteriální onemocnění slepic

 • Aspergillus – plíseň

  Únavou drůbeže se projevuje takzvaná aspergilóza, již vyvolávají plísně rodu Aspergillus. Plísně se mohou objevit v krmivu. Jakmile se tedy u vašich slepic objeví únava a průjem, jakmile začnou méně snášet, je třeba pomýšlet právě na aspergilózu. Slepicím pomůžete výměnou krmiva a steliva, nutné je také oddělit nemocné slepice od zdravých.

 • Typickou představitelkou bakteriálního onemocnění slepic je salmonelóza drůbeže. Jakmile zjistíte, že jsou vaše slepičky více unavené, obtěžuje je bílý průjem a mají svěšená křídla, je třeba pomýšlet na bakterie salmonely. Pamatujte proto na dostatečnou hygienu již při líhnutí a odchovu kuřat. Proti salmonelóze je možno rodičovské hejno preventivně naočkovat.

Jak by měla vypadat zdravá slepička?

 • Bude mít hezky lesklé a přilehlé peří, jasně červenou barvu hřebene a i laloku.
 • Okolí kloaky nebude vykazovat žádné známky znečištění.
 • Nebudou se objevovat známky agresivity ani apatičnosti.
 • Co slepici strčíte pod zobák, to jí bude chutnat.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.