Take a fresh look at your lifestyle.

Mikrovlnka neohřívá

Těšili jste se na teplou polévku, plánovali jste rozmrazit maso, nebo už se vám sbíhaly sliny na čerstvý popcorn, ale mikrovlnná trouba zkrátka neohřívá? Pokud nevypověděla službu úplně, možná ještě nemusíte věšet hlavu.  Vada magnetronu je jen jednou z možných příčin, společně s vadným bezpečnostním spínačem dvířek, procesorem nebo pojistkou.

Vadný magnetron u mikrovlnné trouby

Magnetron je speciální elektronka, sloužící jako generátor mikrovlnného záření. Tato součástka je konstruovaná s důrazem na výkon a účinnost a právě díky ní mikrovlnná trouba dovede ohřívat jídla bez doteku a v krátkém časovém intervalu. Konkrétněji je to energetický zdroj, pomocí kterého jsou generovány elektromagnetické vlny, zahřívající potraviny. Pokud se magnetron pokazí, je možné jej bez problému nahradit magnetronem jiným. Cena součástky je přitom dle typu 800 až 2000 korun. Vada ovšem může být i na transformátoru, který do magnetronu přivádí energii a tudíž i rozhoduje o jeho funkčnosti. Cena transformátoru je přitom podle typu od 500 do 1000 korun.

Vadný spínač dvířek u mikrovlnné trouby

Vzhledem k faktu, že mikrovlnné záření může být pro člověka nebezpečné, probíhá mikrovlnné ohřívání v bezpečně uzavřené troubě. Bezpečnost celého procesu přitom hlídá bezpečnostní spínač dvířek, který ještě před zahájením ohřevu kontroluje, zda jsou dvířka skutečně těsně uzavřena. V opačném případě pak ohřev nespustí a u nejmodernějších modelů signalizuje špatné dovření. Pokud vaše mikrovlnka po uzavření a nastavení ohřevu nereaguje, možná chyba je právě v bezpečnostní spínači, který podává špatný signál do hlavního spínače. Další možností je pak i mechanická závada na dveřní západce, která může být zlomená nebo zdeformovaná. I tu lze ale vyměnit, a to za pár desítek korun.

Vadný mikroprocesor

Další možnou vadou je chyba mikroprocesoru, který špatně nebo vůbec nerozeznává signály ke spuštění ohřevu. Ačkoliv jde o mozek celého ohřevu, mile vás ale překvapí cena náhradního dílu, která se pohybuje okolo dvou set korun. Podobně je to pak i s cenou mikrospínače, který pořídíte hravě za pár desítek korun.

Vadná pojistka

Vzhledem k tomu, že mikrovlnná trouba pracuje s vysokými teplotami, její nedílnou součástí je vždy i tepelná pojistka, která v případě přehřátí proces ohřevu přeruší. Pojistek je přitom hned několik typů a právě typ pojistky rozhoduje o ceně, která se pohybuje od 50 do 200 korun.

mikrovlnka neohřívá

Vadný termostat

Pokud se vaše mikrovlnná trouba po zapnutí rozběhne, ale vypne se daleko dříve, než je vámi nastavený čas, může být chyba v termostatu, který nesprávně monitoruje či vyhodnocuje teplotu uvnitř trouby. V takovém případě vás bude náhradní díl stát okolo osmdesáti korun.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.