Take a fresh look at your lifestyle.

Malování bytu: inspirace pro každého

Koupili jste si nový byt? Plánujete, jaký nábytek nakoupíte, jaké použijete doplňky a které místnosti budou mít jaký účel? Pak si určitě kladete otázku, jaké barvy použijte na své stěny. Tatam jsou doby, kdy každá místnost byla vymalována nudnou bílou. Dnes je na trhu k dispozici mnoho barevných odstínů. Užijte si malování bytu a vytvořte si útulný domov.

Nezapomeňte na typologii barev

To, že barvy ovlivňují psychiku jedince, je známo od nepaměti. Černá působí depresivně a smutně, žlutá a oranžová dokáže povzbudit a dodat energii. A podle toho se i každý den oblékáme a volíme doplňky. Stejné je to u výmalby. Před malováním přemýšlejte o tom, jak která barva na vás působí. Při malování klaďte důraz na to, aby vám bylo v bytě příjemně. Nepodlehněte křiklavým odstínům jen proto, že jsou třeba zrovna v módě.

Malování bytu – inspirace pro zútulnění prostoru

Vhodně zvolená barevná výmalba dokáže kouzlit i s velikostí pokoje. Mnoho bytů se potýká s nevhodnou dispozicí, špatným světlem nebo dlouhými úzkými pokoji. Není to ale nic, s čím byste si nemohli poradit. Pokud potřebujete místnost zvětšit, vyhněte se tmavým barvám. Světlé jako žlutá, krémová nebo bílá dokážou pokoj opticky zvětšit a rozzářit. Pokoj na chladné straně bytu opticky prohřejete výraznou oranžovou nebo žlutou.

Odpočinek v ložnici

Některé pokoje si žádají prohřátí teplou barvou, jiné naopak vyžadují chladné barvy, které dokážou uklidnit a navodit relaxační pocity. Kde se chladných barev rozhodně nemusíte bát? Vhodným místem se samozřejmě ložnice. Strávíme v ní více než 1/3 života a je potřeba, aby tento pokoj byl skutečnou oázou klidu. Proto se sem hodí modrá, světle zelená, bílá či krémová. V ložnici se vyhněte větším lesklým plochám nebo výrazným vzorům, mohly by vás spíše rozrušovat. Pokud máte rádi fialovou, můžete ji použít, ve světlém odstínu dokonale zklidňuje.

Projasněný obývací pokoj

Oproti ložnici je obývací pokoj společenskou zónou, tedy místem, kde na nás má dýchat pohoda a harmonie. Potřebujeme se v něm cítit útulně, načerpat ztracené síly po náročném pracovním dni, nebo se jen tak věnovat svým koníčkům. Nejčastěji používanou barvou v obývácích je žlutá. Je to přirozené, navozuje pocit tepla, bezpečí a pohody. Dále je oblíbenou barvou oranžová ve většině svých odstínů. V obývacím pokoji si klidně pohrajte s více odstíny na stěnách, jen se nedoporučuje kombinovat více než tři.

Malování bytu: inspirace pro dětský pokoj

U dětského pokoje se můžete, co se týče barev, umělecky vyřádit. Starší děti vám pravděpodobně dají najevo, jak si svůj pokoj představují. Pokud máte malé miminko nebo batole, spíše použijte světlé odstíny, které neruší. Vyhněte se červené, přitahuje pohledy a může být pro malé děti velmi nepříjemná. Stěny pokoje můžete také zkrášlit malbou oblíbených postaviček nebo zvířátek. Přečtěte si také článek jak vymalovat dětský pokoj.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.