Take a fresh look at your lifestyle.

Králičí hnůj

Králičí hnůj představuje vhodnou formu hnojiva pro různé plodiny. Pro jaké rostliny ho lze doporučit a jakým způsobem se vlastně používá?

Co je to králičí hnůj

Hospodářská zvířata mohou být člověku užitečná nejen například na maso či jako producenti mléka a vajec. Jejich trus totiž je vynikajícím přírodním hnojivem. Tradičně se používá hlavně hnůj koňský nebo třeba kravský, případně slepičince.

Méně často slouží zahrádkářům pro tyto účely jiný typ přírodního hnojiva v podobě toho králičího. Zkušení zahrádkáři však jeho přednosti dobře znají. A pozor, použít je možno trus nejen obyvatel králíkárny, ale také králíků běžně chovaných jako domácí mazlíčci.

Zakrslý králík sice určitě nevyprodukuje tak vysoké množství trusu, nicméně zejména pro pěstování několika rostlin na balkoně to jednoznačně bude stačit. Podmínkou je, aby byl tento živočich zdravý, což by ovšem právě u doma chovaných chlupatých společníků už vůbec neměl být problém.

Složením se králičí hnůj podobá tomu slepičímu. Typický je především obsahem fosforečnanů a dusíku. Mimo to obsahuje i vysoký podíl vápníku, hořčíku, draslíku a dalších stopových prvků. Kromě toho je v něm z přibližně 60 % zastoupena také organická hmota a nalezneme v něm i prvky jako mangan, sodík a železo. Z hlediska složení se tedy jedná o hnojivo vyvážené.

Jaké jsou výhody použití králičího hnoje

Jednou z výhod je to, že neobsahuje semena plevelů, protože králíci je nekonzumují. Kromě toho dokonale kypří půdu a snadno se kompostuje. Což využijete jednoznačně, jelikož společně s hnojem ovčím a kozím se řadí k rychle se rozkládajícím hnojivům.

Především vysoké množství dusíku může vést k rychlému růstu rostlin. Hnůj by se tedy měl kompostovat, a to buď samostatně, případně společně s dalšími druhy hnoje. Uvádí se, že přímá aplikace by mohla vést ke spálení rostliny. Vhodná doba pro použití je na začátku sezóny.

Některé zdroje však tvrdí naopak, že je možno tento hnůj použít přímo, bez kompostování. Uvádí se, že by to mělo být možné primárně proto, že neobsahuje semena rostlin, která by byla schopná klíčit. Stejně tak je prostý parazitů. Mimo to se z něj dá vyrobit také hnojivo tekuté, a to v poměru pět dílů vody na jeden díl trusu. Není doporučeno jej vystavovat mrazu nebo vroucí vodě.

Toto hnojivo významně zlepšuje strukturu půdy, dokáže ji změkčit, uvolnit a zlepšit propustnost. Mimo to jí samozřejmě zvládne i nasytit živinami. Dokonce i těžké jílovité půdy se po několika letech používání králičího hnoje dokáží uvolnit a odlehčit. Obecně se uvádí, že k tomu postačí pouhé 3 roky.

Vzhledem k tomu, že králičí hnůj během svého rozkladu zahřívá zeminu, můžeme jej použít jakožto vyhřívací vrstvu pod pařeništní zeminu. Tím získáme teplé pařeniště.

Králík

Na které rostliny se hodí králičí hnůj

Použít můžeme králičí trus pro přihnojování zeleniny, a to zejména té plodové, jako jsou rajčata, papriky, případně okurky. Doporučeníhodný je ale i pro brambory a brukvovitou zeleninu. Obecně se hodí pro druhy s vysokými nároky na živiny. U ostatních vám může hrozit jejich příliš rychlé „vytažení“ do výšky. Z ovoce použijte tento druh hnoje i pro rybíz.

Stejně tak se ale dá králičí hnůj použít i pro hnojení okrasných rostlin. Praktické zkušenosti v tomto směru ukázaly vhodnou použitelnost třeba pro mečíky. Hodí se tak například i pro durman nebo balkonové rostliny.

Kdo nemá k dispozici vlastní králíky, může si hnojivo jednoduše zakoupit v zahradnictví. Právě králičí hnůj se totiž často používá i pro výrobu hnojiv v průmyslovém využití. Nicméně přírodní hnojiva mají výhodu především v dlouhodobém působení díky postupnému uvolňování živin do půdy dle potřeby rostlin. Využít vlastní zdroje se proto jednoznačně vyplatí.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.