Take a fresh look at your lifestyle.

Kohlerie – pěstování

Nenáročná péče a nádherné květy, které vypadají tak trochu jako náprstek. Právě taková je kohlerie (Kohleria), kterou můžete pěstovat buď jako ryze pokojovou květinu, nebo jako květinu přenosnou.

Kohlerie – popis rostliny

Domovinou kohlerie z čeledi Gesneriaceae (podpětovité) jsou hornaté lesy Ekvádoru a Mexika. Nekvetoucí rostlina, která vyrůstá z šupinatého oddenku, může vypadat tak trochu jako africká fialka či rýmovník. 
Listy jsou vejčité až podlouhlé, plstnaté (hustě porostlé chloupky). Zatímco listy rýmovníku specificky voní, u listů kohlerie žádnou vůni nečekejte. 
Podle čeho však rostlinu poznáte jednoznačně, jsou úzké trubkovité květy (2 až 5 cm dlouhé trubky vyrůstají jednotlivě, ve svazečcích nebo hroznech) v barvě růžové, oranžové a červené, žluté, ametystové, višňové, mahagonové. Dnes už nejsou a vzácností ani dvoubarevné kultivary nebo kultivary uvnitř skvrnité.
Plod – je kuželovitá tobolka.

Osvědčený postup při pěstování kohlerie

 • Máte-li balkon na východní straně, volte pěstování kohlerie v truhlíku. Bez obav ji tam můžete umístit od května do října. Východní strana domu či bytu bude rostlině vyhovovat i při ryze pokojovém pěstování. Zkrátka dbejte na to, aby na její listy nedosáhly agresivní sluneční paprsky, které by je mohly.
 • Během růstu průběžně odstraňujte zvadlé a nevzhledné listy.
 • Kohlerii nikdy nezalévejte svrchu, ale pouze do misky. V období vysokých teplot provádějte zálivku klidně i dvakrát denně. 
 • Přihnojujte výživou pro pokojové rostliny s nízkým obsahem dusíku max. 2x do měsíce. Ovšem pouze během vegetační sezóny, tedy od března do října.
 • Co je na rostlině úžasné? Netrpí žádnými škůdci. Co jí však může uškodit, je: 
  • sluneční úžeh,
  • sucho,
  • nadměrná zálivka (při chladnějším počasí).
 • Jednou za tři roky celý obsah truhlíku (truhlíků) zlikvidujte a vysázejte si kohlerie nové. Namnožit si je můžete vrcholovými řízky (nechat zakořenit ve vodě, nebo rovnou  zapíchnout do výživného propustného substrátu) či dělením oddenků. Jde to i semeny. Stačí je vysít na povrch substrátu a opatrně zavlažovat. Dělení oddenků je nejefektivnější, protože při množení vrcholovými řízky rostliny začínají kvést později.
 • Jak se dny začnou zkracovat, i nově narůstající listy budou menší a menší. Podle počasí, nejčastěji v říjnu, je třeba přenést kohlerie na vnitřní parapety
 • Zhruba po měsíci rostliny ostříhejte (část použijte na řízky) a umístěte je do stínu. Omezte zálivku, ale nenechte zeminu zcela vyschnout. Zalévejte jedenkrát za měsíc.
 • Koncem února, nebo začátkem března vraťte truhlík na vnitřní okenní parapet, rostliny znovu ostříhejte a pomalu začněte zalévat.
 • V květnu (nebo podle počasí) umístěte kohlerie na balkon.

Celoroční pěstování kohlerie v bytě

V příznivých bytových podmínkách může kohlerie prospívat, aniž by nějakým obdobím klidu prošla. Na zimu dejte rostliny na okno s nejdelším denním světlem. Pozor na průvan a studený vzduch (otevřená ventilačka a podobně).

1 Comment
 1. Pavlína says

  Mám jí už aspoň 8let, rada na zlikvidování po třech letech je pro mě novinka. No neudělám to, pěkně roste i kvete, možná jednou, pokud začne chřadnout. Tak aspoň vím, jak na to. Je v samozavlažovacím závěsném květináči, v létě venku, kvete celoročně.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.