Take a fresh look at your lifestyle.

Nemoci jahodníku

Mnohé jahodníky začínají kvést už v dubnu. Zanedlouho se na místě květu objeví  malá, červená a hlavně zdravá pochoutka – jahoda. Sladký plod, který nejlépe chutná, když si ho utrhneme čerstvý přímo ze záhonu. I jahodník však může onemocnět. Která onemocnění jahodníku patří mezi nejzávažnější?

Zčernání květů jahodníku

Nejedná se o klasické onemocnění jahodníku, neboť původcem škodlivosti jsou pozdní mrazíky.

Příznaky poškození

Prašníky a blizna ve středu květu jsou černé. (Mrazem nepoškozené květy mají prašníky a blizny žluté.)

Ochrana

Mrazům sice zabránit nelze, avšak ve dnech s předpovědí pozdních mrazů je dobré překrýt rostliny fólii nebo tkaninou.

Bílá skvrnitost listů jahodníku

Původce škodlivosti

Mycosphaerella fragariae na jahodníku

Houba Mycosphaerella fragariae

Příznaky poškození

V polovině května se objevují na listech drobné, ostře ohraničené červenohnědé skvrny. Později jsou skvrny okrouhlé, bílé nebo šedé se zřetelným červenohnědým dvůrkem. Střední část skvrny často vypadává. Silně napadené lístky opadávají. Na řapících listů a na stvolech jsou někdy podélné skvrny.

Houba přezimuje na listech. Na jaře se na nich tvoří plodnice s výtrusy, které se šíří zejména za vlhkého a deštivého počasí. Nejsilněji se choroba projevuje v období růstu plodu.

Ochrana

Ochranu proti tomuto onemocnění je třeba provádět v červenci až v srpnu a také v březnu. Pravidelně odstraňujte staré listy po sklizni až do doby vyrašení nových listů, kromě měsíčních odrůd jahodníku. Je možno také aplikovat postřik proti houbovým chorobám, osvědčil se například přípravek Dithane.

Červená hniloba kořenů jahodníku

Původci škodlivosti 

Houby rodu Phytophthora, Verticillium, Fusarium

Příznaky poškození

Červená hniloba kořenů jahodníku

Napadené rostliny se projevují slabým a zakrslým vzrůstem, náhle vadnou a během léta odumírají. Kořeny jsou zčernalé a taktéž odumírají. Rostliny odumírají v ohniscích.

Houby přezimují na zbytcích rostlin v půdě. Výskyt je častý na vlhkých a pravidelně zavlažovaných půdách. Náchylnost odrůdy jahodníku je rozdílná. Původci choroby se přenášejí půdou a sazenicemi.

Ochrana

Ochrana proti červené hnilobě kořenů jahodníku je založena převážně na pěstebních opatřeních, která spočívají v pravidelném odstraňování nemocných rostlin a v odebírání sazenic výhradně ze zdravých porostů. Před výsadbou sazenice máčejte 20 minut v přípravku Alittte. Jahodník byste neměli pěstovat na stejném pozemků dříve než za 5 let.

Šedá hniloba jahodníku

Původce škodlivosti 

Houba Botryotinia fuckeliana

Příznaky poškození

Napadené části rostlin mají hnědé měknoucí skvrny s šedým náletem. Zelené plody nerostou, hnědnou a usychají. Zralé plody jsou vodnaté, ve vlhkém prostředí je pokrývá sametově šedý povlak houbových vláken.

Šedá hniloba jahodníku

Houba přezimuje v půdě a na rostlinných zbytcích. Jahodník bývá nejčastěji infikován v době květu při nižších i vyšších teplotách, nejvíce při 21 až 24 stupních Celsia. Výtrusy houby pronikají k základům květů a z těchto míst houba prorůstá do dalších částí. Méně jsou napadány odrůdy, jejichž květenství vyčnívají nad listy. Tvorbu spor podporuje deštivé a teplé počasí. Choroba se rychle šíří na sklizených a skladovaných plodech.

Ochrana

Ochranu provádějte v dubnu až červnu, tedy v době, kdy kvete 2 až 5% rostlin. Po týdnu ochranu opakujte. K chemické ochraně můžete použít například přípravky Rovral 50 wp, Rovral Flo, ronilan 50 wp nebo VG.

Dozrávající plody podkládejte hmotou, která nepřijímá vodu, nebo udržujte květenství nad listy pomocí drátěných oček.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.