Take a fresh look at your lifestyle.

Myčka nemyje

Máte doma myčku nádobí, kterou pravidelně používáte, ale časem jste narazili na problém s kvalitou jejího mytí? Pořídili jste si novou myčku a nevíte, co udělat proto, aby vaše myčka myla dobře? Přečtěte si naše tipy na efektivní používání myčky nádobí.

Myčka je revolučním spotřebičem do každé domácnosti. Každý, kdo měl zpočátku pocit, že ji nepotřebuje, s ní nakonec byl spokojený. Šetří totiž čas i peníze. Nemusíte trávit hodiny času týdně u dřezu. Nádobí je lépe umyté než v ruce a myčka použije jen minimum vody. Dnes jsou na trhu myčky, které umyjí nádobí čtyřčlenné rodiny v deseti litrech vody.

Jak správně mýt v myčce

myčka nemyjePři mytí v myčce nestačí pouze zapnout tlačítko a myslet si, že spotřebič vše bez problémů umyje. Nejprve je nutné myčku nastavit tak, aby správně fungovala s vaší vodou (ne všechny myčky tuto funkci umožňují).

Jde o to, že tvrdost vody ovlivňuje spotřebu soli v myčce. Změřte si tedy tvrdost a na své myčce nastavte požadovanou hodnotu. Doplňte sůl, leštidlo a vložte tabletu. I když jsou tablety často 3v1, doporučujeme zvlášť používat sůl a leštidlo. Vyhnete se tak špatně umytému nádobí.

Naučte se dobře skládat nádobí

Nádobí do myčky poskládejte tak, aby nepřekáželo při rozstřikování vody. Před zavřením a spuštěním myčky zkuste roztočit rozstřikovač, abyste se ujistili, že žádný talíř ani hrnec nepřekáží v mytí. Poté myčku zavřete a pusťte vhodný program.

Myčky nabízejí programy od 30 do 70 °C. Univerzální jsou programy kolem 50 až 60 °C. Často mohou být opatřeny ještě dovětkem ECO, z čeho vyplývá, že myčka myje s minimální spotřebou vody a energie, byť může být tento program časově delší.

Pravidelná údržba myčky zaručí čisté nádobí

Pokud myčka nemyje správně, ale vy používáte dobrý mycí prostředek a vrtule rozstřikovačů se při mytí správně točí, může být zanesená. Pak vám doporučujeme vzít si k ruce návod a vyčistit filtry.

Jednou za čas můžete umýt i vnitřek myčku. Zde vám pomůže speciální čistič, který vložíte do přihrádky na příbory a myčku pustíte na běžný program. Po jeho doběhnutí by měla být čistá.

Další možné problémy při mytí nádobí

Nádobí nenechávejte příliš zaschnout, pak může mít myčka problém ho umýt. Jestliže je nádobí flekaté, může být na vině nedostatek leštidla. Přebytek naopak způsobí šedé skvrny.

Pokud chcete důkladně umýt hrnce, talíře a hrníčky, doporučujeme program s teplotou nad 65 °C. Když se na nádobí zase objevuje matný povlak, znamená to, že je myčka přeplněná.

Pokud na příborech vidíte rez, nemusí to být chyba samotné myčky, jako potravin, které připravujete a toho, že nádobí nemyjete ihned po použití.

Myčce nevadí ani nádobí se zbytky jídla, vyžaduje však pravidelné čištění filtru, který se pak rychleji zanese. Rovněž doporučujeme velmi špinavé nádobí nechat přes noc nebo alespoň na několik hodin odmočit. Na zaschlé skvrny je většinou myčka krátká.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.