Take a fresh look at your lifestyle.

Lama alpaka – chov

Lamy jsou čistotná zvířata – skupina kálí na jedno místo; jsou krotká, učenlivá, zvědavá, nenáročná v ustájení i co se týče potravy. Dokážou se naučit reagovat na několik povelů, svědomitě nosí na zádech děti, táhnou vozík, sáně, a mohou se využít i v zooterapii. K životu vyžadují velký zatravněný výběh. Jak je to s chovem lamy alpaky?

Lama alpaka (Vicugna pacos) se představuje

Řád: sudokopytníci
Hmotnost: 40 – 80 kg
Délka těla: 1,2 – 2,5 m
Počet mláďat: 1
Délka březosti: 11 – 12 měsíců
Průměrná délka života: 20 let
Potrava: trávy, seno, listy, ovoce, zelenina

Čím je ještě lama alpaka zajímavá?

Dlouhé tenké nožičky, velké oči a huňatá srst – i tak by se dala charakterizovat lama alpaka. 

  • Její domovinou jsou travnaté oblasti ve velkých nadmořských výškách Peru, Bolívie, Ekvádoru a Chile.
  • Lamy alpaky jsou nejmenším druhem lam a zároveň nejmenšími velbloudy
  • Chovají se pro výjimečně hebkou srst, která patří mezi nejkvalitnější na světě. 
  • Je to nenáročné inteligentní zvířátko, které toho velmi málo sní, nedělá hluk a nebývá nemocné
  • Jsou to i pečlivé matky, které si umí korigovat a posouvat čas porodu tak, aby to vyšlo na slunečné počasí. 
  • To, že lamy plivou má svůj význam. Je to způsob řešení jejich hádek a hádku vyhrává ten, kdo zasáhne soupeře.

Chov lam a alpak jako stádových zvířat

Jako stádové zvíře je třeba chovat lamy (ať už lamu krotkou či lamu alpaku) minimálně ve dvojici. Pokud se rozhodnete chovat rovnou celé stádo, potom vždy volte buď stádo samic, nebo stádo samců. V opačném případě by docházelo k přirozeným soubojům, které mohou vést až k smrti soupeře. Nejjednodušší pro chov jsou kastrovaní samci – valaši. Pokud ovšem nepočítáte s rozmnožováním lam.

Lamy a ustájení

Lama alpaka je nenáročné zvířátko, kterému nevadí déšť ani mráz. Mnohem hůře snáší horko. Suchý kout a závětří samozřejmě ke svému životu potřebuje. Může jím být třeba nezateplená stáj, která však musí mít stále otevřené dveře. Lamy totiž nesnáší pobyt v uzavřeném prostoru. Součástí ustájení by měla být plováková napáječka, v období mrazu vyhřívaná, aby v ní voda nezamrzla. 

Lamy a potrava

Potravu (seno a granule) by měla lama vždy najít ve žlabu, čerstvou pastvu v dostatečně velkém výběhu, který musí být oplocený, nejlépe elektrickým ohradníkem. Alpaka však ke svému životu potřebuje především seno – přibližně 2 kg sena na den
Aby netrpěla nedostatkem vitamínů a minerálů, je dobré ji pravidelně přikrmovat doplňkovou krmnou směsí pro lamy a alpaky.
Suché pečivo a nadbytek zeleniny lamám nesvědčí. Trpí potom nadýmáním. Co by však ve svém výběhu lamy a alpaky měly vždy najít, jsou větve nebo kusy stromků (nejlépe ovocných). Musí si totiž stále obrušovat své neustále dorůstající přední zuby.

Lamy – výchova a výcvik

Lamy vyznávají ve svém stádu přísnou hierarchii. Nevyhledávají cíleně kontakt s člověkem, aby je hladil nebo drbal. Dají se ale poměrně snadno vycvičit. Cvičí se třeba v nošení břemen o maximální hmotnosti, která se rovná jedné čtvrtině jejich hmotnosti.

Lamy – zdraví a nemoci

Nejčastějším problémem lam je ale nevhodná strava. Protože se jedná o nepravého přežvýkavce, může trpět třeba překyselení předžaludku způsobené například při krmení pečivem. Lamy mohou trpět i na parazity, je tedy důležité provést dvakrát ročně odčervení. Vhodné je rovněž očkování proti tetanu a úprava přerůstajících paznehtů.

Stříhání lam a alpak

Lamy se stříhají na jaře, aby jim v létě nebylo horko a aby jim do zimy a mrazů stačila srst dorůst.

1 Comment
  1. lama says

    dobrý den lamy jsou moje oblíbené zvíře chovám jich 25kusů lamích chtěla bych lamu alpaku holku děkji

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.