Take a fresh look at your lifestyle.

Náprstník – pěstování

Když náprstník (Digitalis) rozkvete, přitahuje všechny pohledy nejen díky své výšce, ale zejména díky barevnosti svých nádherných květenství. Přestože je celý jedovatý, často bývá součástí okrasných trvalkových záhonů. Vyznačuje se bohatou škálou barev – od bílé a žluté až po růžovou a purpurovou
Ať už se rozhodnete pěstovat

 • trvalky: Digitalis ferruginea – hnědožlutý květ množící se samovýsevem, Digitalis grandiflora – žlutá barva – dosahuje výšky až 80 cm, Digitalis lutea – světlounce žlutá – dorůstá výšky až 1 m, Digitalis mertonensis – lososová barva, Digitalis lanata – žlutohnědá barva;
 • či dvouletky: Digitalis purpurea Alba – bílá barva , Sutton´s Apricot – meruňková barva, Gloxiniaeflora – růžová barva, Apricot Beauty – meruňková barva;

květenství velkých, barevných květů z nich učiní jednu z nejatraktivnějších květin na vaší zahradě.

Digitalis Purpurea

Náprstník čili Digitalis

Dekorativní dvouletky či krátkodobé trvalky dorůstají výšky 150 až 180 centimetrů

 • V prvním roce se vyvíjí přízemní růžice listů. 
 • V druhém vyroste vysoký pevný stonek obsypaný květy, které vykvétají postupně odspodu, podle druhu od konce května do srpna.

Některé rostliny po odkvětu odumírají, jiné jsou trvalé a vykvetou každý rok. Trvalky však v dalších letech už nekvetou tak bohatě.

Proč náprstník (Digitalis)?

Název náprstník je odvozen od tvaru květů – podobají se náprstku. I jeho latinské znění – Digitalis – vychází z této podoby, neboť digitus znamená latinsky prst. Pojmenování digitalis nesou i výtažky z jeho listů. Listy náprstníku se u nás do 50. let minulého století pěstovaly pro lékařské účely, zejména jako součást přípravků na některá srdeční onemocnění (glykosidy).

Na co dbát při pěstování náprstníků obecně

 • Digitalis ferruginea

  Vyhovuje jim slunné místo, ještě lépe polostín.

 • Půda by měla být propustná, vhodné je přidat vápenec.
 • Vodu potřebují náprstníky zejména v době klíčení a v době květu, jinak vydrží i delší období sucha.  
 • Rozmnožují se snadno semeny, která se vysévají od konce května do konce července. Semenáčky pak můžete přesadit na nová stanoviště.
 • Víceleté náprstníky můžete na jaře rozmnožit i dělením trsů.

Pěstování náprstníku Digitalis purpurea

Pěstování náprstníku Digitalis purpurea je poměrně jednoduché. Je to sice dvouletá rostlina, ale tam, kde ji jednou zasadíte (zasejete), se často sama dále rozmnožuje a stane se tak ozdobou vaší zahrady na mnoho let.

 • Můžete si koupit kvetoucí rostlinu a tu i s kořenovým balem vysadit. Počkejte až odkvete, ale odkvetlé květy neodstraňujte. Nechte dozrát semena a jednoduše je pak rozsypte na záhon všude tam, kde je volné místo. Záhon však musí být v polostínu! Místo výsevu udržujte stále mírně vlhké, nikdy nesmí vyschnout. Sucho zabrání vyklíčení. Zakrátko po výsevu najdete malé rostlinky náprstníků. Ty do zimy vytvoří bohaté listové růžice a následující jaro rozkvetou. 

 • Druhou možností je, zakoupit si osivo náprstníků, smíchat ho s trochou suchého písku a opět rozhodit na vlhký záhon v polostínu. Případně je možné náprstník vysít i do výsevní bedničky. Důležitým předpokladem úspěchu je klíčení na světle! Toto mnoho lidí nedodrží. Semena tedy nikdy nevysévejte do řádků, které zahrnete zeminou.  Digitalis totiž klíčí na světle. Po rozhození na povrch půdy je tedy stačí jen jemně přitlačit.

Upozornění

Listy náprstníku rozhodně neochutnávejte! Jsou velmi jedovaté. Už zkonzumování jednoho, dvou listů může vést ke trávicím potížím, zvracení, dušnosti, poruchám vidění, dokonce ke zpomalení srdeční činnosti a úmrtí. Listy však mají natolik odpornou hořkou chuť, že přirozeně od nebezpečné konzumace odrazují.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.