Take a fresh look at your lifestyle.

Lišejník na rybízu

Vypadá nenápadně a mnozí tvrdí, že neškodí. Opak je pravdou. Lišejník na rybízu je parazitem, který může ohrozit úrodu i samotný keř. Poradíme vám, jak se lišejníku zbavit i co dělat proto, aby se vašim rybízům obloukem vyhnul.

Co je lišejník

Lišejník není rostlinou a není ani houbou. Je to organizmus, společenství houby a řasy.

Lišejník společně s nejrůznějšími typy řas a mechů s oblibou obrůstá keře a stromy v zahradách. Napadení stromu nebo keře lišejníkem není jen estetickým problémem, pro rostliny, keře a stromy jsou lišejníky nebezpečné. Houby, řasy a sinice vytvářejí v lišejníku symbiotické společenství a je obtížné se jich zbavit.

Nejčastějším typem lišejníku je terčovka bublinatá a dutohlávka sobí. Lišejník je houbovým onemocněním a může být zdrojem sekundární nákazy. Rybíz má s lišejníkem problém zpravidla tehdy, když se jedná o starší keř a v případě, že není na dostatečně slunném místě. Pokud ale budete rybízu věnovat náležitou péči, lišejníky se stanou minulostí.

Proč je lišejník pro rybíz nebezpečný

Lišejník je malou zásobárnou vody, vytváří se v něm mikroklima, které má výrazně vlhčí prostředí než okolí. Jakmile se lišejník přemnoží, omezí dýchání větviček a ty začnou odumírat. Velké lišejníky se v zimním období stávají úkrytem pro nejrůznější škůdce. Často se lišejník objevuje tam, kde je keř příliš hustý, proto je výskyt lišejníku dobrým signálem, abyste provedli řez keře.

Jak poznat lišejník

Lišejník se zpravidla objeví až na starším kmeni a nejprve je velmi nenápadný. Začíná jako zelená skvrna, které si dlouho nemusíte ani všimnout. Brzy se bude rozrůstat, a ačkoliv vám někteří budou tvrdit, že lišejník rybízu neškodí, není to tak docela pravda.

Lišejník je parazit. Sice ze začátku vegetuje pouze na povrchu, ale později začne narušovat kůru větví a sníží výtěžnost keře. Lišejník začne rybíz nenápadně vysušovat a také je pozvánkou pro nejrůznější škůdce, kteří jsou ke keři více vábeni.

Odstraňte napadené větvě

Pokud se chcete lišejníku zbavit, pravidelně rybíz prostříhávejte. Napadené větvě vhoďte do nádoby na bioodpad nebo rovnou spalte, aby se houba nemohla dál šířit zahradou. Prostříhání rybízu prospěje, mladší větvičky budou mít lepší přístup ke slunečním paprskům.

Nejvíce plodí větvě rybízu o stáří do 4 let, proto byste u mladých keřů neměli mít s lišejníkem problém a nemusí vám být líto nahradit keř za mladší.

Vezměte na lišejník drátěnku

Účinným způsobem, jak odstranit lišejník je jeho mechanické seškrábnutí. Odstranění naplánujte na konec listopadu a použijte drátěnku. Postupujte opatrně, větve rybízu jsou křehké. Po odstranění lišejníku natřete rybíz vápenným mlékem a nezapomeňte na hnojivo v zálivce.

Jak se zbavit lišejníku

Na lišejník působí velmi dobře roztok zelené skalice. Skalice zelená obsahuje síran železnatý, zabírá nejen na lišejník, ale i na mech. Dostanete ji v hobby marketech, drogeriích nebo zahrádkářských potřebách. Smíchejte roztok v koncentraci 5 až 8 % a vlijte jej do postřikovače. Důkladně postříkejte napadená místa. V podzimním období můžete z napadených větví odstraňovat lišejník mechanicky, postupujte ale opatrně, při odstraňování lišejníku byste mohli polámat větve rybízu.

Rybíz

 

Rybíz ošetřujte pravidelně

Abyste se vyhnuli další invazi lišejníku je dobré provádět postřik přípravky jako je Cuproxat nebo Kuprikol. Do postřiku se pusťte až po sklizni úrody a opakujte jej v době vegetačního klidu.

Postřik neprovádějte v mrazivém počasí a vždy po postřiku přidejte k zálivce hnojivo.

Prevence je základ, proto se pokuste regulovat vlhkost, rybíz prostříhejte a v případě, že je stíněn stromy, prořezejte i ty, aby se k rybízu dostalo co nejvíce slunečních paprsků.  

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.