Take a fresh look at your lifestyle.

Macešky – pěstování

Rádi byste na své zahradě, terase či balkoně pěstovali květiny, které dokáží vyplnit přesně ten čas, kdy letničky už pomalu dokvétají nebo dokvetly a na jaře se jiné kvítky ještě nedostaly do formy? Sáhněte po maceškách!

Je škoda, že na tuto květinu, která dříve neodmyslitelně zdobila naše zahrádky a okna svými pestrými květy, často zapomínáme. Štědrá příroda přichystala šlechtitelům v nejrůznějších koutech světa kolem pěti set druhů této planě rostoucí rostlinky pro jejich práci. Jednou z prvních jarních kytiček u nás, kterou milujeme pro její nezaměnitelnou vůni a barvu, je bezpochyby violka vonná neboli fialka (Viola odorata).

Od jara až do příchodu zimy se pak můžeme setkat i s dalšími planě rostoucími druhy:

 • violkou chlumní (Viola connina)
 • violkou psí (Viola caina)
 • violkou rolní (Viola arvensis)
 • violkou trojbarevnou – maceškou trojbarevnou (Viola tricolor)
 • violkou bahenní (Viola palustris)

Na rozdíl od zahradních violek – macešek –  mají všechny tyto planě rostoucí druhy drobné kvítky a co se týče barev, vystačí si s bílou, žlutou, světle modrou a fialovou.

Všechny planě rostoucí druhy violek daly vzniknout hybridní skupině zahradních violek.      Violce zahradní  =  macešce (Violaxwittrockiana), s nádhernými velkými květy téměř ve všech barvách – od žluté, přes oranžovou, růžovou, purpurovou, tmavohnědou až téměř po černou. Kromě ní si stále více získává oblibu i maceška růžkatá (Viola chrnuta) s menšími kvítky, ale opět v mnoha kultivarech. Vynikne především v nádobách na oknech, balkonech a terasách. Pokud ji v červnu po odkvětu ostříháte, vykvete bez problémů ještě jednou začátkem září a bude vás těšit až do prvních mrazíků.

Pojďme se podívat na pěstování macešek ze semen

Varianta A:

 • Výsev provádíme v polovině července tak, že smícháme semínka macešek (1 gram = cca 750 semínek) s trochou jemného písku a pořádně tuto směs promneme. Narušíme tak ochrannou vrstvu semen a napomůžeme jejich lepšímu klíčení. Semena pak vysejeme na zahradní záhon v polostínu nebo do truhlíku – do půdy plné živin. Z uvedeného množství semen vyroste zhruba 250 rostlinek.
 • Když budeme semínka macešek pravidelně zalévat, začnou zhruba během deseti dnů líčit.
 • Mladé rostlinky přesazujeme ve fázi, kdy mají alespoň dva pravé lístky, což nastává v srpnu. Přepichujeme je do květináčů, truhlíků nebo na záhony s přibližně sedmicentimetrovými rozestupy.
 • Na konečné stanoviště vysazujeme rostlinu v září. Volíme rozestupy 15 – 20 centimetrů a nezapomeneme na pravidelnou zálivku. Zálivka je důležitá i v zimě, pokud není mrazivo.
 • Před mrazem chráníme záhony s maceškami chvojím.
 • Jakmile na dveře zaťuká jaro, rostliny přihnojíme hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podpoří jejich kvetení.
 • Od března se můžeme kochat a radovat nádhernými pestrobarevnými květy.

Varianta B:

 • Osivo macešek můžeme vysévat také až během února a dubna do fóliovníku nebo skleníku. V květnu přesadíme rostlinky na záhon a ony nám budou kvést po celé léto, často i po celý podzim.

Zdá se vám to všechno příliš složité?

Moje rada zní: kupte si již předpěstované sazeniceVyberte takové, které mají alespoň šest až devět pravých lístků. A hlavně – nakupujte u kvalitních pěstitelů a prodejců!

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.