Take a fresh look at your lifestyle.

Mydlice lékařská – pěstování

Mydlice lékařská je vytrvalá bylina, která dostala své jméno podle toho, že se v minulosti používala primárně k výrobě mýdel. V dobách starého Říma však našla využití také jako léčivá rostlina. Dnes pak mydlice zdobí řadu zahrad téměř po celém světě, jelikož jde o velmi houževnatou, ale také estetickou rostlinu.

Vzhled rostliny

Krásná je pak zejména díky svým květům, které kvetou poměrně dlouho, a vydrží tak zdobit venkovní prostor okolo domů celé měsíce. Květy jsou velmi aromatické a lákají nejrůznější hmyz v období od poloviny léta až do pozdního podzimu. Nejběžnější barvou květů mydlice lékařské je růžová, existuje však i několik dalších odrůd, které mají bílé nebo žluté květy. Samotná rostlina pak může dorůstat výšky až několika metrů, běžná velikost se však pohybuje v rozmezí 40 až 60 centimetrů.

Mydlice lékařská

Extra jemné mléko s jedinečnými vlastnostmi

Všechny části rostliny mydlice lze použít k výrobě jemných mýdel a pracích prostředků. Květy, listy, stonky a kořeny vytvářejí po smíchání s horkou vodou pěnu díky vysokému obsahu saponinů. Mýdlo z mydlice je proslulé svou jemností, a díky tomu se tak používá například v muzeích při čištění a restaurování vzácných uměleckých děl.

Výsadba mydlice lékařské

Všechny druhy mydlice snáší téměř jakýkoli typ půdy, jediným požadavkem je, aby byla dobře odvodněná. Rostliny pak pro růst upřednostňují místo s plným sluncem až polostínem. Samotná výsadba mydlice je poměrně nenáročná a jednoduchá. Bylinu můžete vysadit buď koncem zimy v interiéru, nebo na jaře vysévat semena přímo do zahrady. K přesazování je pak nejlepší doba po posledních zimních mrazících. Jednotlivé rostliny saďte do půdy zhruba metr od sebe, jelikož mydlice lékařská se ráda rozrůstá do šířky.

Péče o rostlinu

Mydlice lékařská je poměrně odolná bylina. Když se tedy stane, že na ni na nějakou dobu zapomenete, nic se neděje. Rostlině se naopak mnohdy daří lépe bez výraznější péče. Přesto však je nutné dbát na pravidelnou zálivku během horkých a suchých letních měsíců. Jak již bylo řečeno, u půdy nezapomínejte na drenáž, aby nebyla zbytečně moc zavlažená. Na konci podzimu, kdy začnou květy postupně odkvétat, je dobré je postupně otrhat, abyste podpořili kvetení i v příští sezóně. Mydlice lékařská se může postupně rozšířit až po celé zahradě. K tomuto samovolnému výsevu pak dochází bez výraznějšího zásahu člověka. Zastřižení či otrhání květů je pak jednou z nejefektivnějších metod zabránění jejich nechtěnému rozrůstání. Mydlici se pak daří i v zimních měsících. V případě potřeby lze rostlinu na zimu seříznout, ale není to nezbytné. V chladných měsících je pak vhodné ochránit kořeny rostliny mulčem, aby nebyly poškozeny mrazem.

Škůdci a choroby

Mydlice lékařská nemá se škůdci a chorobami větší problémy. Ačkoli jsou pak její aromatické květy velkým lákadlem pro motýly a další hmyz, nepřitahují žádné zákeřné likvidátory zeleně. Samotná rostlina je pak odolná i vůči útokům ptáků či lesní zvěře, jelikož její semena pro ně nejsou příliš dobře stravitelná, zejména díky vysokému obsahu saponinu, který dráždí jejich zažívání.

Sklizeň a skladování

Efektivně využít lze prakticky celou rostlinu mydlice lékařské. Květy, listy i stonky lze ostříhat či ořezat a následně používat buď suché či usušené. Pokud se pak rozhodnete pro druhý způsob zpracování, skladujte usušené části rostliny v uzavřené vzduchotěsné nádobě, aby vydržely dlouho čerstvé. Semena lze bez problémů uložit k vypěstování dalších rostlin během příští sezóny. Chcete-li si z mydlice vyrobit jemné mýdlo či přírodní prostředek na praní, poslouží vám nejen květy či listy, ale také kořeny. Ty pak během výroby mýdla uvolňují další látky, které zvyšují pěnění.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.