Take a fresh look at your lifestyle.

Mečíky: pěstování a jak na to?

Mečíky patří bezesporu k nejkrásnějším okrasným květinám. Záplava pestrobarevných květů v zahradě v létě okouzlí snad každého. Mečíky, často také nazývané gladioly, mají nespočet odrůd. Udává se, že existuje více než 200 druhů.

Najdete květiny malé i dosahující více než metru a půl, s jemnými nebo voskovými listy, v barvě červené, zelené, modré, purpurové, s mnoha vzory. Právě teď je nejvhodnější doba pro jejich vysazení. Pokud jste to dosud neudělali, máte nejvyšší čas. Jak tedy správně pěstovat mečíky, aby za pár měsíců byly vaší chloubou?

Mečíky potřebují péči

Mečíky jsou opravdu ozdobou zahrad, nicméně péče o ně je poměrně náročná. Je nutné zvolit správné místo pro výsadbu, čas, hlízy dobře skladovat a chránit před škůdci. Rostliny zalévat a přihnojovat tak, jak skutečně potřebují.

Kam a kdy vysadit

Pro mečíky je nejideálnější slunné stanoviště, dobře chráněné před větrem. Půda jim svědčí písčito-hlinitá. Dařit se jim nebude v těžkých nebo zamokřených půdách. Reakce půdy by měla být neutrální až lehce kyselá. Vysazujeme tam, kde dosud mečíky nebyly pěstovány, případně na stejné místo vysazujeme opětovně až po 5 – 6 letech.

Ideální doba pro výsadbu je od poloviny dubna do cca poloviny května. Pozor na to, aby hlízy byly zdravé. Protože je často napadají škůdci, je nutné si toto pohlídat. Hlízy je potřeba zasadit dostatečně hluboko, aby se předešlo jejich vyvrácení či jinému poškození. Vhodná hloubka je 10 – 15 cm. Sázet je můžete do řádků ve vzdálenosti cca 20 cm od sebe.

Zálivka a hnojení

Gladioly nesnáší hnojení chlévskou mrvou a jinými čerstvými organickými hnojivy ani extrémní přelévání. Jakmile mají vysazené rostliny alespoň tři listy, použijeme k přihnojení plné hnojivo, například Cererit. Půdu pak pravidelně mělce prokypřujeme. Zaléváme dostatečně zejména v době květu a před ní. Při odkvétání již mečíky tolik vláhy nepotřebují.

Řez květů

Mečíky jsou okrasné květiny určené zejména k řezu. Sklízí se ve chvíli, kdy se kompletně vybarví první z květů. Ve váze pak postupně všechny dokvetou. Těšit se z nich při teplotě kolem 20 stupňů pak můžete i tři týdny.

Mečíky: pěstování a škůdci – třásněnka

Jak již bylo zmiňováno, jsou mečíky náchylné k napadení škůdci. Tím nejčastějším a nejvážnějším je třásněnka. Rostlinu dokáže kompletně zlikvidovat. Saje listy i květy, její přítomnost poznáte podle žlutých nebo zelených skvrn na listech.  V době květu tedy gladioly ošetřujeme chemickými postřiky.

Hlízy nepřezimují v půdě, v polovině září je vyjmeme a uložíme na místo s teplotou okolo 5 – 10 stupňů Celsia. Před uložením je nechte důkladně vyschnout. I správné uchování hlíz mečíků vede k eliminaci napadení nebo přemnožení třásněnky.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.