Take a fresh look at your lifestyle.

Mějte přehled o nákladech za topení díky měřičům tepla

Vzhledem k tomu, že ceny energií se neustále zvyšují, měli bychom se zamyslet nad úspornými řešeními. Jedním z nich jsou měřiče tepla, které vás přehledně informují o aktuální spotřebě. Tato motivace vás donutí přemýšlet, zda je skutečně nutné danou místnost tolik vytápět.

K čemu slouží?

Měřiče tepla jsou ze zákona povinnou součástí topení v bytech. Indikují spotřebu tepla, díky čemuž je tato energie rozúčtována dle skutečné spotřeby jednotlivých uživatelů. Tyto indikátory vyhodnocují povrchovou teplotu otopných těles, na základě čehož se poté vypočítává tepelná spotřeba. Měřiče tepla jsou proto spravedlivým řešením rozdělení nákladů za energie. Kdo víc topí, víc platí.

Měřiče tepla - fotografie

Jakým měřičům dát přednost?

Na trhu jsou k dostání 3 druhy měřáků na topení. Prvním z nich jsou odpařovací indikátory pracující na principu odpařování kapaliny z měřící ampule. Jejich přednostmi jsou jednoduchá instalace a nízké pořizovací náklady. Tyto měřáky ovšem nejsou příliš přesné. Výsledky jsou zkresleny např. v letním období. Další možností jsou jednočidlové elektronické měřiče s nízkými provozními náklady, životností baterie více než 10 let a automatickým odečtem naměřených hodnot. Naměřené hodnoty se navíc zobrazují přímo na displeji přístroje, což oproti odpařovacím indikátorům významně zvyšuje kontrolu nad náklady za teplo. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací náklady a možnost snímání pouze povrchové teploty otopného tělesa.

Vítěz mezi měřiči

Jsou jím dvoučidlové elektronické indikátory, které dokáží snímat kromě povrchové teploty tělesa též teplotu okolí v místnosti. K výhodám, jež jsou stejné s jednočidlovými snímači, lze ještě připočíst přesnou indikaci dodávek tepla i v období jara a podzimu, možnost odečtu na dálku a vybavení elektronickou plombou vůči mechanickým zásahům.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.