Take a fresh look at your lifestyle.

Nemoci ořešáku

Máte problém s ořešákem? Pokud se vám v květnu na okrajích listů objevují hnědé skvrny a v létě začínají opadávat listy; pokud vznikají skvrny i na plodech a oplodí (slupce) a ta bývá při sklizni v září černá; pokud zjišťujete, že jádra jsou nepoužitelná – tmavě hnědá a seschlá – s největší pravděpodobností váš ořešák postihla velmi rozšířená choroba bakteriální skvrnitost.
Kromě této choroby existuje ještě jedna, která často ořešáky napadá. Jmenuje se antraknóza ořešáku. A pak je tu  škůdce vlnovník ořešákový. Pojďme se nyní na uvedené choroby a škůdce podívat podrobněji.

Nemoci ořešáku

Bakteriální skvrnitost ořešáku

Bakteriální skvrnitost způsobuje bakterie Xanthomonas  juglandis. Napadá listy, mladé výhonky a zelené plody. Právě na plodech způsobuje největší škody. Skvrny se zvětšují, splývají, původně zelené dužnaté oplodí celé zčerná a je mazlavé. Nemoc se šíří zejména za deštivého a chladného počasí. Bakterie postupně pronikají až do jádra, které hnědne, postupně vysychá, plody předčasně opadávají. Pokud dojde k pozdnímu napadení ořešáku bakteriální skvrnitostí, bývá zasažen pouze zelený obal. I tak napadené plody ale většinou opadnou.

Antraknóza ořešáku

Antraknózu ořešáku způsobuje houba Gnomonia leptospilla. Pěstitelé ji často zaměňují právě za bakteriální skvrnitost, protože mívá podobné příznaky. Napadá listy, zelené výhonky, zelené plody. Skvrny jsou však roztroušeny, nacházejí se na povrchu zelených plodů, oplodí není mazlavé. Listy a plody také předčasně opadávají, stejně jako u bakteriální skvrnitosti. Stromy jsou ztrátou listí oslabené, hůře přezimují a úroda v následujícím roce je nižší. Houba Gnomonia leptospilla přezimuje v opadaných listech, které zůstanou pod stromy. Na jaře se z nich uvolní spory, které se šíří větrem a kapkami vody a šíří onemocnění stromů.

Antraknóza ořešáku

Ochrana v obou případech onemocnění (bakteriální skvrnitost, antraknózu ořešáku) je především preventivní.

Mechanická ochrana

  • Spočívá v důkladném podzimním vyhrabání a likvidaci spadaného listí zpod postižených stromů. Listí je nejlépe zakopat hluboko na odlehlém místě v zahradě, nebo, pokud existuje možnost, spálit ho.

Chemická ochrana

  • Z chemických přípravků lze preventivně v jarních měsících použít například Kuprikol 50, který se doporučuje zejména proti antraknóze, ale účinný je i proti bakteriální skvrnitosti listů a plodů ořešáku. První postřik je třeba udělat těsně před kvetením, druhý po odkvětu a třetí o 2 týdny později. V ovocnářské praxi se ošetřují mladé výsadby a výsadby v ovocných školkách. Ošetření velkých rozložitých korun ořechů, které se běžně pěstují v zahradách, je však problematické až nemožné. Proto se doporučuje pěstovat novější kvalitní odrůdy ořešáku.
Vlnovník ořešákový

Škůdci ořešáku

Vlnovník ořešákový

Vlnovník ořešákový (Eriophyes erineus) je malý roztoč, který způsobuje na listech a plodech vypouklé zduřeniny. Mají nažloutlou až hnědočervenou barvu a jsou plstnaté. Tento roztoč však nezpůsobuje žádné výrazné škody. V případě, že objevíte napadené listy a plody, sesbírejte je a zlikvidujte. Úplně to postačí.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.