Take a fresh look at your lifestyle.

Líhnutí housat

Doba líhnutí housat je stejná u přirozeného a umělého líhnutí a činí 30 až 32 dní. Jakmile tedy sesbíráte násadová vejce, máte pro líhnutí dvě možnosti. Přirozené líhnutí, nebo líhnutí v umělé líhni. Většinou dochází na umělou líheň, protože u mnoha plemen je pud sezení na vejcích notně potlačen. Pokud ale máte možnost, neváhejte a svěřte několik vajec rozsezené huse, protože jen málokdy uvidíte něco krásnějšího než vodění a starost husy o housata. Dojímavý obraz zvířecí rodinky vám dá zapomenout na každodenní stres a navodí u vás klid a psychologickou pohodu.

Způsoby líhnutí housat

Každá varianta líhnutí (3 varianty) housat přináší nejen výhody, ale také určitá rizika. Je tedy jen na vás, k jakému způsobu líhnutí housat se přikloníte. O které způsoby líhnutí jde? Líhnutí:

 1. přirozené – husa si vysedí vlastní snesená vejce;
 2. náhradní – husí vejce vysedí jiný druh drůbeže (krůta, kachna či větší slepice); 
 3. umělé – husí vejce se nechávají líhnout v umělých líhních.

V dnešním článku se zaměříme (jak už možná tušíte z úvodu) na přirozené líhnutí housat.

Průběh přirozeného líhnutí housat

Drobní chovatelé většinou líhnou housata přirozeně, tedy pod husou. Někdy ještě takzvaným náhradním líhnutím, například pod krůtou. Při přirozeném líhnutí leží veškerá starost a průběh líhnutí na huse.

 • Hnízdo je nutné umístit na klidném na chráněném místě, dobře ho vystlat suchou slámou. Doba líhnutí se udává 30 až 32 dní. Husy nasedají na hnízdo už v únoru a březnu. Některé husy mohou vysedět i dvě hnízda za rok, obvykle druhé v květnu nebo červnu. Hnízdo si husy ještě vystelou prachovým peřím a vejce ještě peřím a slámou nebo senem přikryjí. 
 • Má-li chovatel možnost, je dobré nasadit husu tak, aby líhnutí připadlo na víkend. Vylíhlým housatům se tak bude moct věnovat. To samozřejmě platí v případě, že chovatel pracuje a za prací odchází mimo domov.
 • Dobré je nechat husu den nebo dva rozsedět. 
 • V případě, že sedí dvě nebo více husí, je nutné je oddělit, aby se vzájemně neviděly. 
 • Krmivo, popřípadě i vodu je třeba umístit tak, aby husy musely hnízdo opouštět a při krmení se vyprázdnily. To je třeba kontrolovat, protože když husy hnízdo neopouštějí, dochází k silnému znečištění vajec. Pokud k tomu dojde, vejce je třeba umýt vlažnou vodou s dezinfekcí a znovu vložit pod husu. 
 • Po prohřátí vajec husy již většinou hnízdo opouštějí, a to nejčastěji po ránu, kdy se napijí a na nažerou. 
 • Správnou teplotu vajec husa hlídá jejich otáčením
 • Husa je schopna obsednout 13 až 19 vajec (krůta 13 až 17 vajec) podle velikosti. Housata se líhnou průměrně za 30 dnů.
 • Kontrola vajec se provádí prosvícením silnou žárovkou. Poprvé za 10 až 12 dní, podruhé za 25 až 27 dnů. Účelem kontroly je vyselektování neoplodněných vajec a odumřelých zárodků.
 • Housata se začínají líhnout 28. až 29. den. Nejdříve se líhnou nejmladší vejce. 28. den se na tupém konci vajíčka objeví otvor se zobáčkem.

Je úžasné pozorovat, jak husa s housaty komunikuje. Syčí a štěbetá. Mnohá housata reagují tím, že se snaží vyklubat co nejrychleji.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.