Kolik zásuvek na jeden jistič
Při elektroinstalaci je důležité dbát na bezpečnost i dodržení správných postupů. Jako taková bezpečnostní pojistka slouží jističe, které se v případě přetížení raději vypnou. Jenže tato ochrana se může jevit jako limit pro to, kolik zásuvek může být napojených na jeden jistič. Podívejte se, jaká platí pravidla a co je důležité v rámci elektroinstalace dodržet.
Obsah článku
Normy jako základní parametr
Pro určení toho, kolik zásuvek může být na jeden jistič, slouží hlavně normy. S těmi by se měl seznámit každý elektrikář nebo projektant, protože jde o základní odrazový můstek pro další práci. V zásadě tedy spolupráce s profesionálem přináší i jistotu, že všechno bude řádně podle norem, takže o to nemusíte mít starosti. V rámci kontroly dobře odvedené práce je však dobré vědět, jak by to mělo vlastně vypadat.
U norem se zohledňují následující faktory:
- Počet připojovaných spotřebičů
- Parametry a náročnost spotřebičů
- Umístění a množství svítidel
- Jestli je elektroinstalace dělaná nově, nebo se rozšiřuje stávající řešení
V normě je zpravidla zahrnuto, jak mají být zásuvky a vypínače umístěné a jak by měl vypadat jejich obvod. Součástí doporučení jsou i limity pro minimální nebo maximální počet zásuvek na jeden jistič.
Spočítejte si, kolik zásuvek budete potřebovat
Při kompletním předělávání elektroinstalace a při vytváření projektu si dopředu ujasněte, kolik spotřebičů budete využívat a kde potřebujete mít zásuvky rozmístěné. Podle toho se určí konkrétní parametry obvodu. V rámci využití prostoru na maximum je dobré přidat co nejvíce dvojitých zásuvek. Těch může být klidně až 5 z celkového počtu, ale případně i více. Záleží na konkrétních parametrech daného obvodu. S takovou realizací by vám měl bez problémů poradit zkušený elektrikář nebo technik. Důležité však je splnit všechny normy, aby nově vzniklá elektroinstalace splňovala požadavky v rámci revize.
Doporučený limit pro jeden zásuvkový obvod
Jako doporučený limit pro jeden zásuvkový obvod je 10 zásuvek. Dá se tedy říci, že do místnosti si můžete rozvrhnout umístění maximálně 10 zásuvek. A to už je poměrně dostačující počet pro moderní domácnost, která využívá celou řadu spotřebičů a přístrojů.
I přes splnění požadavků na maximální počet zásuvek se může stát, že může být jistič v jednu chvíli přetížen. Typicky ve chvíli, kdy zapojíte najednou několik spotřebičů a přístrojů, které jsou náročné na proud. Může se jednat například o výkonnější nářadí, jako jsou nejrůznější brusky, vrtačky a podobně. Důležité tak bývá i celkové nastavení elektroinstalace s ohledem na limity pro jistič.
Pravidelné revize pro kontrolu funkčnosti i správného zapojení
Pokud kupujete novou nemovitost, je dobré nechat si zpracovat revizi elektroinstalace. Když bude nevyhovující, přistupte k nutným opravám a změnám, aby splňovala aktuálně platné normy. I v rámci stávající nemovitosti je nutné při jakýchkoliv změnách a prováděných opravách nechat zpracovat revizi.
Už jen kvůli pojištění nemovitosti je důležité provádět i pravidelné revize elektroinstalace zhruba jednou za 3 roky. Vyhnete se tak případným problémům při havárii či jiné poruše, protože budete mít v ruce doklad, že nejde o vaše pochybení.
Pozor na řešení v podobě prodlužovacích kabelů
Nedostatek zásuvek má mnoho lidí tendenci řešit použitím prodlužovacích kabelů. Ty by však měly fungovat pouze jako dočasné řešení a rozhodně neslouží pro trvalé zapojení spotřebičů. Raději tedy zkuste poprosit elektrikáře, jestli není možné přidat do obvodu další zásuvku, nebo rozšířit stávající řešení například na dvojitou zásuvku. Zkuste také optimalizovat počet používaných zařízení, čímž můžete mimo jiné snížit i spotřebu energií.