Take a fresh look at your lifestyle.

Množení muchovníku

Muchovník je v našich končinách stále ještě méně známou plodnou rostlinou. Naštěstí ale jeho obliba vzrůstá. Ze Severní Ameriky doputoval přes státy střední Evropy až k nám. Už z této věty lze vydedukovat, že tento keř je mrazuvzdorný a bez problémů přežije i v nehostinných a chladných oblastech České republiky. 
Plody muchovníku jsou velmi podobné borůvkám, a to nejen vzhledem. Jsou stejně tak velmi všestranné, je možné je zmrazit, zavařit, usušit, připravovat z nich alkoholické nápoje. Z jednoho keře / stromu muchovníku je možné při průměrném sklizni sklidit až 5 kilogramů ovoce. Je možné si muchovník namnožit?

Hřížení

Množení muchovníku

Pokud máte na zahradě muchovník, můžete si ho namnožit pomocí semen, řízků, odkopků či tzv. potápěním = hřížením. Ti zdatnější z vás mohou přistoupit i k roubováním.

Muchovník – množení pomocí semen

Množení muchovníku semeny není jisté, navíc je extrémně zdlouhavé. Navíc:

– pokud vám na zahradě roste hybridní rostlina, dá se jen těžko odhadnout, co vám ze semen takové rostliny vyroste. 
– klíčivost a životaschopnost semen muchovníku také není bůhvíjaká. 

Přesto se pojďme s tímto způsobem rozmnožování muchovníku seznámit.

  • Množení pomocí semen je nejúspěšnější, když se použije tzv. „zelené semeno“, které je plně vyvinuté, ale ještě se nestačilo schovat do tvrdého obalu. Takové semeno je nejlepší vysít hned venku do nádob, nebo nejdříve provést studenou stratifikaci v ledničce, a následně nechat semena vyklíčit při pokojové teplotě. 
  • Skladované semeno z vyzrálých plodů je třeba nejprve namočit do teplé vody, pak provést teplou stratifikaci při pokojové teplotě po dobu alespoň 4 týdnů, následně provést tříměsíční studenou stratifikaci v lednici při 5 °C a potom nechat klíčit při pokojové teplotě. 

Semeno muchovníku klíčí velmi pomalu – 18 měsíců i déle. 

Pokud semínka muchovníku nakonec přece jen vyklíčí, je třeba nechat sazeničky dostatečně vyrůst. Až budou sazeničky přiměřeně velké, je vhodné je nejdříve přesadit do individuálních květináčů. Na vnější trvalé stanoviště se sázejí alespoň dvouleté sazenice

Muchovník – množení pomocí odkopků

Jednoduchou metodou množení muchovníku je množení pomocí odkopků, kde si noví

jedinci zachovají vlastnosti mateřské rostliny. Odkopek není nic jiného, než mladá rostlinka, která se objeví u mateřské rostliny. Odkopek stačí odebrat od mateřské rostliny alespoň s několika kořínky a neprodleně ho zasadit na vybrané stanoviště. Odkopky můžete pro jistotu nechat pořádně zakořenit v květináčích, a teprve pak je vysadit na určené místo. Substrát v květináčích udržujte stále vlhký.

Muchovník – množení hřížením

Hřížení (potápění) je opravdu nejlepší způsob, jak poměrně rychle získat silnou sazenici, keříček ať už muchovníku nebo jiných rostlin, které nejsou roubované, které rostou na vlastních kořenech. Může to být například keříčkový rybíz, angrešt, ostružina a podobně.

Postup:

  • Zaryjte rýčem, ohněte větvičku tak, aby trčela koncem ven, ale byla co nejhlouběji ponořená v  jamce, připadne ještě nahrňte půdu – vytvořte „krtinec“ (i bez krtka). 
  • Konec větvičky nad úrovní půdy by měl trčet kolmo vzhůru a bylo by fajn, kdyby nebyl úplně zastíněný. 
  • Potom už jen zalévat a zalévat a za rok vyryjete krásně zakořeněnou silnou rostlinu.

Pokud budete chtít několik sazenic, do jedné jámy můžete takto ponořit třeba 10 větviček – každá pustí vlastní kořínky…

Úspěšné může být i množení muchovníku řízkováním  a roubováním. Jako podnož lze použít jeřabinu nebo hloh.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.