Take a fresh look at your lifestyle.

Myčka nesuší

Pokud přestane myčka na nádobí sušit, automaticky dělá jen polovinu své práce. Samotné mytí je totiž zpravidla pouze částí celého cyklu, nádobí by však na jeho konci mělo být téměř suché. V případě, že tomu tak není, je na místě hledat příčinu. Existuje pak několik různých příčin, proč myčka nádobí nesuší správně. Některé lze odstranit či opravit velmi jednoduše a levně, jiné vás vyjdou pěkně draho.

Rozdílné sušení plastu či teflonu? Není třeba hned panikařit

V případě, že pozorujete, že v myčce uschne například běžné porcelánové či keramické nádobí, avšak na plastu či teflonu zůstávají stále kapičky vody, nemusí být hned zle. V tomto případě totiž nedošlo k poruše myčky, problém je přímo v těchto materiálech. Mnoho moderních myček nádobí totiž používá k sušení nádobí kondenzaci. Při ní se u závěrečného oplachu používá horká voda, přičemž některé druhy materiálů si udržují uvolněné teplo z tohoto omytí.

Mokré nádoby vytažené z myčky raději umývejte ručně

Vnitřek myčky z nerezové oceli teplo tolik nezadrží, a tak může voda volně kondenzovat na stěnách. Plast a teflon však tyto vlastnosti nemají, a tak mohou zůstat vlhké i po dokončení mycího cyklu. Pokud narazíte na tento problém, je lepší toto nádobí umývat raději ručně, čímž se vyhnete problémům s nedostatečným sušením.

Na vině může být i špatné naplnění myčky

Poměrně jednoduchým řešením pro odstranění problémů se sušením nádobí v myčce může být také návrat k samotným základům používání tohoto spotřebiče. Mnoho lidí totiž například přeceňuje její schopnosti, a proto ji plní více, než myčka zvládne. Nádobí se tak různě překrývá, opírá o stěny či se v průběhu mycího procesu samovolné obrací, čímž se naplní vodou. Je tedy jasné, že tyto kousky nebudou v následném kroku cyklu správně vysušeny.

Zkuste tedy nahlédnout do návodu k myčce a zaměřit se na kapitolu plnění, kde jistě zjistíte, jak správně postupovat tak, abyste se zbavili mokrého nádobí v důsledku nesprávného plnění.

Myčka nesuší

Chyba v mycím prostředku či jeho dávkování

Pokud je zásobník naplněn mycím prostředkem, může se stát, že myčka nesuší, protože přípravek není správně dávkován kvůli zanesení zásobníku. I tento problém lze snadno odstranit v rámci procesu čištění myčky nádobí. Pomůže vám připravit si 1 hrnek octa, který umístíte na horní stojan přímo do myčky. Pak spusťte mycí cyklus s nejvyšší teplotou (do spotřebiče již další nádobí nevkládejte), a nechte myčku pracovat. Výsledkem bude čistý interiér, který vám možná pomůže odstranit i problémy s dávkováním mycího prostředku.

Prověřte si, jakými funkcemi vaše myčka disponuje

Aktivace vyhřívaného sušení

Některé myčky nádobí nevyužívají k sušení kondenzaci, ale disponují přímo topným tělesem ve spodní části vany. Toto těleso pak umožňuje aktivaci funkce tzv. vyhřívaného sušení. Ta se však musí zpravidla spouštět ručně. Máte-li tedy doma myčku, která vyhřívané sušení umožňuje, ověřte si, že máte tuto funkci zapnutou. I zde se vyplatí zkontrolovat návod k obsluze.

Automatické otevírání dvířek

Po dokončení mycího cyklu je nutné odstranit z myčky vlhký vzduch, aby voda zpětně nekondenzovala na umytém nádobí. Některé moderní modely myček nádobí z tohoto důvodu otevírají dvířka automaticky, jiné však tuto funkci nemají. Po dokončení cyklu tak nezapomeňte myčku co nejdříve otevřít a nechat vlhký vzduch odvětrat. Výsledkem může být naprosto suché nádobí, které tak vyřeší váš problém.

Voda v myčce musí mít správnou teplotu

Mnoho novějších myček nádobí ohřívá vodu před spuštěním na správnou teplotu. Ta by měla být v rozmezí 49 až 66 ºC. Teplotu vody však není vždy snadné zkontrolovat přímo ve spotřebiči, a tak je vhodné v tomto případě zavolat na pomoc odborný servis, který dokáže celý mycí cyklus detailně zanalyzovat a zjistit tak, kde je chyba.

V případě, že vám pak nepomohou ani výše uvedené rady, obraťte se na specialisty v každém případě a nesnažte se spotřebič seřizovat nad rámec běžné údržby. Mohlo by se totiž také snadno stát, že by myčka kromě funkce sušení brzy ztratila i samotnou mycí funkci, což by vás v konečném výsledku mohlo vyjít mnohem dráž než původní oprava.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.