Take a fresh look at your lifestyle.

Nemoci rajčat

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny, a proto je můžeme najít téměř v každé zeleninové zahradě. Právě teď si však na nich pochutnávají nejen jejich pěstitelé, ale i různí škůdci a různé  choroby. Nemoci rajčat dokážou velmi rychle zničit celou úrodu. Proto je důležité jim preventivně předcházet, včas je identifikovat a být připraveni proti nim rychle zakročit a provést účinná opatření.

Nemoci rajčat

Rajčata mohou být napadena poměrně velkým množstvím nemocí. Ohrožuje je více než 30 druhů bakteriálních, virových a houbových onemocnění. Je proto vzácné pokud tyto rostliny nepostihne žádná z nich. Důležité je zakročit dříve, než se nákaza vymkne kontrole.
Proti nemocem rajčat je důležitá prevence. Mnohé nemoci umocňuje vlhkost a chlad. Z tohoto důvodu se doporučuje zalévat rajčata ráno a pouze ke kořenům, aby se zabránilo rozmnožování hub a plísní.
V našich klimatických podmínkách rajčata ohrožují zejména tyto nemoci:

Plíseň bramborová (Phytophthora infestans)

Plíseň bramborová je houbové onemocnění, které se obvykle do zahrad zavleče už se sazenicemi rajčat nebo díky sadbě brambor. Plíseň bramborová je přenášena i vzduchem a to zejména během vlhkého a větrného počasí. Je to nejčastěji vyskytující se choroba rajčat a způsobuje také největší škody na úrodě.
Plíseň bramborová se obvykle projevuje šedými skvrnami na listech, které se později rozšiřují a zasahují i ​​stonky a plody. Jakmile se tyto příznaky objeví, celou rostlinu je nutno vytrhnout a spálit aby se nákaza dál nešířila. Jako prevence je dobré používat měďnaté fungicidy. Pokud jsou již rostliny napadené, tyto fungicidy již nefungují.

Virus tabákové mozaiky

Existuje několik druhů virů, které způsobují strakaté zbarvení listů. Přenášejí se dotykem infikovaných rostlin nebo hmyzem. Napadené rostliny byste měli okamžitě spálit! Jiná ochrana než prevence proti tomuto viru není dostupná.

Alternariová skvrnitost listů a plodů (Alternaria solani)

Na rajčatech s tímto houbovým onemocněním se objevují nepravidelné kruhové hnědé a černé tečky na starších listech. Příznaky se obvykle objevují 10 dní po nakažení. Později se tečky rozvinou do malých kruhových „terčíků“. Následně listy zežloutnou a opadnou. Alternariová skvrnitost napadá stonek i plody. Spory této houby obvykle přezimují v organickém odpadu a s příchodem tepla a vlhka se začnou šířit. Tuto chorobu často přenáší i hmyz napadající rajčata. Proti alternáriové skvrnitosti lze použít fungicidní přípravky.

Septoriová skvrnitost rajčete (Septoria lycopersici)

Jedná se o houbové onemocnění, které přežívá v půdě nebo na zahradním plevelu. Spory Septorie se přenášejí vzduchem. Po infikování na rostlinách objevují skvrnky, které postupem času rostou a mění barvu na světle hnědou. Listy nakonec odumřou a odpadnou. Tak jako u všech houbových onemocněních je třeba odstranit všechny napadené rostliny. Proti septoriové skvrnitosti lze použít měďnaté fungicidy.

Bakteriální skvrnitost rajčete

Jejím původcem je bakterie Xanthomonas campestrist pv. Vesicatoria, která napadá mladé sazeničky i dospělé rostliny. Po infikování se na plodech a jiných částech rostliny objevují malé žluté a postupem času až černé skvrny obklopené žlutým prstencem. Bakteriální skvrnitost přežívá v organickém zahradním odpadu a na plevelech. Vyhovují jí teplé a vlhké podmínky. Proti tomuto onemocnění se kromě prevence doporučuje použití měďnatých fungicidů.

Jiné příčiny poškození rajčat

Hnijící konce plodů

Hnijící oblasti obvykle plodů jsou nejčastěji způsobeny nepravidelnou závlahou nebo nedostatkem vápníku. Péče o kvalitu půdy a pravidelná rovnoměrná zálivka tento problém odstraní.

Praskání plodů

Tento problém se vyskytuje zejména u malých cherry rajčat a můžete mu předcházet včasným sklízením a pravidelnou závlahou.

Sluneční úpal rajčat

Při příliš intenzivním slunečním záření může pokožka na plodech rajčat zhnědnout a zesílit. Sluneční úpal se objevuje u rostlin, které mají méně listů. V tom případě je dobré částečné zastínění síťovinou.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.