Take a fresh look at your lifestyle.

Křovinořez nestartuje

Zná to asi každý, kdo má zahradu, o kterou je potřeba se starat. Bujná vegetace, a to obzvláště teď v letních měsících, kdy je všechno zarostlé zelení a příroda je v plném rozkvětu. Samozřejmě je poté nasnadě se těchto nežádoucích porostů zbavit. První myšlenka? Vzít křovinořez a pustit se do práce, nicméně ne vždy se mu chce. Často se to mimochodem stává v momentech, kdy nebyl dlouho použit, čímž už se dostáváme k náplni následujících řádků, jelikož se právě v tomto článku podíváme na to, co dělat, když křovinořez nestartuje.

Co dělat, když křovinořez nestartuje?

Ať tak nebo tak, křovinořezy jsou perfektním nástrojem pro údržbu zahrady, či pozemku, nicméně už ne tak skvělým, pakliže nefungují, tak jak mají. Máloco jiného dokáže člověka tak moc dopálit a třeba i dohnat v nadsázce k zoufalství, když se pokusí křovinořez nastartovat, aby vzápětí zjistil, že se motor odmítá roztočit. Naštěstí ale existuje několik způsobů, kterými se dá startování křovinořezu vcelku rychle vyřešit, a to v rámci několika jednoduchých kroků v kombinaci s trochou teoretických znalostí. Jak tedy na to? Vezmeme to systematicky bod po bodu. Pojďme na to.

Kontrola palivového systému

Prvním krokem, který je potřeba učinit při problémech s nastartování křovinořezu, je ten, kdy je nutno zkontrolovat palivový systém. Konkrétně tedy začněte tím, že se ujistíte, že je v něm dostatek paliva. Právě prázdná nádrž je dost často příčinou problémů se startérem. V momentě, kdy doplníte čerstvou směs, mnohdy probudíte křovinořez k životu. Dbejte během toho na to, aby palivo bylo čerstvé. Nemělo by tedy být staré a znehodnocené, přičemž platí to, že když se vám na něm něco zkrátka nezdá, je nasnadě ho vyměnit. K tomuto bodu ale patří také to, že byste měli překontrolovat filtrační síťky v nádrži. Když jsou znečištěné, omyjte je.

Kontrola zapalovací svíčky

Pakliže první bod nepomohl, zkusíme něco dalšího, a sice podívat se na zapalovací svíčku. Ta je pro startování křovinořezu naprosto klíčová. Ujistěte se proto, že není špinavá, popřípadě opotřebovaná. Je dost možné, že na ni budou různé usazeniny jako saze, olej, cokoliv jiného. Možná se budete proto ptát, jak ji správně vyčistit, k čemuž se ideálně hodí nějaký jemný kartáček. Pokud je svíčka naopak opotřebovaná, je nejlepší si nekomplikovat život a zkrátka jí vyměnit. Beztak to budete muset dříve či později udělat. Pozornost věnujte také tomu, zda je svíčka správně zapažená. To znamená, že musí být pevně utažena, ale zároveň ne úplně na maximum.

Jiskra

A dál? Ověřte si přítomnost jiskry. Tedy to, zda tam vůbec je, aby se mohla „zapálit“ směs paliva a vzduchu. V praxi to pak uděláte tak, že odstraníte zapalovací svíčku, nicméně ji neodpojujte od zapalovacího systému. Poté přiložte elektrodu svíčky ke kovové části motoru a zkuste křovinořez nastartovat. Pokud postřehnete mezi elektrodou a kovem jiskru, máte alespoň zčásti vyhráno. Přinejmenším budete vědět, že je spalovací systém funkční a problém je nasnadě hledat jinde. V opačném případě může být nějaká vada spojená se zapalovací cívkou, nebo kondenzátorem. V takovém případě bude asi lepší obrátit se na nějaký servis.

Kontrola vzduchu a čistota filtru

Správný tok vzduchu je další velice důležitá věc pro správný chod křovinořezu, proto musí být filtr čistý. V opačném případě ho buď očistěte, nebo zcela vyměňte za nový. Dávejte během toho pozor na to, že je správně namontovaný.

Křovinořez nestartuje

Mechanická překážka

A pak je tady ještě jeden možný důvod, proč křovinořez nestartuje, a sice ten, že mu zkrátka brání nějaká mechanická překážka. Zkontrolujte proto, zda se během předchozích používání v něm nezasekla nějaká součástka, popřípadě zda není poškozená, nebo ulomená. To se stává velice často. Ale může to být i nějaký problém se startovací šňůrou, zablokovaný rotační nůž, nebo cokoliv jiného, co prostě brání používání křovinořezu.

Když to na závěr trochu shrneme – v momentě, kdy křovinořez nestartuje, je dobré se podívat na stav paliva, oleje, svíčku, zkontrolovat jikru a ujistit se, zda nějaká prasklá součástka nebrání v chodu nářadí. To samé v případě zamotaných kabelů, popřípadě usazenin. Pokud nic nepomůže, bude nejlepší se poradit v nějakém servisu, než se rozhodnete zakoupit křovinořez nový. Nezapomínejte ani na to, že správná a průběžná údržba životnost křovinořezu samozřejmě výrazně prodlužuje. Nic není nesmrtelné a nerozbitné, ale když se k tomu vhodně chováme, může nám to bezproblémově sloužit velice dlouho.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.