Take a fresh look at your lifestyle.

Lotos – pěstování

Lotos pravý (indický) – Nelumbo nucifera je půvabná rostlina pocházející ze stojatých vod Asie. Dodnes se tam pěstuje i jako užitková rostlina. K jídlu se využívá nejen dužnatý oddenek (bohatý na škrob cukry, asparagin, vitamíny a různé soli), ale také nezralá semena, která se vaří, pečou nebo kandují.  Mají chuť podobnou našim vlašským ořechům a lze je jíst syrová. Dnes je lotos rozšířen prakticky po celém světě.

Lotosový květ

Pro hinduisty a buddhisty jde o posvátnou rostlinu, která symbolizuje čistotu a životní moudrost (rodí se ze semene v bahně na dně vodní nádrže, prorůstá vodní hladinou a rozkvétá ve světle slunce; neulpí na něm žádná špína), dokonalost a nesmrtelnost, tedy znovuzrození. Lidé si často pletou lotos s leknínem (Nymphaea). Leknín s lotosem jsou si sice podobné, ale zatímco leknín u nás přežije zimu venku, lotos nikoliv.

Pěstovat můžete i americký lotos žlutý (Nelumbo lutea).

Lotos indický – Nelumbo nucifera

Symbolika lotosu pronikla nejen do náboženství, ale také do umění a architektury.

 • Lotos – listy: dlouze řapíkaté, štítnaté, ploché (až 50 cm v průměru); vyrůstají z tlustých dužnatých oddenků. Jsou pokryty sivou voskovou vrstvičkou, která brání usazování nečistot. Mluví se o takzvaném lotosovém efektu.
 • Lotos – květy: oboupohlavné, rostou na dlouhých pevných stopkách. Jejich šířka může být i 20 cm. 
  • Mají velké množství korunních lístků a tyčinek. Barva je bílá, růžová nebo načervenalá.
  • Masité květní lůžko (široké až 12 cm) je plné jamek, do kterých jsou zapuštěny jednotlivé pestíky. V každého pestíku se po oplození vyvine jedno semeno.

Lotos – pěstování

 • Semena lotosu je před výsevem třeba skarifikovat, to znamená narušit napilováním (pilníčkem, smirkovým papírem), aby se k nim dostala voda, která je potřebná na klíčení.
 • Semena lotosu

  Po skarifikaci semínka namočte na jeden den do vody, aby nabobtnaly. Pokud nenabobtnají, napilujte je ještě více. 

 • Semínka umístěte do teplé vody (27 – 28 °C). Asi za týden byste se měli dočkat jejich vyklíčení. 
 • Po vytvoření prvního listu můžete rostlinu zasadit do bahnitého substrátu nebo štěrku, který se dává do akvárií. 
 • Nádobu (nejlépe se osvědčily květináče s kulatým okrajem) zalijte vodou do výšky 30 cm. Teplota vody při pěstování lotosu by neměla klesnout pod 20 až 25 °C.

Rostllinu můžete pěstovat v jezírku ve vytápěné zimní zahradě, skleníku; také v akváriu; případně i ve vaničce s vodou na okenním parapetu. Pro pěstování lotosů v interiéru je vhodná nádoba o hloubce min. 25 cm. 
Na venkovní stanoviště je možno nádobu s lotosy přemístit pouze v nejteplejším období roku (zde ale většinou méně kvete) a poté opět „uklizením“ na jeho původní teplé stanoviště. 

Lotos – přezimování

Lotos přezimuje při teplotě 10 °C a více. Nouzově může lotos přezimovat i ve vlhkém sklepě.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.