Take a fresh look at your lifestyle.

Nemám kde bydlet

Nemáte kde bydlet? Anebo vám v dohledné době hrozí, že přijdete o bydlení? I když se ocitnete bez vlastní střechy nad hlavou, vaše situace není tak bezvýchodná, jak se vám na první pohled zdá. Máte několik možností, díky kterým se dovoláte pomoci a rozhodně nezůstanete jen tak bez prostředků na ulici.

Nemám kde bydlet: Tento problém řeší stále více lidí

Pokud jste se dostali do situace, že nemáte kde bydlet, rozhodně v tom nejste sami. Tento nepříjemný problém řeší v Česku denně až tisícovky lidí. I když máte možná oči pro pláč, rozhodně se jen tak nevzdávejte a začněte se svou stávající situací něco dělat.

Máte totiž spoustu možností, kam se obrátit na pomoc. Vycházejte přitom z adresy svého trvalého bydliště, kterou máte napsanou ve svém občanském průkazu. Podle uvedeného místa trvalého pobytu se obraťte na:

  • sociální odbor městského úřadu, pod který spadáte
  • příslušné oddělení sociální pomoci
  • charitní službu, která působí ve vašem regionu

Žádost o pomoc: Jaké máte další možnosti?

Pracovníci uvedených institucí vám poradí, jak co nejrychleji získáte nové bydlení. Navrhnou vám také možnost náhradního ubytování, který má ovšem dočasný charakter.

Pokud se nacházíte ve větším městě, bez ohledu na to, jaké trvalé bydliště máte zapsáno ve svém občanském průkazu, vám pomůže také Armáda spásy. S žádostí o pomoc se obraťte rovněž na nízkoprahová denní centra nebo střediska krizové sociální pomoci.

Náhradní ubytování: Díky němu začnete opět bydlet

Aby se z věty „nemám kde bydlet“ nestala jenom výmluva, tak vězte, že pomocnou ruku vám podají zejména centra náhradního ubytování. Ta vám poskytnou zázemí pouze na dobu určitou, během které se musíte postavit na vlastní nohy. Jaké máte možnosti?

Obraťte se na centrum krizové pomoci

Nachází se ve městě, ve kterém se zrovna pohybujete, centrum krizové pomoci? V tom případě jde o velmi dobrou zprávu. Toto zařízení vám totiž poskytne na omezenou dobu bezplatné ubytování. Navíc vám pomůže s hledáním dalšího bydlení.

Noclehárna: Pomoc na dobu určitou

Také noclehárna vám poskytne tolik důležité zázemí. I když v ní můžete pouze přespat, najíst se a provést osobní hygienu, jde o velmi důležité zařízení, které pomáhá lidem v nouzi. Pracovníci noclehárny vám navíc poradí, jak byste měli svou tíživou situaci řešit a jak se z ní co nejlépe dostanete ven.

Azylový dům: Pomocná ruka pro ženy s dětmi

Azylové domy nejčastěji poskytují pomoc ženám s malými dětmi, které zůstaly bez domova. Pobyt v azylovém domě je dočasný, pohybuje se v řádu několika měsíců. Azylové domy poskytují ohroženým skupinám lidí ubytování, stravu a základní hygienu. Samozřejmá je zde i pomoc při jednání na úřadech.

Sociální pracovníci působící v azylových domech pomáhají ubytovaným lidem najít cestu z bezvýchodné situace. Je pro ně důležité, aby se tito lidé postavili na vlastní nohy a dokázali sami fungovat bez pomoci kohokoliv dalšího.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.